Senegalli caz sanatçısı Awa Ly İstanbul’a hayran kaldı, konser vermek istiyor

Merjam Yazar: Merjam 29 Haziran 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Senegal asıllı Fransız besteci, söz yazarı ve caz sanatçısı Awa Ly, İstanbul'u ziyareti sonrasında Türkiye’ye hayran kaldı. Sanatçının en büyük hayali ise İstanbul’da konser vermek olduğunu söyledi.

Senegalli caz sanatçısı Awa Ly İstanbul’a hayran kaldı, konser vermek istiyor

Senegal’in Saint-Louis kentinde bu yıl 29’uncusu düzenlenen Saint-Louis Caz Festivali sonrasında konuşan sanatçı İstanbul gezisinde büyülendiğini ifade etti. Konser vermek istediğini de belirten sanatçı gelecek teklifleri bekliyor.

Roma’da müziğe başladı

Senegalli bir ailenin kızı olarak Fransa’da doğan 44 yaşındaki Ly, müziğe ilgisinin çocukluktan başladığını ancak uzun bir süre müziği hobi olarak değerlendirdiğini dile getirdi. Ly, 20 yıl önce eğitimi için Roma’ya taşınmasıyla bu hobisine zaman ayırarak, sesini eğittiğini ve şarkı yazmaya başladığını kaydetti.

O dönem birçok müzisyenle tanıştığını ve onların da kendisini sahneye çıkma konusunda cesaretlendirdiğini vurgulayan Ly, müziğin ağır basmaya başladığı ve işinden ayrılarak tamamen buna yoğunlaştığının altını çizdi.

Ly, Paris ile Roma arasında sürdürdüğü yaşantısında Dakar’a da yer açmak istediğini belirterek, “Çocukluğumdan beri her yaz Dakar’a gelirdik, tüm tatilimizi burada geçirirdik. Annem de babam da Dakar’da doğma büyüme. Hala burada birçok akrabam var. Dakar modernizmle gelenekselliğin iç içe geçtiği bir şehir. Evet, burada yaşamak her zaman kolay değil ama onun ritmine ayak uydurmak lazım. Nereden geldiğimi bilmek ayaklarımın yere sağlam basmasını sağlıyor.” diye konuştu.

DAKAR, SENEGAL – JUNE 29: French singer, songwriter, and actress of Senegalese origin Awa Ly speaks during an exclusive interview with Anadolu Agency after Saint-Louis Jazz Festival in Dakar, Senegal on June 29, 2021. ( Fatma Esma Arslan – Anadolu Agency )

“Sudanlı aktivist Alaa’nın fotoğrafı bana çok ilham verdi”

“Close your eyes (gözlerini kapa)” isimli şarkısının klibinde Sudan’da 2019’daki sokak gösterilerinde beyaz kıyafetiyle gösterilerin sembolü olan 22 yaşındaki kadın eylemci Alaa Salah’ı canlandıran Ly, klibin hikâyesini de şöyle anlattı: “Şarkıyı olaylardan çok önce yazmıştım. Klibi de Sudan’daki devrimden kısa bir süre sonra çekmeye karar verdik. Alaa’nın o sembolik fotoğrafı her yerdeydi. Kalabalığın arasında bir aracın üzerine çıkarak elini havaya kaldıran bir kadının görüntüsü çok etkileyiciydi. Bu görüntü bana çok ilham verdi. Çok kısa sürede karar verdik, zaten klibi de burada çektik. Oyunculara gözlerinizi kapatın, içinize dönün dedim. Bu iç ses hepimizde var ama genelde bastırıyoruz çünkü dikkatimizi dağıtan çok şey var, filtreler, telefonlar, ekranlar gibi. Bana göre devrimin dışarıda etkili olabilmesi için en başta kişinin içinde başlaması lazım. Elbette Alaa’yı andık klipte ama bir yandan da bu kişisel mesajı verdik.”

Ly, Salah’ın, birkaç hafta önce, bir arkadaşı vasıtasıyla kendisine görüntülü bir mesaj yolladığını, bu durumdan çok mutlu olduğunu da dile getirdi.

“İstanbul’da modernizmle gelenekselliğin karışımı beni çok etkiledi”

Bu yıl 29’uncusu yapılan Saint-Louis Caz Festivali’nin kendisi açısından çok verimli geçtiğini kaydeden Ly, yaz boyu Fransa, Almanya ve İsviçre’de olmak üzere birçok konser programının olduğunu anlattı.

Ly, İstanbul’da da konser vermeyi istediğinin altını çizerek, şunları söyledi: “İstanbul’a bir kere gezmeye gittim. Çok ama çok sevdim. O modernizmle gelenekselliğin karışımı beni çok etkiledi. Işığı olan, ayrı ruhu olan bir şehir. O enerjiyi sonuna kadar hissediyorsunuz. Bana çok ilham verdi. Fırsat olursa konser vermek için gelmeyi de çok isterim. Türkiye’yi çok tanımıyorum, sadece İstanbul’da bulundum ama keşfetmeyi istiyorum.”

Kaynak:AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio