Yeni arkadaş edinme yolları nelerdir?

Merjam Yazar: Merjam 25 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yeni arkadaşlar edinmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız önerilerimize göz atın!

Yeni arkadaş edinme yolları nelerdir?

Genelde lise ve üniversite çağları bittikten sonra arkadaş edinmek zorlaşır. Yetişkin olduğunuzda da sosyal çevrenizi genişletmek hala önem taşımaktadır. Bu yaştan sonra nasıl arkadaş edineceğim diyorsanız sizler için oluşturduğumuz kılavuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Dostlukların önemi

Günlük hayatta yapmanız gereken işler arasında boğuşup yeni bir sosyal çevre arayışındayken sıkı dostluklar daha tatmin edici bir hayat sürmek için yardımcı olur. Günlük rutin hayata kendimizi kaptırmışken arkadaş çevresini genişletmek ve besleyici dostluklara sahip olmak aile, ev ve iş çevresi dışındaki dış dünyaya bağlı kalmanın önemli bir parçasıdır. Dostluklarımızı kaybettiğimizde kendimizi duygusal destekten, farklı bakış açılarından, omuza uzanan bir elden, iyi bir dinleyiciden mahrum bir halde buluruz. Bu nedenle arkadaş edinmek ve dostlukları devam ettirmek psikolojik ve ruh sağlığımız için çok önemlidir. Arkadaş edinme yoluna çıkmadan önce belirlemeniz gereken birkaç detay var; arkadaşlıkta aradığınız kriterleri belirleyin ve bu özelliklere sahip olan kişilerin çevrenizde olduğundan emin olun.

İlgi alanınız olan ve konuşabileceğiniz konular bulun

Arkadaş edinmenin ilk adımı konuşmaktır. Kendi ilgi alanlarınıza odaklanın ve bu konular hakkında kouşabilecek kadar bilgi/deneyim sahibi olun. Böylece anlattığınız şeyler sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan insanlar için ilgi çekici olacaktır ve sizinle arkadaş olmak isteyeceklerdir.

Yeni şeyler yapın

Arkadaş edinmenin yollarından biri de bir deneyim yaşamak, kurs ya da eğitim almaktır. Bir doğa yürüyüşüne katılabilir, online bir eğitime başlayabilir, kitap okuma gruplarına katılabilirsiniz. Yeni etkinlikler sayesinde yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

“Evet” deyin

Her şeye hayır derseniz yeni deneyimlere ve yeni insanlara kendinizi kapatmış olursunuz. Yapmak istediğiniz ve yapabileceğinizi düşündüğünüz tekliflere evet demekten çekinmeyin.

Açık fikirli olun

Yeni arkadaş edinmenin önünde bir engel varsa o da ön yargılı olmaktır. İnsanların çeşitli olduğunu ve bu çeşitliliğin size birçok şey öğretebileceğini her zaman aklınızda bulundurun.

Vücut dili önemlidir

Bir ortamda insanların sizinle konuşmasını sağlamanın bir yolu da vücut dilinden geçer. Odanın bir köşesinde bacak bacak üstüne atmış ve telefonunuzdan başka bir yere bakmayan bir halde oturursanız çevrenizdeki insanlara konuşmaya açık olmadığınız mesajını verirsiniz. Bunun yerine telefonunuza daha az bakmayı, dik durmayı ve insanların arasına karışmayı deneyin.

Gülümseyin

Gülümsemek çevrenizdeki insanlara olumlu, açık ve arkadaş canlısı olduğunuz mesajlarını verir. Gülümsemekten kaçınmayın.

Sahip olduğunuz arkadaşlarınızı unutmayın

Uzun yıllar tanıdığınız arkadaşlarınızlı olan dostluğunuzu korumalısınız. Bunun için arkadaşlarınızla düzenli olarak iletişimde olmaya dikkat edin.

Kaynak: HT Hayat

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio