Tahtın gösterişli mirası, Kraliyet Takıları

Emel Köprücü Yazar: Emel Köprücü 22 Şubat 2024

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Tahtın gösterişli mirası, Kraliyet Takıları

Hiç tartışmasız dünyanın en iyi koleksiyonu olarak gösterilen İngiltere kraliyet mücevherlerinin her biri arkasında çarpıcı bir hikaye barındırıyor. Seneler içinde birtakım değişikliklere uğrayan mücevherler kraliyetin tarihine de ışık tutuyor.

70 yıllık hükümdarlığı boyunca üzerine günlerce konuşulacak birçok başlığa yer açan Kraliçe II. Elizabeth’in sık olarak manşetlere taşınmasına sebep bir konu mücevherleri oldu. Ölümünün üzerinden yaklaşık bir yıl geçti ama mücevherler hâlâ gündem. Hiç tartışmasız dünyanın en iyisi olarak gösterilen koleksiyon, dünya çapında en seçkin parçalardan bazılarını içeriyor. “Kraliçe’nin Mücevherleri: II. Elizabeth’in Kişisel Koleksiyonu” kitabının yazarı Leslie Field, bu kocaman mücevher kutusunda binden fazla eser olduğunu belirtiyor. Kraliçe’nin ölümü ile oğlu yani yeni Kral Charles’a kaldığı düşünülen koleksiyon, yüzyıllar boyunca bir nesilden diğerine aktarıldı. Elbette, asırlar içinde birçok parça, mevcut zevklere uygun ya da daha kolay takılabilecek şekilde değiştirildi. Kraliyet Ailesi, moda değiştikçe, mücevherlerin yalnızca tozunu almakla kalmadı, daha giyilebilir olmaları için değerli taşları dönüştürdü. Çoğu bir tür yolculuktan geçen ve her birinin ardında çarpıcı bir hikaye olan bu kraliyet yadigarı eserlerin bir kısmı ise bir şekilde daha fazla ön planda oldu. Prenses Diana’nın Nişan Yüzüğü Şubat 1981’de Prens Charles, mavi safir
ve 14 elmasla çevrili çarpıcı bir yüzük ile ilk eşi Prenses Diana’ya evlenme teklifinde bulundu.

Ancak yüzük tüm görkemine rağmen, hazır bir parça olduğundan küçük çaplı bir krize neden oldu. 60 bin dolarlık fiyatı biraz popülarite yakalamasını sağlasa da kraliyet üyeleri, ısmarlama olduğu için biraz kalp kırıklığı ve üzüntü yaşadı. Ancak Prenses Diana eleştirenler arasında değildi çünkü yüzüğü kendisi seçmişti.


Kraliçe Mary, Aşkın Düğümü Tacı’nı(Lover’s Knot Tiara) 1913’te büyükannesi Hesse-Kassel’li Prenses Agusta için yaptırdı. Kraliçe’nin kendi elmas ve incilerinden yapılan neo-klasik tarzdakitaç, her biri büyük bir pırlanta ile ortalanmış 19 oryantal inciye sahip. Bugün Düşeş Kate Middleton tarafından
kullanılan Lover’s Knot, ilk tasarlandığında üst kısmına yerleştirilmiş 19 dik inci vardı ancak bugün yalnızca asılı incileri duruyor.

Etiketler:
Emel Köprücü

Emel Köprücü

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı