Sağlıklı bireyler, şeker hastalarının ilacıyla zayıflamaya çalışması neye yol açar?

Merjam Yazar: Merjam 15 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Uzun bir süredir gündemde olan şeker hastalarının ilacıyla zayıflama haberleri yeniden gündem olmaya başlıyor! Uzmanlar, sağlıklı bireylerin zayıflamak adına böyle bir şey yapmasını oldukça tehlikeli kabul ediyor? Sağlıklı bireyler, şeker hastalarının ilacıyla zayıflamaya çalışması neye yol açar? Birlikte ele alalım.

Sağlıklı bireyler, şeker hastalarının ilacıyla zayıflamaya çalışması neye yol açar?

Sinema oyuncuları, şarkıcılar, televizyon yıldızları ve sokaktaki insanlar, şeker (diyabet) hastaları için üretilen Oz…. isimli ilacı vücutlarına enjekte ederek zayıflamaya çalışıyor. İlaç, kilo vermek isteyenler için yiyecekleri itici hale getirerek daha az yemelerine sebep oluyor.

“Bu ilaç son iki yılda sosyal medya sayesinde çok popüler oldu”

Diyetisyen Funda Özkan, kilo verme ilacı olarak pazarlan Oz… hakkında şu bilgileri verdi: “Se…, Danimarkalı bir şirket olan N… tarafından Tip 2 diyabet tedavisi için geliştirilen bir ilaçtır. Oz… adıyla pazarlanmaktadır.

Bu ilaç son iki yılda sosyal medya sayesinde çok popüler oldu. Yiyeceklere karşı kimyasal bir tiksinti tetikliyor. Tokluk hissini artırıyor. Enjekte edildikten sonra, kişi mide bulantısı spazmları ve kendini hasta hissetme şeklinde fiziksel olarak isyan ediyor. Bu ilacı alanlar dört lokma yemek yedikten sonra kendini doymuş hissediyor. İlaç o kadar çok talep edildi ki piyasa da Oz… kıtlığı başladı. Firma, hızla artan talebi karşılamakta zorluk çektiğini bildirdi. Zayıflamak için girişilen bu yöntemlerin sağlıklı bir beslenme planının yerini almasından endişe duyuyoruz.”

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio