Düzenli yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin!

Merjam Yazar: Merjam 13 Ağustos 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte hareketsiz yaşam tüm dünyayı etkisi altına aldı. Uzmanlar, düzenli yürüyüşü öneriyor.

Düzenli yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin!

Egzersiz yapmak kasların hareket etmesi sonucu kalori yakımı olması ve bedenin aktif harekette bulunması olarak tanımlanıyor. Bütünsel sağlık üzerinde birçok faydası bulunan düzenli egzersiz bedensel sağlığa faydalarının yanı sıra, bir çeşit mola görevi görerek zihnin dinlenmesine de olanak sağlıyor. Egzersiz yapmanın ve bütünsel sağlığı korumanın en kolay yolu ise düzenli yürüyüştür. Günde yalnızca 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak bile sağlığı pozitif yönde etkilemeye yetiyor.

Günde 30 dakika yürüyün

Yürüyüş yapmak, beynin stres ve kaygı düzeylerini düzenleyen bölümlerde aktivasyon sağlayarak serotonin ve norepinefrin hormonlarının salgılanmasını destekliyor. Buna ek olarak, düzenli yürüyüş yapmak, olumlu duyguların oluşmasına ve ağrı algısının azaltılmasına yardımcı oluyor. Yürüyüş sonrasında beynin dopamin ve serotonin salgısı arttığından kan akışında dengelenme, uykuda düzen, bilişsel becerilerde ve pozitif duygularda artış görülüyor.

Zihinsel sağlığa ek olarak, yürüyüş yapmak bedensel sağlığı da büyük ölçüde pozitif yönde etkiliyor. Eklemlerin, kas sisteminin ve kan akışının düzenli çalışması üzerinde etkili olan yürüyüş birçok sağlık sorununu önlemeye yardımcı oluyor.

Günlük rutinin bir parçası haline getirin

Bir eylemi rutin haline getirmek o eylemin etkisini arttıracağı gibi güven duygusunun hissedilmesine de olanak sağlar. Rutinler başlı başına zihinsel sağlığı koruyucu etkiye sahiptir. Bir rutininizin olması ve bir sonraki adımı bilmek, belirsizlik kaygısını ortadan kaldırarak stres kaynaklı zihinsel sorunları önlemeye yardımcıdır. Örneğin her sabah yaptığınız dengeli bir kahvaltı rutininiz olduğunu düşünün. Her gün Nesfit’in tam tahıl, yulaf ve pirinç gevreğinden oluşan, besleyici ve lezzetli çeşitleri ile güne başlıyor olabilirsiniz. Bu rutin sayesinde sağlıklı bir kahvaltı yaparken aynı zamanda sabaha güvenli ve bilindik bir başlangıç yapmak “Ne yesem?” kaygısını da azaltacaktır.

Sabah rutininize bir de yürüyüşü ekleyerek iyi oluş halinizi destekleyebilirsiniz. Rutininizi kişisel tercih ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyerek, 30 dakikalık yürüyüşü ister gün başlangıcına, ister gün sonuna, ister gün ortası bir molaya ekleyebilirsiniz. Yürüyüşünüzü açık havada evcil hayvanınızla, bir arkadaşınızla ya da yalnız başınıza yapabileceğiniz gibi, evinizden hiç çıkmadan koşu bandı kullanarak da yapabilirsiniz.

Kaynak: Livetobloom

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı