Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sezonun Trendi; Deri

Modanın klasiklerinden biri olan deri, son yıllarda bir Rönesans yaşıyor. Ve daha geniş bir kitleye hitap edebilmek adına tasarımcıları ve moda markalarını daha stratejik hareket etmeye yönlendirdi. Bu stratejik hamleler 2023 sonbaharında kendini güçlü bir şekilde gösteriyor.

50 bin yıldır hayatımızda olan deri, güvenilirliği ve klasikliği ile modanın vazgeçilmez unsurlarından biri.

Yüzyıllar boyunca farklı formalarda gardıroplarımızda yer alan bu yararlı keşif, uzun yıllar boyunca statü sembolü ve zenginliğin temsili oldu. Seneler içinde farklı kesimlere atıfta bulunsa da popülaritesini asla kaybetmedi.

1950’lerde karşı kültürel nişlerin, aykırı grupların bir simgesi haline gelen deri, 1970’lerde ve 80’lerde dünyaca ünlü rock gruplarının başarısı ile farklı bir evreye girdi ve asilik iddiasını sürdürdü. 90’larla beraber süper modellerin her yerde deri ceketleri ile boy göstermesi ile günlük hayat tarzlarına odaklandı. Bu dönemde minimal kombinleri ile pop kültürün bir parçası olan deri aynı zamanda kitlesel bir trende dönüştü.

Günümüzde lüks moda söz konusu olduğunda akla ilk gelen birkaç klasikten biri olan deri, son yıllarda ise bir Rönesans yaşıyor. Lüks modanın bu en büyük satış odaklı kategorisi, daha geniş bir kitleye hitap edebilmek ve her gardıroba ulaşabilmek adına tasarımcıları ve moda markalarını daha stratejik hareket etmeye yönlendirdi. Bu stratejik hamleler 2023 sonbaharında kendini güçlü bir şekilde gösteriyor. Peluş deri çeşitlerinden dokulu seçeneklere, suniden ve vegandan kumaş birleştirme manipülasyonlarına kadar sayısız formda birçok görünümle yeni denim olarak ortaya çıkıyor. Belli ki, tasarımcılar üretimin çevre dostu alternatiflerini keşfetmeye devam ettikçe, yeni malzemelerle şekillenmiş derileri daha fazla görmeye devam edeceğiz. Çünkü deri üretimine yönelik daha sürdürülebilir yaklaşımlar büyük ilginin yanında büyük yatırımları da çekmeye başladı.

Bununla birlikte, tüketicilerin kalabalıklar içinde öne çıkma ve genel olarak hayatı kutlama yönündeki kolektif arzusu, pandeminin çıkışından bu yana çarpıcı bir artış kaydetti ve bu sezon bu talebin daha da yükseldiği görülüyor. Moda tutkunları kişiselleştirilmiş tarzı daha önce hiç olmadığı kadar benimserken, bu bakış açısını destekleyen moda endüstrisi, anında etki yaratan metalik efektler, göz kamaştırıcı görünümler, iddialı renkler ve kıyafet çeşitliliği ile desteğini ortaya koyuyor.

Moda haftası defilelerinde çeşitli deri elbiseler, gömlekler, etekler, pantolonlar, trençkotlar ve aksesuarlar içeren koleksiyonlarını görücüye çıkaran moda markaları, derinin Rönesans çağına yönelik trendleri de aktarmış oldular.

Rotasyonda Renklilik

Trençkot

Son birkaç sezonda 90’larm pek çok moda trendinin dönüşünü gördük ve bu sonbahar da dönemin çizgilerini ve ikonlarını fazlasıyla kucaklıyor. Şu anda gardıroplarımızı dikte edecek şekilde şekillenen trendlerden biri, her zaman klasik olan deri trençkot. Kıyafetlere biraz agresiflik ama bir o kadar da sofistike bir hava katan deri trençkotlar, klasik siyah ve haki rengi ile bir sonbahar rotasyonu olsa da sezonun trendi çeşitli tonlar, baskılar ve yüzeylerle daha dinamik bir hava oluşturuyor.

Pandemiden sonra “dopamin pansumanı” olarak kabul edilen canlı ve parlak renkler, sonbahar ve kışlara da hakim olmaya başlamıştı. Dolayısıyla 2023’te renkli deri siluetlerin moda sahnesini ele geçireceğini söylemek bir iddia değil. Basit bir kıyafeti bile bir sonraki seviyeye taşımaya hevesli olan renkli deriler ateşli kırmızıdan parlak mora, neon yeşilden canlı turuncuya kadar geniş bir renk paleti barındırıyor.

Pantolona Alternatif Yüksek Çizmeler Bu günlerde pantolon giymenin en iyi yolu onu hiç giymemekten geçiyor.

Elbette geleneksel anlamda değil. Diz boyunu aşıp bacakları neredeyse komple örtecek uzunluğa erişen deri çizmeler, sezonda pantolona alternatif oluyor.

Mikro mini eteklerin sezonluk ömrünü uzatan çizmeler bazen büyük beden kot bolluğunu taklit ediyor bazen skinny kadar estetik görünüyor. Kişisel tarzınızdan ödün vermeden tercih edebileceğiniz kadar seçenek sunan yüksek çizmeler hem kolay hem de havalı bir tarza sahip.

sonbaharında peluş deri çeşitlerinden dokulu seçeneklere, suniden kumaş birleştirme manipülasyonlarına kadar sayısız formda birçok görünümle yeni denim olarak ortaya çıkıyor.

Motorcu Şıklığı

Ceket

Deri motorcu ceketi dokunulmaz bir şekilde zamansızdır. Stillendirilmesi en kolay deri giyim ürünlerinden biri ve her giyim tarzına ve kıyafete uyum sağlayacak kadar konforlu bir tercih. Sezonun trendinde deri ön planda kalmaya devam ederek; eskitilmiş yüzeyler, gösterişli fermuarlar, ekstra dokunsal ayrıntılar, süslemeler ve renklerle klasik şıklığa güncel dokunuşlar dikkat çekiyor.

Modern Catwoman Gibi

Elbiseler

Deri elbiseler, 2023 deri trendinin en sıcak tarafını oluşturuyor. Sıra dışılık ve feminenlik arasında mükemmel bir denge kuran elbiseler hem gerçek hem de suni deride güzel duruyor.

Birçok markanın midi ve mini olarak koleksiyonlarına eklediği bu elbiseler özellikle gece görünümü için güzel fikirler sağlıyor. Deri çizmeler ve deri trençkot ile modern bir Catwoman gibi görünmenizi sağlayacak bu trend, içinizdeki havalı metropol kadınını ortaya çıkarmak için iyi bir tercih. Biraz ilham ve cesaret almak için Kim Kardashian, Rihanna ve Julia Fox gibi ünlülerin son zamanlardaki deri kreasyonlarına bakabilirsiniz.

Sonbahar Tarzı Yürüyüş

Pantolonlar

Derinin cazibesi, motorcu ceketlerini aşıp motorcu pantolonlarına erişiyor. Sıradanlıktan kurtulmak için denenebilecek bu pantolonlar, motorcore estetiğinin Rönesans’ı olarak kabul ediliyor.

90’ların sonu ve 2000’lerin başındaki sportif Formula 1’den ilham alan bu trend, tüm vücut tiplerine yakışan skinny deri pantolonların yanında bol kesim, çok cepli ve midi stilleri ile çok yönlü bir tarza sahip.

Rock’n Roll

Takım Elbise

Kadın takım elbiselerin en güzel tarafı çok yönlü olmalarıdır hem renk hem doku hem de parça seçimi açısından. Ve bu çok yönlülüğe bu sene deri de dahil oldu. Maviden canlı sarıya, çimen yeşilinden ametist moruna kadar renk seçimini serbest bırakan deri takım elbiseler tam anlamıyla bir rock’n roll havası uyandırıyor. Aynı anda asi, ciddi, uyumlu ve otoriter bir görüntü yakalanmasını sağlayan trend özellikle iş dünyasındaki sükseyi artırıyor.

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı