Yaşam kalitenizi yükseltecek altın öneriler!

Merjam Yazar: Merjam 2 Aralık 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yaşam kalitenizi yükseltecek altın öneriler!

Yaşam kalitesini ölçmek ve tanımlamak güç bir kavram. Birbirinden çok farklı boyutları içeriyor ve kişiye göre farklılık gösteriyor. Bu sebeple yaşam kalitesi için aslında öznel bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Yine de genel bir tanım yapacak olursam; İnsanların özlemlediklerini gerçekleştirebilmeleri diyebilirim. Çünkü hepimizin içinde, elimizde olandan hep daha iyisine ulaşma özlemi vardır. Gelişmenin, ilerlemenin dürtüsüdür bu belki de. Ufak tefek bazı değişikliklerle ruh sağlığımızı, hayata bakış açımızı, kendimize olan bakış açımızı değiştirebilir ve yaşam kalitemizi arttırma yolunda adım atabiliriz. Sizlerle yaşam kalitemizi artırmaya yardımcı olacak rutinleri paylaşacağım.

Şükredin. Sahip olduğunuz şeylere, sağlığınıza, ailenize, bütün ve tam hissetmenize, görebildiğinize, duyabildiğinize aklınıza gelen her şeye şükredin ve bunların farkında olun.


Evinizde bitki yetiştirin. Pandemiyle birlikte evde olma süremiz arttıkça, yeşil görmeye olan özlemle yeşil bitkiler evlerde daha da artmış durumda. Bir bitkiye bakmanın, yetiştirmenin hazzını yaşayın.


Yapacağınız işleri not alın. İnsan bazen yapılacaklar arasında boğulur ve bu yoğunluğu düşünürken hiçbirini yapamaz. Yapılacakları bir ajandaya, deftere yazın ve tamamlandıktan sonra “yapıldı” diye işaretleyip bir şeyi tamamlamanın keyfine varın.


Kahvaltı etme alışkanlığı edinin. Daha çok uyuma isteğiniz sizi kahvaltı etmekten daha cazip gelebilir ancak güne güzel ve yüksek enerji ile başlamanız için gereken sağlıklı bir kahvaltıdan başkası değildir.


Yemek pişirin. Kendiniz ve aileniz için yemek kitaplarından ya da internet sitelerinden tarifler deneyin. Hem daha sağlıklı hem de hesaplı beslenin.


Her gün sadece kendiniz için bir şey yapın. En değerli ve biricik olanın siz olduğunu unutmayın. Ruhunuzun ne ile mutlu olduğunu keşfedin ve bu seçeneklerden her gün bir tanesini yapmaya çalışın.


Duvarlarınızın rengini değiştirin. Ev eşyalarının dönüşümü ile ilgili eminim birkaç şey görmüşsünüzdür. Evinizde artık hoşunuza gitmeyen bir şeylerin rengini değiştirebilirsiniz, ya da bir duvarınızı boyamakla başlayın mesela.


Kullanmadığınız kıyafetlerinizi evden çıkarın. Bir yerde okumuştum bir kıyafeti 1 yıl boyunca hiç kullanmadıysanız muhtemelen bir daha hiç kullanmayacaksınız. Zayıflarım diye alınanlar, sadece indirimde diye alınanlar ve daha niceleri… İhtiyacınız dışında kalanları ihtiyacı olanlarla paylaşın.


Yeni bir dil öğrenin. Artık fiziksel olarak bir kursa gitmeden de sadece evimizde bilgisayar veya telefonumuzdan bu imkânlara sahip olabiliyoruz. Bunu değerlendirin ve fazladan bir yabancı dil öğrenmek için harekete geçin.


Yeni kelimeler öğrenin. Mevcut anadilimizde aslında bilmediğimiz ve kullanmadığımız ne kadar kelime var kim bilir. Her gün yeni bir kelime öğrenmeye çalışın. Kelime dağarcığınızı ve genel kültürünüzü de geliştirin.


Başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyin. İnsanlar iyi ya da kötü her zaman sizinle ilgili bir düşünceye sahiptir. Her ne hikmetse insan kötü bir şey duyduğunda buna hemen inanmayı seçer. Şunu asla unutmayın, iyi niyette kaldığınız sürece sadece sizin kendi hakkınızda ne düşündüğünüzdür önemli olan.


Hediye verin. Hediye almanın sizi ne kadar mutlu ettiğiniz düşünün. Sevdiğiniz insanlara küçük hediyeler vererek sizde onlara bu mutluluğu yaşatın. Mutluluk bulaşıcıdır.


Hayallerinizin peşinden gidin. Ne istediğinizi bilin. Hedefinizi, hayalinizi belirleyip peşinden gidin. Hiç olmazsa bunun için küçükte olsa adımlar atın.


Küçük şeylerden mutlu olmaya çalışın. Güzel bir koku, güneş, bulutlar, lezzetli bir kahve… ve dahası. Anın tadını yaşayın, keyif alın.


İnsanlara güzel şeyler söyleyin. İltifat etmek, nezaketinizi gösterir. Karşınızdakinin iyi yönlerini gördüğünüzü ona da söyleyin. Şımarmasın, egosu şişmesin diye düşünmesin. İltifat etmek sizin değerinizi arttırır, karşınızdakinin ne düşüneceği onu ilgilendirir


Spor yapın. Harekete geçin. İster spor salonu ister açık havada spor rutini oluşturun. Bedensel ve ruhsal sağlığınıza yatırım yapmış olursunuz. Kendinizi daha değerli hissetmeniz için de mükemmel bir alışkanlıktır.


Ailenizle ilgilenin. İnsan büyüdükçe birlikte büyümüş ve yaşamış olduğu insanlara dair bazı şeyleri unutabilir, belki de hiç fark etmemiştir. Ailenizi tanımak için onlara zaman ayırın. Manevi bağlarınızı kuvvetlendirin.


Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltın. Özellikle de bu ara sürekli “linki aşağı bırakıyorum” görsellerine maruz kaldığımız bu zaman diliminde bunu öncelikle yapın. İnsanlarla yüz yüze görüşün.


Bitter çikolata yiyin. Kakaonun serotonini arttırdığını birçok yer de okumuşsunuzdur. Antioksidan açısında da zengin olduğu kanıtlanmıştır. Her gün bir parça bitter çikolata yiyin.


Hayranlık duyduğunuz bir kişinin biyografisini okuyun. Mesleğinizde, inancınızda lider olan saygı duyduğunuz bir kişinin biyografisini okuyup kendiniz için ipuçları edinin ve dersler çıkarın.


Sağlıksız kahve tüketiminizi azaltın. Güzel kahve yapmayı öğrenin ve sevdiğiniz çekirdeği bulup kendiniz için kahve yapmanın tadını çıkarın. Sağlıksız şurup ve şekerli kahvelerden kaçının.


Kamp yapın. Uygun ve keyifli bir hafta sonu tatili için aileniz, arkadaşlarınızla kamp planı yapın. Doğada vakit geçirmek herkese iyi gelecektir. Teknolojiye de ara vermiş olursunuz biraz böylece.


Bağış yapın, sadaka verin. Sahip olunanı paylaşmanın huzur verici yanını keşfetmek için ihtiyaç sahiplerine maddi yardımda bulunun


Yardım isteyin. Bir konuya başlarken, bir iş üzerindeyken, çözüm bulamadığınız anlarda yardım istemekten çekinmeyin. Her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Yardım almanın kolaylaştırıcılığından faydalanın.


Kıskançlık duygusundan uzaklaşın. Her zaman daha iyisi vardır. Daha zengini, daha güzeli, daha başarılısı… Bu listenin en en başarılı veya zengini yoktur. Her zaman, herkesin bir üst seviyesi vardır. Elinizdeki yeteneğin farkında olun ve iyi yönlerinize odaklanın.


Taze meyve tüketin ve bol bol su için. Bedeninizin ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin. Kendi besin piramidinizi belirleyin ve ona sağdık kalın.


Kin tutmayın. Bu bazen çok zor olabiliyor. Öfke duygusundan sıyrılmak sanki o kişiye bir ödül veriyoruz hissini getirebiliyor. Ama her şey kendiniz için… Affetmek aynı şeyleri tekrar yaşayacaksınız demek değildir. Ders alıp, yolunuza devam ettiğinizin bir göstergesidir.


Kredi kartı kullanımınızı azaltın. Özellikle ekonomi allak bullak olmuşken kredi kartlarınızı kontrol etmeniz güçleşebilir. Tek kredi kartı kullanın ve kontrollü kullanın.


Aromatik yağlardan faydalanın. Lavantanın stres azaltıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Aromatik yağları araştırın ve kendinize iyi gelen bir yağı buhurdanlığınıza damlatıp biraz gevşeyin.


Kendinizle barışık olun. Kendi hatalarınızın farkında olun ve bundan ders çıkarın. Bazı hatalarınıza ise gülüp geçin. Kendinize gülmeyi öğrenin.


Düzenli uyuyun. Melatonin hormonundan faydalanmak için hafta da en az 3 gece 22:30’ da yatmış olun. Gün içinde biriktirdiğiniz her şeyi sindirmek için daha iyi bir saat dilimi olamaz.


Yeni bir hobi edinin. Hep gitmek istediğiniz o kursa gidin. Hiçbir şey için geç ya da erken değildir. Herkes kendi zaman diliminde olması gerekeni, olması gerektiği zamanda yaşar.


Gülümseyin. Gülümsemekte bulaşıcı olan başka bir etkileşimdir. Modunuzu yükseltip, enerjinizi arttırır. Daha güzel görünmeniz konusunda da oldukça başarılıdır.


Nefesinizin farkında olun. Muhakkak nefes egzersizleri yapmayı öğrenin. Kendinizi nefesinizle sakinleştirin. (Nefes ile ilgili yazdığım önceki yazılarıma bir göz gezdirin.)


Zihninizi şaşırtın. İş yerinize farklı bir yoldan gidin, evde eşyalarınızın yerini değiştirin. Dişlerinizi diğer elinizle fırçalayın. Rutin olarak yaptığınız şeylerin dışına çıkın. Beyninizin her iki lobunu da çalıştırın.


Duruşunuzu düzeltin. Kambur duruyorsanız bunu hemen değiştirin. Biz uzmandan destek alıp sırt kaslarınızı güçlendirin, gerekirse pilates yapın.


Bunlardan bir veya birkaçını ilk fırsatta yapmaya çalışın. Harekete geçin ve kelebek etkisini hayatınızda gözlemleyin.


Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio