‘Müze-i Hümayun’dan 2023’e Müzelerimiz’ sergisi kapılarını açtı

Merjam Yazar: Merjam 19 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla "Müze-i Hümayun'dan 2023'e Müzelerimiz" konulu sergisinin açılışı gerçekleşti. İşte sergiyle ilgili merak edilenler…

‘Müze-i Hümayun’dan 2023’e Müzelerimiz’ sergisi kapılarını açtı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde açılışı yapılan sergiye İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Mahmut Erol Kılıç, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın yanı sıra sanatseverler katıldı.

“Müzeler Günü, müzelerin farkındalığını arttırmak adına ilan edilen bir gündür”

İstanbul Müzeleri’nin yer aldığı fotoğraf sergisi protokoldeki katılımcılar ve Down Sendromlu çocukların kurdele kesmesiyle yapıldı. Sergiye ilişkin açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, müzelerin kültürlerin en canlı yaşayan hafızaları olduğunu ifade ederek, “Müzeler Günü, müzelerin farkındalığını arttırmak adına ilan edilen bir gündür. Bugün kapsamında da birçok faaliyet düzenleniyor. Biz de bu kapsamda Müze-i Hümayun’dan 2023’e İstanbul Müzeleri’mizin fotoğraflarından oluşan bir sergi açtık.” dedi. Serginin ardından bir panel düzenlendiklerine değinen Yılmaz, “Müzelerin tarihi yolculuğu, önemi ve mahiyetinin uzmanları tarafından konuşulacağı verimli bir etkinlik olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Müzelerin Gücü başlıklı panelde Rahmi Asal, Emel Kamar, Mustafa Küçükaşçı ve Birol Özalp konuşma yaptı.

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio