Yine yeniden halka küpeler karşımızda

Merjam Yazar: Merjam 19 Eylül 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Halka küpeler zamana direniyor. Aradan geçen yıllara rağmen geniş modelleri ile trend listesinde varlığını hissettiriyor.

Yine yeniden halka küpeler karşımızda

2000’ler estetiği ve ruhu dört bir yanımızı sardı. Renkli tokalar, disco temalı albümler, hiç vazgeçemediğimiz dizilerin remake’leri ve neredeyse düşük bel pantolonlar bile! (Teşekkürler Miu Miu!) Hazırsanız, bir eski dostumuzun dönüşünü de müjdeleyelim. Kökleri Antik Mısır’a kadar uzanan halka küpeleri tozlu raflardan çıkarıyoruz.

MÖ 2500 civarında geçmişi var

Halka küpelerin görünümlerimizdeki favori aksesuar olmasının kökleri eskiye uzanıyor ancak her şeyden önce kültürel bir simge olduğunu söyleyerek başlayalım söze. Eski Mısırlılardan Amerikan tarzı ikonlara kadar hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen bu basit ama sürprizlere açık parçanın, ilk olarak MÖ 2500 civarında ortaya çıktığı biliniyor. 

Farklı medeniyetlerde, farklı anlamlar taşıyan bu aksesuarın yakın dönem tarihinde de etkisini kaybetmediğini görüyoruz. Özellikle 1960’larda ve 1970’lerde, Black Power hareketi sırasında halka küpelerin, siyahi kadınlar arasında popüler olduğunu görüyoruz. Özellikle siyahi kadın aktivistler, sanatçılar ve ünlüler arasında çok popüler olan bu aksesuar, bu yönüyle direniş, güç ve kimliğin sembolleri haline geldi.

Kaynak: Vogue Türkiye

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio