National Gallery, 200. yıldönümü Van Gogh sergisiyle kutluyor

Merjam Yazar: Merjam 6 Temmuz 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Londra’daki National Gallery, 200. yıldönümünü kapsamlı bir Vincent van Gogh sergisi ile kutlamaya karar verdi. Sergi Eylül 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

National Gallery, 200. yıldönümü Van Gogh sergisiyle kutluyor

İngiltere’nin başkenti Londra’daki National Gallery, 2024 yılında 200. yılını dolduracak. Müze, Monet, Renoir, Constable ve daha birçok sanatçının eserlerini de bu kutlama şerefine İngiltere’nin dört bir yanındaki kurumlara ödünç verecek.

En kapsamlı Van Gogh sergisi olması planlanıyor

Vincent van Gogh’un 50’yi aşkın eserinin sunulacağı sergi, Royal Academy’nin 2010 yılında düzenlediği sergiden bu yana ülkede düzenlenen en kapsamlı Van Gogh sergisi olacak. Sanatçının pek çok başyapıtını ürettiği, Provence’ta geçirdiği dönemi odağına alacak sergi, Eylül 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında görülebilecek.

Serginin adının “Van Gogh: Poets and Lovers” olması planlanırken, seçkide çizimlerin de yer alacağı ifade ediliyor. The Art Newspaper’ın haberine göre, seçkide Art Institute of Chicago’da bulunan “The Bedroom”(1888), Washington D.C.’deki Phillips Koleksiyonu’ndan “Entrance to the Public Garden in Arles“(1888) ve Essen’deki Folkwang Museum koleksiyonundan “Garden of the Asylum”(1889) da yer alacak.

National Gallery 200. yıl kutlamaları çerçevesinde 10 Mayıs 2024 tarihinde, Birleşik Krallık’ın 12 noktasındaki müze ve galerilerde aynı anda sergiler açacak. Tüm bu sergilerin ortak noktası National Gallery’den ödünç alınmış bir başyapıt olacak.

Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda da bir festival düzenlenecek

Müze Birleşik Krallık’ın nüfusunun yarısının bu sergilere en fazla 1 saat uzaklıkta olmasını planlıyor. Böylece ülkenin yarısı bu başyapıtları yerinde görebilecek. Kutlamalar çerçevesinde Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda da bir festival düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: Artdog

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio