Mutlu, gizemli, cesur, özgüvenli… Siz hangisisiniz?

admin Yazar: admin 23 Ekim 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Mutlu, gizemli, cesur, özgüvenli… Siz hangisisiniz?

Renkler, estetik ve sanatsal çağrışımların yanı sıra duyguları açığa çıkarmanın hatta onları dizginlemenin bir aracı. Bizi yönlendiren, teşvik eden ya da uzak tutan bir mekanizma. Yetenekli tasarımcılar ve sanatçılar, çalışmaları için renk seçerken son derece hassas ve seçkin davranırlar, yani duyguları ön plana alırlar. Pek çok gıda markasının kırmızı kullanması ya da sürdürülebilir bir anlayışa sahip olduğunu anlatmak isteyenlerin tasarımlarında yeşil kullanması tesadüf değil. Kırmızı açlığı, yeşil çevreyi hatırlatır.

Bir tasarımcı için renk anlamı bilimini ve sanatını anlamak daha etkili, akılda kalıcı tasarımlar sunmanın ve hedef kitle ile buluşmanın en doğru yollarından biri.

Ve söz konusu renklerle bu kadar iç içe yaşayan bir sektör olan moda olduğunda, renk uzmanlarını işin içine dahil etmemek eksik kalır. Ruh halini temsil eden ve diğer renklerle eşleştirildiğinde bile değişim oluşturan renkler, her gün üzerimizde taşıdığımız kıyafetlerimiz için birer “tavır ve anlatıcı” görevi görüyor. Bundan dolayı da renk uzmanları, kıyafet tercih yaparken nasıl bir ruh halinde olduğunuzu ya da nasıl hissetmek istediğinizi bilmeniz gerekir diyor.

Sade ve Minimal

Beyaz

Basit, taze ve modern… Minimalizmle ilişkilendirildiği için sofistike hissettiren beyaz, büyük bir potansiyel, yenilik ve başlangıçların rengidir. Modern bir duruşa sahip ve aynı zamanda sadeliği ve netliği ifade eder.

Hem erkekler hem de kadınlar için güçlü bir duruş sergileyen beyaz, rekabetçi bir ortamda görünürlüğü sağlamanın en başarılı yollarından biri.

Dürüst, şeffaf ve yeni fikirlere açık kişilerin özellikle tercih edebileceği beyaz, hayatlarının daha fazla farkında olmak ve onu daha iyi anlamak isteyenler için başarılı bir danışman. Sizin için son derece önemli bir konuyla/işle uğraşırken ya da hızlı kararlar alıp hareket ederken ise uzak durmanız gereken bir renk.

Lüks ve Zengin

Mor

Lüksü, zenginliği ve inceliği temsil eden bu renk, geçmişte yalnızca kraliyet mensuplarınca giyildi. Bugün ise sanata, ve hayal gücüne büyük sempati duyan bir kişilik tipini temsil ediyor. Mor rengi tercih eden kişiler, derin bir içgörüye sahiptirler ama bir o kadar da huysuz olmaya eğilimlidirler. Bu maksimalist renk özellikle kripto sektörü veya teknoloji alanlarına yönelik meslekleri seçenlerin tercih edebileceği bir renk çünkü gelenekselliği tercih etmiyor ve hep daha iyisini hayal ediyor. Mor, sahip olduğu lüks anlayışın yanında sükuneti de ifade ettiğinden meditasyon yapan ya da rahatlamak isteyenlerin özellikle tercih etmesi gereken bir renkken, sessizliği sevmeyen, hassas kişilerin ise uzak durması gerekiyor.

Tutkulu ve Güçlü

Kırmızı

İnsanları duygusal olarak içine çeken bir renktir kırmızı. Tutku, aşk, güç ve artan duygularla ifade edilen bu renk, birçok kültürde şansla ilişkilendirilir. Tüm yıkıcı ve onarıcı gücüyle olgunluğa işaret eder. Kırmızı kıyafetler kişiyi daha görünür ve cesur hale getirse de duygusal ve yoğun bir renk olduğundan üzgün, stresli, gergin ve çabuk sinirlenenler için pek önerilmiyor. Cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyan, rekabetçi ve hedefleri olanların kırmızı giysilerle bu ideallere ulaşması daha kolay.

Kırmızı giysiler, yargılama ve kendi fikirlerini empoze etmeye çalışan kişilere de gönderme yapar, bu sebeple bir iş görüşmesi için kaçınılması gereken bir renk olarak gösterilir.

Mutlu ve Umut Dolu

Sarı

Mutlu ve genç bir renk olan sarı, umut ve pozitifliği ile öne çıkıyor. Kırmızı ve turuncu gibi dikkati de belirten sarı, iyimser ve dinamik hissettiriyor. Farklı kültürlerde farklı anlamlara sahip olsa da genellikle umudun, eğlencenin, gençliğin ve neşenin anlatıcısı olarak kabul ediliyor. Kendini dışa dönük ve genç hisseden aktif insanların tercih ettiği bu renk, rasyonel düşünmeyi ve özgüveni pekiştiriyor.

Ancak renk uzmanları, sarı kıyafetlerin egoizmi teşvik ettiğinden eleştiriye yatkın olmayanların uzak durması gereken bir renk olduğunu söylüyorlar.

Sakin ve Güvenli

Mavi

Huzurun, sadakatin ve tazeliğin rengi mavi, renk çarkında kırmızının zıttı olarak kabul ediliyor. Kırmızı küstah ve cesurken, mavi sakin ve havalıdır. Maviyi tercih eden erkeklerde esprili ve alaycı olma eğilimindeyken; mavi kıyafetler seven kadınlar genellikle yoğun bir çekicilik ve moda anlayışı ile beraber gizemli bir hava oluşturmak isterler.

Mavi, bağlılığı, güveni, sakinliği ve gerçeği sembolize ettiğinden bir iş görüşmesi için en güvenilir renklerden biridir. Kontrolün sizde olduğunu göstermek istiyorsunuz da laciverti seçebilirsiniz. Tüm bu özelliklerine rağmen mavi aynı zamanda soğuk bir renk olduğundan depresif ve gerginseniz bu renkten kaçınmanız gerekir.

İstikrarlı ve Uyumlu

Yeşil

Doğayla bütünleşik bir anlam ifade eden yeşil Orta Çağ’da doğurganlığı simgelediği için gelinler tarafından giyiliyordu. Yeşilin yeni yaşam ve canlılıkla olan ilişkisi genellikle sakin hissettirir. Zenginliği, refahı ve istikrarı temsil eden yeşili üzerinde taşıyan insanların uyumlu ve iletişime açık olduğu bilinmelidir. Yeşil kıyafetleri tercih eden insanların genellikle konforlu bir yaşam sürdüğü ve sosyal oldukları söylenir. Sürdürülebilir bir yaşam tercih eden yeşil renk severler, çevre dostudurlar, iyi yemek yeme ve iyi yaşama eğilimindedirler.

Renk analistlerine göre, günlük yaşamda aktifliği ve canlılığı seven kişilerin bu renkten kaçınması gerektiğini çünkü tembelliği ve can sıkıntısını teşvik eder.

Zarif ve İnce

Siyah

İnanılmaz derecede çok yönlü siyah; güç, zarafet, modern ve seçkin bir tavra sahip. Lüks bir hissiyat sunan zamansız siyah, bu nedenle tüm markaların ve kişilerin tercihi. Minimalist görüntüsünün altında maksimalist duygular ve kişilik yansımaları saklayan bu renk, otoriteyi temsil ediyor ancak moda uzmanları bu rengin dramayı çağrıştırmaması için farklı renklerle desteklenmesini tavsiye ediyor; örneğin kırmızı bir eşarp ya da mavi bir kravat gibi.

Coşkulu ve Etkileyici

Turuncu

İddia, cesaret ve görünürlük gibi kırmızıdaki bazı çağrışımlara sahip olan turuncu, kırmızının sahip olduğu o tehlikeli ısırıktan yoksun. Kırmızının sıcaklığını sarının neşesi ile birleştiren turuncu coşkulu ve etkileyici bir kimliğe sahip. Görünür olmayı isteyen herhangi bir marka için benzersiz olan bu renk, kolay arkadaş edinen ve sosyal bir insan tanımına vurgu yapıyor. Depresyondan muzdarip, hayatına daha fazla neşe ve coşku katmak isteyenler için önerilen turuncunun; kafası karışık, klostrofobik insanlarda baş dönmesi, bulantı gibi rahatsızlıkları tetikleyebileceği belirtiliyor.

Eğlenceli ve Delidolu

Pembe

Nazik, sevgi dolu ve şefkatli pembe, bir o kadar da eğlenceli ve delidolu. Göz kamaştırıcı olsa da kırmızıya oranla daha yumuşak bir hissiyata sahip.

Güzel ve romantik bir renk olan pembe, tonlarına göre farklı anlamlar taşıyabiliyor. Daha doygun tonlar cesur ve olgun bir karaktere işaret ederken, daha hafif tonlar fütürist hissettiriyor.

Geniş bir kitleye hitap eden bu renk yine bazılarına iyi gelmiyor; duygusal olarak olgunlaşmamış ve başkalarına fazla bağımlı kişilerin kaçınması gereken bir renk olarak aktarılıyor.

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı