Paris Moda Haftası’nda Osmanlı padişahlarının kullandığı değerli kumaş podyuma çıktı

Merjam Yazar: Merjam 29 Haziran 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Fransız lüks moda markası Christian Dior, Osmanlı İmparatorluğu’nda sultanların kıyafetlerinde kullanılan değerli Kutnu kumaşını, Paris Moda Haftası'nda sunduğu erkek koleksiyonunda kullandı. İşte Kutnu kumaşının podyumda görünümleri…

Paris Moda Haftası’nda Osmanlı padişahlarının kullandığı değerli kumaş podyuma çıktı

Paris Moda Haftası’nda erkek giyim koleksiyonunu görücüye çıkaran Fransız moda devi Christian Dior,  Osmanlı padişahlarının elbiselerinde kullanılan değerli ‘kutnu’ kumaşını yeni sezon koleksiyonuna taşıdı.

“Tarihi bir kumaş”

Marka, “Bir zamanlar Osmanlı kraliyet hanedanının kullandığı bu tarihi kumaş, Dior koleksiyonunda yeniden doğdu” ifadesini kullandı.

Kutnu kumaşı nedir?

‘Kutnu’ Türkiye’de yalnızca Gaziantep’te dokunan ipekli bir kumaş türüdür. Ham maddesi floş, suni ipek ve pamuk ipliği olan kutnu kumaşı, günümüzde yöresel kıyafetlerde, çantalarda ve turistik giysilerde kullanılıyor.

Osmanlı döneminde saray kumaşı olarak kullanılan kutnu, yalnızca üst kesimlerin kullandığı değerli bir kumaştı. Zarafet ve estetiği yansıtan bu kumaş, yaldızlı duruşu ve ince işçiliği ile Osmanlı padişahlarının kıyafetlerinde sık sık kullanılırdı.

Türk markası üretti

Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olan kutnu kumaşını yeniden hayata döndüren Kutnia adındaki Türk markası, kendi ürettiği kumaşlarla Osmanlı tarihi için önemli olan bir değeri modaya kazandırmış oldu.

16. yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanılan kutnu kumaşı, tüm zamanların en parlak kumaşlarından biri olarak biliniyor. İpek ve pamuğun elle dokunması sonucu üretilen kutnu kumaşı, genellikle çizgili ve renkli tasarımlarda kullanıldı.

Kutnu kumaşını bölgedeki diğer dokuma kumaşlardan ayıran, Gaziantep’in tarihsel önemi. İpek Yolu üzerinde olan kent, tarih boyunca yerel pamuk ile bölgeden geçen tüccarların taşıdığı ipeğin birbirine karışarak yepyeni bir kumaş ortaya çıkarmasına zemin hazırladı.

Kaynak: NTV

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio