Uzmanlar uyarıyor! Çocuğunuzu telefonla sakinleştirmeyin!

Merjam Yazar: Merjam 22 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Son yıllarda çocuklar ağladığında ya da bağırmaya başladığında ebeveynler istemsiz olarak ellerine telefon vermekte çareyi buluyor. Ama bu çocuklara iyilikten çok kötülüğe sebep olabilir. İşte uzmanından uyarılar.

Uzmanlar uyarıyor! Çocuğunuzu telefonla sakinleştirmeyin!

Günümüze kadar gelişerek gelen teknoloji aletlerinin kullanımı suistimal edildiğinde faydasından çok zararlarıyla karşılaşılabilir. Özellikle ebeveynlerin çocuklarını sakinleştirmek için ellerine telefon vermesi ve bu durumu alışkanlık haline getirmesi olası risklere de sebep olabilir. Peki çocukları sakinleştirmenin başka yöntemleri var mı? İşte tüm detaylar…

İnsanların hayatını kolaylaştırmak için üretilen ve geliştirilen teknolojinin faydalarının olduğu çoğu kişiye göre doğru bir tezken, bazı standartlar aşıldığında zararlarıyla karşılaşmak çok mümkün. Bu durum, anne-babaların çocukları üzerinde kullandıkları sakinleştirme yöntemiyle görülebilir. Gelişme çağında olan çocuklardaki telefon merakı son zamanlarda çokça arttı. Telefonla oynayan çocuklar etrafında olup biteni duymaz ve görmezken, herhangi bir müdahalede agresif tavırlar sergileyebiliyor. Anne-babalar da çocukların sinirli halleriyle mücadele etmek yerine genellikle -en sevdikleri- telefonları ellerini verip çocuğun sosyal dünyayla iletişimini kesmeyi tercih ediyor. Eğer siz de çocuklarınızı sakinleştirmek için bu yöntemi kullanıyorsanız, onları çok büyük bir riskle baş başa bırakıyorsunuz demektir. Peki çocukları sakinleştirmenin başka bir yolu var mı?

Uzun süre telefon kullanımında kaçının!

Çocuklarınızı sakinleştirmek için ilk akla gelen telefon yöntemiyle bu durum sizi başarıya ulaştırabilir. Ancak sonucunda büyük risklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çocuklarınızın üzüntülü, coşkulu ya da sinirli hallerinde uygulamanız gereken ilk taktik, onları dinlemek ve sorunlarına çözüm aramak olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarınızın sinirli ya da üzüntülü olduğu durumlarda onlarla empati yapmayıp telefonla sakinleştirmeye çalışırsanız çocuklarınızda zamanla, hem fiziksel hem de psikolojik olarak gerileme görebilirsiniz.

Duygusal tepkisellik gösterme olasılığı çok yüksek

Araştırmacılar tarafından, 3 ila 5 yaş çocukların ekranları ne sıklıkla kullandıklarına yönelik bir analiz çalışması yapıldı. 422 çocuğun ve 422 ebeveynin incelendiği analizde, sakinleşmek için sık sık eline cihaz verilen çocukların duygusal tepkisellik belirtileri gösterme olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Empati yapmayı deneyin!

Anne ve babasından yetersiz ilgi gören çocuklar içine kapanık, özgüvensiz hatta agresif olurlar. Dolayısıyla çocuklar kendine en yakın arkadaş olarak elektronik cihazları seçerler. Üzüntülü ya da mutlu hallerini paylaşacak birilerini bulamadığında parlak ve renkli ekrana sahip olan telefonlarla vakit geçirirler. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar telefonlarla çok fazla vakit harcadıklarında ileriki yaşlarda, hem psikolojik hem de fiziksel olarak büyük risklerle karşılaşabilir. Bu durumda da anne babalara düşen görev göz ardı edilemez.

Kaynak: Yasemin

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio