Tatil sonrasında günlük yaşantınıza dönmekte zorlanıyor musunuz?

Merjam Yazar: Merjam 3 Ağustos 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor. Tatil sonrasında adapte olmada zorlanılmasının doğal bir süreç olduğunu söyleyen uzmanlar uyarıyor.

Tatil sonrasında günlük yaşantınıza dönmekte zorlanıyor musunuz?

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, tatil dönüşünde adaptasyonun kolay sağlanabilmesi için hoşlanılan bazı aktivitelere rutin hayatta da yer verilmesini ve meşguliyetlerin artırılmasını tavsiye ediyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, tatil dönüşünde rutin hayatlarına alışmakta zorluk çeken ve adaptasyonda sorun yaşayanlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Tatil sonrası rutine dönmekte zorlanılıyor

Tatil sonrası rutin işleyişi gerçekleştirmekte zorlanma yaşanabileceğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “Konsantrasyon sorunları, isteksizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk yaşanabilir. Bunun başlıca nedeni yaşam tarzımızın tatilde ve rutinde farklı olmasıdır. İyi geçen bir tatil sonrası eski rutine dönmek hayatın ne kadar sıradan, stresli ve keyifsiz olduğunu düşündürebilir. Rutinin değişmesi ve adapte olmada zorlanılması gayet doğal bir süreçtir. Tek önemli nokta, bu sürecin uzamaması ve hayatın rutinine adapte olunabilmesidir.” 

Uzmandan ne zaman destek alınmalı?

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, tatil sonrası adaptasyonla ilgili yaşanan sorunun günlük hayattaki işlevi engellemesi ve uzun sürme eğilimi göstermesi durumunda bir uzmandan destek alınmasının süreci daha kolaylaştıracağını ifade ediyor.

Tatil dönüşü zaman tanınmalı, meşguliyetler artırılmalı

Uzun ya da kısa bir tatil sürecinde rutin dışında bir zaman dilimi yaşandığını belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Dinlenme, eğlenme, gezme, sorumlulukları bir kenara bırakmanın ardından eski rutine dönmekte zorlanma yaşanabiliyor.” dedi ve tatil dönüşü rutin yaşama daha kolay adapte olunabilmesi için önemli tavsiyelerde bulundu:

– 1-2 hafta alışma süresi tanınmalı,

– Tatil sürecinizde keşfedilen ve yapmaktan hoşlanılan aktiviteler rutin hayatta az da olsa programlanmalı,

– Meşguliyetler artırılmalı, keyif alınan şeylere yönelim olmalı,

– Bir sonraki tatil için planlama yapılmalı,

– Tatile çıkıldığı için rutin ile ilişki tamamen kesilmemeli,

– Olaylardan az da olsa haberdar olunmalı ve

– Sağlıklı beslenilmeli.

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio