Türk dizilerinin moda ikonu kadın karakterleri!

Büşra Hacıhasanoğlu Yazar: Büşra Hacıhasanoğlu 29 Kasım 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türk dizilerinin moda ikonu kadın karakterleri!

Türk dizilerini izlemeyi, oradaki heyecan, aksiyon ve entrikaları takip etmeyi seviyoruz. Özellikle kış aylarında televizyon ekranları karşısında geçirdiğimiz sürenin artmasıyla herkes kendi zevkine uygun dizileri seçerek takip etmeye başlıyor. Çoğu zaman birden fazla diziyi aynı anda izlemeye çalışsak da eminim herkesin hayran olduğu en az bir dizi karakteri vardır. Giydikleri kıyafetlerden taktıkları aksesuarlar, makyajlarından saç modellerine kadar hepimize izlerken görsel keyif veren kadın karakterlere ve stilleri hakkında konuşmaya ne dersiniz?

Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu
Aşk-ı Memnu dizisi Hilal Saral’ın yönetmenliğini üstlendiği deyimi yerindeyse eşsiz yapım, ilk kez 2008-2010 yılları arasında seyirciyle buluşmuştu. İlk kez dememin sebebi her televizyon kanallarında tüm sezonun tekrar tekrar verilmesinden kaynaklanıyor. Çünkü bizler hala izlemeye ve o ilk günkü hazzı almaya devam ediyoruz. Dizideki dekor bir yana kadın karakterlerin tarzları bugün izlerken bile modernliğini ve şıklığını korumaya devam ediyor.


Dizide yer alan Firdevs Yöreoğlu karakteri her koşulda şık ve bakımlı olan bir kadın. Günlük hayatında kullandığı elbiseleri dahi her an bir davete hazır görünümünde. Kıyafetlerine bakmaya doyamadığımız Firdevs Yöreoğlu’nun “çiftlikte kutlanan yılbaşı” temalı bölümünde giydiği uçuk pembe, zarif elbisesi Elif Cığızoğlu tasarımıydı. Yavruağzı-turuncu gösterişli elbisesi ile kullandığı küpe ve yüzük ise günümüzde trend olmaya devam eden zümrüt takımlar arasında yer alıyor. Ayrıca giydiği salaş bluzları ve boynunu incittiğinde boyunluğuna sardığı fularları ile dizi boyunca şıklığından asla ödün vermedi. “Bırak, millet sadece mücevherlerimizi konuşsun…” repliği zaten dizide kullanmaktan ödün vermediği eşsiz mücevherlerin sırrını da açıklamaya yetiyor. Dizide Firdevs Yöreoğlu’nun kullandığı takıların bir kısmı Bee Goddess markasına aitti.


Bihter Ziyagil, dizinin ana karakterlerinden ve bugün dahi tarzıyla adından söz ettiren cesur kadın. Dizi süresince Bihter Ziyagil’in kullandığı çantalar Burberry markaydı. Her hafta marka tarafından sunulan 5-6 model çanta arasından yapılan tercihlerle Bihter’in çanta seçimi tamamlanmış oluyordu. Ayrıca Sertaç Delibaş sponsorluğundaki ayakkabıları ise her defasında bizi etkilemeyi başarıyordu. Öyle ki o dönem Bihter’in dizide kullandığı ayakkabı modellerinde yurtiçi ve yurtdışında ciddi satışlar gerçekleşmişti. Makyaj malzemeleri M.A.C ürünleri ile yapılan Bihter Ziyagil, özellikle göz makyajı ve rujları ile göz kamaştırıyordu.


Bihter Ziyagil’in Behlül ile teknede görüşürken giydiği yağ yeşili elbiseyi hepiniz hatırlarsınız. BCBG Max Azria marka elbisesini tamamladığı Burberry marka çantası bronz haliyle oldukça şık görünüyordu. Yine Elif ve Behlül’ün nişanında giydiği turuncu elbisesi Elif Cığızoğlu tasarımıydı. Hatırlarsınız ki o bölümde salona girdiği anda elbisesinin enerjisi hepimizi etkilemişti. Ayrıca dizide giydiği ve unutamadığımız gece kıyafetlerinin bir kısmı da Arzu Kaprol, Özgür Masur, Ezra-Tuba Çetin gibi isimlerin imzasını taşıyor. Gündüz kıyafetlerinde tercih edilen markalar arasında ise Roman, Özlem Süer, Simay Bülbül, Calvin Klein, Elaidi, Naked, Müge Ersin yer alıyor. Kullandığı kolyelerin bir kısmı Bee Goddess ve Melis Gök’ün kolyeleriyken ağır mücevherleri Damas’a aitti.


Yasak Elma

Yasak Elma
Yasak Elma dizisi entrika dolu bölümlerinin yanı sıra kadın karakterlere hayat veren kadınların giyim tarzları ile sıklıkla gündem olan bir dizi. Bugün hala her hafta yeni bölümleri ile yayınlanmaya devam eden dizi stil konusunda da adından söz ettirmeye devam ediyor. Dizide yer alan Ender ve Yıldız karakterleri başta olmak üzere neredeyse tüm kadın karakterler şıklıklarından ödün vermemeye devam ediyor. Peki siz Ender’in tarzını mı yoksa Yıldız’ın tarzını mı daha çok beğeniyorsunuz?


Ender karakteri, gerek giyim gerek saç ve makyaj tarzıyla dizinin en dikkat çeken isimlerinden biri. İlk bölümde giydiği parlak siyah elbisesi Derya Özalp koleksiyonuna aitti ve bize sezon boyunca eşsiz parçalar taşıyacağının sinyallerini vermişti. Yine ilk bölümlerde giymiş olduğu kırmızı takım elbise Tara Coşkuntuncel Designer’a aitti. Ayrıca v yakalı kırmızı kruvaze parlak elbisesi de Sudi Etuz tasarımıydı. Ender karakteri neredeyse her bölüm ünlü bir tasarımcıya ait bir elbiseyi bizlerle buluşturdu. Arzu Kaprol imzalı elbiseleri ile bizleri kendine hayran bırakmayı başardı.


Yıldız ise dizide sevilen kadın karakterlerden bir diğeri. Elbette Ender ve Şahika kadar şık kombinler taşıyor olsa da zaman zaman onu da günlük kıyafetler ile izliyoruz. İlk bölümlerde uzun doğal görünümlü saçları ve ev kıyafetleri ile sıklıkla gördüğümüz Yıldız şuanda kısalmış sarı saçları ve iddialı kombinleriyle bambaşka bir kadın haline geldi. Mavi kalp yaka elbisesi Reve de Gosse marka olan Yıldız’ın elbiselerinin bir kısmı Mybestfriends markasına ait. Elbette lüks markalar olduğu kadar ulaşılabilir markalara ait kıyafetler de her bölüm karşımıza çıkıyor.


Yasak Elma dizisinde kadın karakterlerin stillerinin bu denli ses getirmesi sosyal medya kanallarına da etki etmiş durumda. Dizide her hafta kadın karakterlerin giydikleri kıyafetleri, taktıkları aksesuar ve çantaları araştırıp paylaşan web sayfaları bulunuyor. Öyle ki bu tarz paylaşım yapan sayfaların takipçi sayıları da oldukça yüksek.


Camdaki Kız

Camdaki Kız
En fazla izlenen diziler arasında olan Camdaki Kız Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanan ve yayınlandığı günden itibaren izleyenleri etkisi altına alan bir dizi. Dizide başrol olan Nalan karakteri yaşadıklarının yanı sıra giydiği elbiseler ve takımlar ile bizleri oldukça şaşırttı. Tercih ettiği midi boy elbiseler ve etekler, sade bluz ve pantolon kombinleri ile oldukça zarif bir tarza sahip. Ancak evlendikten sonra annesinin yoğun baskısı ile tarzını yavaş yavaş değiştirmeye başladı. Ayrıca dizide yer alan Cana ve Selen karakterleri de dizinin diğer şık kadınları arasında. Selen’in güçlü ve başarılı kadın profilini destekleyen maskülen tarzına kıyasla Cana’nın cesur tarzı dikkatleri üstüne çekiyor.


Dizi ilk yayınlanmaya başladığı günden itibaren Nalan’ın tarzı Kate Middleton’ın tarzına sıklıkla benzetildi. Öyle ki dizide kullanılan elbiseler ya da dış giyim modelleri neredeyse birebir tasarımlar olarak yorumlandı. Zaten Nalan’ın genel enerjisi ve tarzı kesinlikle Kate’in enerjisini bizlere aktarıyor. İlk bölümlerde bu enerji ve tarz benzerliği öyle sık söz konusu olmuş olacak ki ilerleyen bölümlerde bu havanın değiştiğini görüyoruz.


Nalan’ın dizinin tanıtım fragmanında giydiği elbise ile başlayacak olursak önce karşımıza Raşit Bağzıbağlı çıkıyor. Bu yeşil ve zarif elbise yaka ve etek detayı ile zarif olduğu kadar iddialı da bir parça. Dizinin ilk bölümünde giydiği aslında ablasına ait olduğunu öğrendiğimiz beyaz elbisesinin markası Peracas. Yine geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümde bir derginin kapak çekimi için giymiş olduğu pastel tonlardaki elbise de Raşit Bağzıbağlı’ya ait. Kendi söz töreninde bizleri şaşırtan bir diğer pembe midi boy elbise ise Stil Atölye’ ye ait bir özel dikim. Yine giymiş olduğu tarzını destekleyen pembe midi boy, örme ve bisiklet yaka elbisesi ise zarif Zara markasına aitti.


Selen giydiği takım elbiselerin yanı sıra etek-bluz ve etek-ceket kombinleri ile de şık duruşunu desteklemeye devam ediyor. Toz pembe takım elbisesi İpekyol marka olan Selen’in siyah takım elbisesi ise Rachel Zoe markasına aitti. Ayrıca 2. Bölümde giymiş olduğu straplez yaka gövdesi taş işlemeli elbisesi Maison Ju’ya aitti. Bu elbise ile Selen’in tarzı bizi şaşırtmıştı. Çünkü bu maskülen tarzın arkasından böyle bir pamuk prensesin geleceğini hiçbirimiz hayal edememiştik.


Cana ise dizideki kadın oyuncuların pozitif enerjilerinin aksine sert ve zor bir kadın karakter. Dizide son zamanlarda gündelik hayatın içinde olan ve buna uygun olarak daha spor giyinen Cana özel günlerde giydiği elbiseler ile adından söz ettirdi. Yeşil drapeli elbisesini izleyenler muhakkak hatırlalar işte bu Lingerie stil elbisenin markası Zara’ydı.


Büşra Hacıhasanoğlu

Büşra Hacıhasanoğlu

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio