Renkolog Ayşe Ayşen Bulut: “Parmak izimiz ne kadar önemli ise renklerde hayatımızda sessiz bir dil bir o kadar önemli”

Şeyma Ercanlı Yazar: Şeyma Ercanlı 23 Şubat 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Renkler üzerine birçok araştırma yapılmış birçok makaleye konu olmuştur. Renkler sosyal yaşantımızdan ilişkilerimize ruh halimizden gelecek beklentimize kadar birçok noktada etkileyici olabiliyor. Bunu uzman bir isim bize aktarıyor. Renkoloji alanında derin bir bilgi ve tecrübeye sahip olan Renkolog Ayşe Ayşen Bulut bize renklerin öneminden bahsediyor.

Renkolog Ayşe Ayşen Bulut: “Parmak izimiz ne kadar önemli ise renklerde hayatımızda sessiz bir dil bir o kadar önemli”

Renkoloji nedir? “Renk haritasına” nasıl bakılır? Renkler hayatımızda nasıl etki gösterebilir? Tüm merak edilenlerin cevabını “Rengine Yolculuk” kitabının yazarıAyşe Ayşen Bulut veriyor. Bulut, “Parmak izimiz ne kadar önemli ise renklerde hayatımızda sessiz bir dil ile bir o kadar önem taşımaktadır” diyor.İşte röportajın devamı…

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

7 Temmuz 1962 de İstanbul da doğdum. Aslen Arnavut kökenli bir ailenin üçüncü çocuğuyum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunuyum. Kırk seneye yakın süren evliliğimi iki evlat ile taçlandırdım. 2002 yılında spiritüel alana NLP, Reiki, Yaşam Koçluğu, Rüyalar, Eft, İlizyonu aşmak, Renklerin Psikolojisi gibi eğitimlerle adım atmış oldum. Atölye çalışmaları, eğitimler, seminerler, bireysel, kurumsal danışmanlıklar ve renk harita çalışmalarına 2017 yılından beri devam ediyorum. Renklerin çok fazla bilinmeyen gücü sayesinde kişilere ait olan “yaşam yolu” renkleri ile tanıştırıyorum. Şu anda ise Renkolog kimliğimle Renkoloji ile ilgili alanda yol alıyorum.

“Rengine yolculuk” kitabından bahseder misiniz?

Bundan sekiz sene önce renklerle çalışmalarıma başladığım ilk günlerde şaşkınlığımı hiç gizleyemedim. Her öğrendiğim rengin enerjisi beni daha çok bilgi öğrenmeye davet ediyordu. Nasıl oluyor renkler bu kadar yaşantımızın içinde bulunuyor ve yer kaplıyordu. Ve bizler hiç dikkat etmeden, bilmeden, onların frekansından yararlanmadan yaşamın akışında olup farkında olmadan renkleri kullanıyormuşuz. Günlük yaşantımızda renklerin yaydığı enerjiden faydalanmak gerçekten inanılmaz yaşam hafifliği yarattığı gözlemlerim arasında bulunmakta. Gözlemlerim sayesinde eğitimlerde ve kişilerle olan çalışmalarımızın daha kalıcı olması için anlattıklarımı, formülleri ve uygulamaları bir araya getirip insanlığa hizmet vermek için kitabımı yazmaya karar verip okurlarla buluşturmak istedim. Tüm dünyaya açılıp insanlığa etraflarında olan renklerin enerjisi ile tanıştırıp yaşam kolaylığını göstermek amacındayım. Bu amaç kapsamında bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan gerçek dost ve arkadaşımız olan kendimize ait yaşam yolumuzun harika hatta muhteşem renkleri ile yolculuğuma başladım. Renkleri kişilere ve tüm dünyaya varlığını nasıl gösterdiğini ve kişilere ait olan kendi rengine daha kolay ulaşması için üç yıl içerisine “Rengine Yolculuk” kitabımı yazarak sevgili okurlarla buluşturdum. Tüm kitap evlerinden renklerin harika dünyasına anlatan “Rengine Yolculuk” serüvenine ulaşılması mümkün.

Renk haritası nasıl oluşturulmaktadır? Neler hakkında bilgi vermektedir?

İlk olarak doğum tarihinizde ki rakamlardan oluşan yaşam yolu renginizi bulup renk harita çalışması için yola çıkılmakta. İnsanların ait olduğu yaşam yolu renginden sonra negatif duygu sınırları içerisinde kalındığında ait olunan gölge yönü keşfederek haritada bu yönde olumlama çalışmaları ile nasıl yol alınması gerektiği iletiliyor. Gölge yön kişilerin itiraf edemediği yanlarının saklandığı alandır ve renklerin amacı ise karanlık yönlerini aydınlatmaktır.

Haritanın süreci isim, gölge(psikolojik), maske(ego), duygu(ruh), çakra, ilişki ve sene renkleri tespit edilerek yaşam ile uyumlama kısmı ile aktarımıyla devam eder. İsiminiz de olmayan renkler neden, niçin olmuyor ya da niye hep aynı şeyler benim başıma geliyor sorusunun cevabının alınacağı alandır. Renklerle şifanın gayesi, oluşan belirtiyi değil nedeni onarmaktır. Bu harita sürecinde kişilerin sorunlu durumlarla başa çıkmalarında çakra çalışması ile destek verilmektedir. Egonuz, ruhunuz, duygunuz ait olunan renk ile size nasıl bir yol çizdiriyor, size nasıl ayna tutuyor acaba. Ve muhteşem tamamı size ait olan haritanız sene renginiz ile yol göstermeye devam ediyor.

 Harita hazır olduktan sonra karşılıklı yorum yapılır ve kişinin ait olduğu 8 sayfalık haritası kendisine teslim edilmektedir.

 Haritasını tercih edecek kişiler kendi benliğine ulaşmak, frekansını yükseltmek, öz farkındalığını fark etmek, negatife çekildiğinde kendisini nasıl lanse ettiğini, karşı tarafındaki kişileri kolaylıkla tanımak için,  ilişkide iletişim kolaylığı, hangi mesleği seçmesi gerektiğini, evinde ve iş yerinde hangi renkleri kullanıp nasıl motivasyon yüksekliği yaşayacaklarını öğrenirler.

Renkoloji nedir anlatır mısınız?

Renklerle ilgili özel yolculuğa ve merak edilenleri aydınlığa çıkarıp,  şifa dağıtan ve şifa alan Renkolog kimliğim ile renkoloji alanı ile yol almaktayım. Renkoloji kişiyi bir bütün olarak renklerinle ele alıp, tanıştırıp yeniden tüm renk özelliklerinle yol almasını sağlamaktadır. Parmak izimiz ne kadar önemli ise renklerde hayatımızda sessiz bir dil ile bir o kadar önem taşımaktadır. Bu önemi uzun yıllar aldığım renk terapi eğitimini harita kapsamında yer alan renkoloji dalı ile insanlarla tanıştırmaya başladım. Renklerin enerjisini öğrenmek isteyen kişilere eğitimlerde, seminerlerde, bireysel çalışmalarımızda ise haritalarına yer vererek bir arada olup bilgileri kişilere aktararak yola devam diyorum. Renkoloji harita çalışmalarımız sayesinde kişilerle bağımızı koparmadan çalışmalar aralıksız devam etmekte.

“Renginiz ve renklerin gücünü kullanmaya başladığınızda yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz”

Pandemi iki yıldır hayatımızda. Zorlu bir dönemden geçen dünyada, öz farkındalık daha çok konuşulmaya başlandı. Doğaya ve kendine daha farkında olmak isteyen bireylerin nasıl bir yol izlemesini tavsiye edersiniz? Farkındalık ilk olarak nasıl başlamalı?

Davranışlarınızı, verilen kararları, düşüncelerinizi, sağlığınızı kısacası hayatınızın tümünü ilgilendiren konuları renkler etkilemektedir. Yaşam yolu renginizle bu özellikleri dengede tutabilirsiniz. Renginiz ve renklerin gücünü kullanmaya başladığınızda yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz. Gerçek bir dost gibi etkilerini size belli edecektir. Bu yüzden farkındalık ilk olarak yaşam yolu renginizi öğrenmekle başlar.

Doğada her rengin kendisine ait bir enerjisi bulunmaktadır. Bu enerjik arkadaşlarımızı hayatınızın içinde üç şekilde etkilerini görmeniz mümkün. Bireyler bu şekilde kolaylıkla renklerin enerjisinden faydalanabilirler. Kullandığınız giysilerinizde, seçtiğiniz ve yediğiniz yiyeceklerin tüketiminde, mekânlarda ve iş yerlerinde kullanarak. Örneğin kırmızı renk ile etrafınıza güçlüyüm imajını rahatlıkla yayabilirsiniz. Sağlıkla ilişkilendirilen turuncu rengi ile karşınızda ki kişiye ben senden üstünüm imajını yaratırsınız.

“Eksikliğini hissettiğiniz ve sevmediğiniz renkler ise bastırılmış duygulara ulaşılmasını kolaylaştırır”

Renkler ve çakraların bağlantısı birçok araştırmaya konu olmuştur. Kendimizde eksik gördüğümüz bir rengin hayatımızda daha aktif olması için nelere başvurmalıyız?    

Teoriler insanların bünyelerinde renkleri barındırdığını, mevcut olan renklerin dilini öğrenerek kendi öz hikâyesine ulaşacağını, gerçek potansiyelini öğrenip renkleri sayesinde bunu kullanmaya başlayacağını ispatlamıştır. Yaşantınızda gereken deneyiminiz sizin birlikte yürüyeceğiniz ve eksik olan renk boyutunuzdadır. Renginizle yol aldığınız ve eksikliğini hissettiğiniz renklerin boyutunun özelliklerini öğrenip ve bu dünyaya geliş sebebini fark edersiniz. Eksikliğini hissettiğiniz ve sevmediğiniz renkler ise bastırılmış duygulara ulaşılmasını kolaylaştırır. Farkındalık yolunda ilk adımı yaşam yolunuzu öğrenmenizden geçer.

İsim rengi nedir? İsmimizin rengini nasıl keşfederiz?       

Renkler kadar kişiliğe ayna tutan, kişiliğin detaylarını gösteren isim rengidir. İsimdeki renkler tespit edilip isminizin nasıl bir karaktere sahip olduğunu ve hayatınızda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini gösterir. İsim analiz sonucunda hangi rengin karakterinize uygun olduğunu bilerek potansiyelinizin farkına varıp varoluş sebebinizi fark edersiniz. İsimde bulunan harfler çalıştığımız 9 rakam arasında hangi renge denk geliyorsa Türkçemizde bulunan 29 harf tablosu üzerinde çalışılarak isim rengine ulaşılır.

Renkler bebeklik döneminden itibaren karşımıza çıkar. Kız bebekler pembe, erkek bebekler maviyle karşılanır. Peki, renklerin cinsiyeti var mıdır? Kadına ait renkler ve erkeklere ait renkler var mıdır?

Bu yüzyılın başında kadının mavi erkeğin ise pembe renge ait olduğu düşüncesini ortaya çıkartılmış. Bunun sebebi pembenin güçlü ve doğada nadir rastlanan özel bir renk olduğu için erkelerle, kapsayıcı, nazik ve narin bir renk olarak nitelendirildiğinden mavi renginin kızlara daha yakıştığı görüşünü savunmuşlar. Yine bu yüzyılda Amerika da cinsiyeti belirlemek için moda sektörü kızlara pembe erkeklere mavi rengini kullanma akımını başlatmış. Günümüze kadar bu akım ebedileştirilmiştir. Renkler enerjisi ile kişilerin dişil/eril tarafını güçlendirmek ve dışa vurum frekansını rahatlıkla yaymak için renkleri farklı tonlarda, farklı tarzlarda kullanmaya devam etmektedir.

Renkoloji alanında 2022 yılının rengi İNDİGO

Dünyada renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone, 2022 yılının rengini belirledi. Pantone, bu yıl mevcut renkler arasından bir tonu seçmek yerine ilk kez sıfırdan renk üretmeyi tercih ederek “Very Peri”yi 2022’nin rengi olarak ilan etti. Renklerin gücünden her alanda yararlanılmaya çalışılıyor. Siz bu yıla ait bir renk belirleseniz hangi tonlarda olurdu? Neden?

Pantone seçtiği Very Peri (mor) yaratıcılık ve umut aşılayan rengi bu yıl mekânlarda ve ürün üzerinde sıkça göreceğiz. Renkoloji alanında 2022 yılının rengi İNDİGO. Kozmik bir renktir. Lacivert rengini monokromatik olarak kullanmak mümkün. Very Peri rengi mavi ile tamamlandığında İndigo (lacivert) rengi oluşmaktadır. Bu yüzden Pantone ve Renkoloji alanında renkler birbirini tamamlayarak yol alacak.

Eklemek istedikleriniz…

Ait olduğunuz yaşam yolu renginiz, hayatınızın izlenmeye değer bir yol olduğunu hissettirecek. Güzellikler sizlerin renginizde gizli.

Şeyma Ercanlı

Şeyma Ercanlı

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio