Parafinli mumlar tehlike mi saçıyor?

Merjam Yazar: Merjam 4 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Evimizin vazgeçilmez dekorasyon ürünlerinden mumlar tehlikeli olabilir mi? İşte bu sorunun cevabı haberimizde yer alıyor…

Parafinli mumlar tehlike mi saçıyor?

Herkesin en sevdiği ev dekorasyon ürünleri arasında yer alan mumların aslında sağlınız için en büyük tehditlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Yaz kış fark etmeksizin bulunduğu ortamı güzelleştiren daha romantik bir atmosfer sağlayan mumlar aslında göründüğü kadar masum değiller. Piyasada yer alan mumların büyük bir kısmı parafin bazlı mumlardır. Fiyatları yüksek olan, çok güvendiğiniz markalar bile ne yazık ki bu gruba giriyor. Emin olmak için kullandığınız mumların içinde parafin olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli.

Parafin nedir?

Parafin petrol, neft, katran gibi maddelerden elde edilen bir hidrokarbon çeşidi olup hemen hemen piyasada ki tüm mumların içinde yer almaktadır. Uygun fiyatlı olması sebebiyle sıkça tercih edilen bu hammadde sağlığımızı riske atan en tehlikeli görünmez etkenler arasında yer alıyor. Parafin bir kimyasal olduğu için parafinden üretilen mumlar yandığında ortama kanserojen ve kimyasal madde yayılımı yapmaktadır. Düzenli olarak bu mumların kullanımı sağlığınızı kötü etkileyecektir. Çünkü parafin türevli mumların yanmasıyla birlikte doğrudan bu maddeleri solumuş olursunuz. Parafin kullanımı; solunum yolu rahatsızlıkları, alerji ve akciğer rahatsızlıklarının en önemli sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

“Artık mum kullanmayacak mıyız?”

Bu bilgilendirmeden sonra “Artık mum kullanmayacak mıyız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sağlığınız için soya mumlarını tercih edebilirsiniz.

Soya mumu nedir?

Soya mumu, soya bitkisinin yağından elde edilen soya parafini ile üretilen mum çeşididir. Soya parafini ise %100 doğal bir hammaddedir ve sağlığınıza zarar vermez. Soya mumları yakıldığında ortamın havasını yumuşattığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yapısı itibariyle diğer mum çeşitlerine göre daha uzun yanma süresine sahiptir. Soya mumu doğada çözünebilir olduğu için çevre dostu bir mum çeşididir. Profesyonel aromaterapi markalarında kullanılan mumlar da soya mumlarıdır. 22 Nisan Dünya Günü’ne yaklaştığımız bu günlerde siz de soya mumu kullanmaya başlayarak hem sağlığınızı hem de doğayı koruyabilirsiniz.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio