Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Saygın moda tasarımcıları, çok sayıda mağazaları, etkinlikleri, şovları, sergileri ve ödül törenleri ile modanın başkenti olan Paris, Londra, Milano ve New York senelerdir hakkını vererek modanın lideri olmaya devam ediyorlar.

Moda olan her şey bu şehirlerde: Moda Başkentleri

Yeni başlayanlar için, moda dünyasında büyük etkisi olan bir şehre moda başkenti deniyor. Moda, küresel bir olay ve her şehrin kendine has bir karizması olduğu bir gerçek ve moda endüstrisine yön verebilir ancak bunlardan sadece birkaçı gururla moda başkenti olarak adlandırılabilir. Moda endüstrisine getirdikleri özgünlük, yenilik ve sınırsızlık nedeniyle yalnızca dört şehre verilen bu unvan, bir başarı olduğu kadar büyük bir sorumluluk da. Çünkü asıl mesele rozeti almak değil, onu sonsuza kadar taşıyabilmek. Saygın moda tasarımcıları, çok sayıda mağazaları, etkinlikleri, şovları, sergileri ve ödül törenleri ile modanın başkenti olan Paris, Londra, Milano ve New York senelerdir hakkını vererek modanın lideri olmaya devam ediyorlar. Bir yandan geçmişten gelen köklerini en başarılı şekilde koruyan bu şehirler diğer yandan modanın geleceğine yön vermeye ve onu yeni bir vizyona ulaştırmaya devam ediyorlar.

Benzersiz Tasarımların Şehri Londra

Kraliçe Elizabeth döneminde bile modanın ilk başkentlerinden biri olarak kabul edilen Londra; lüks moda evleri, Royal College ve aralarında Stella McCartney ve Alexander McQueen’in de bulunduğu çok sayıda dünyaca ünlü tasarımcıyla ünlü.

Modanın pek çok ilkesinin altında imzası olan Londra, sizi özel kılacak benzersiz bir tasarım için en uygun yer. Lüks modanın kalbinin attığı şehir, tasarıma sürekli yenilikler katıyor, bağımsız ve sınırsız tasarımcıları ile guru duyuyor. 1984 yılında Batı Londra’daki bir otoparkta gerçekleşen Londra Moda Haftası, bugün modanın karar mercilerinden biri haline geldi. İngiliz Moda Konseyi’nin organize ettiği hafta; podyum şovları, tasarımcı showroom’ları ve statik sunumlara ev sahipliği yaparak birçok tasarımcının koleksiyonunu uluslararası bir izleyici kitlesine sergiliyor. Uzun yıllar boyunca Londra Moda Haftası, Londra’nın merkezindeki Somerset House’da düzenlendi.

Son yıllarda ise katılımcılara Londra’daki farklı manzaraları göstermek amacıyla yerler düzenli olarak değişti.

Modanın Saltanat Sürdüğü Yer PARİS

Paris’in neden bir moda başkenti olduğuna dair çok az şüphe vardır.

Bu gösterişli moda sahnesi; prestijli bir moda enstitüsüne, birinci sınıf moda evlerine, köklü fuarlara, sergilere ve atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Jean Paul Gaultier ve Yves Saint Laurent gibi dünyanın en büyük moda tasarımcılarından bazılarının evi olan Paris, Kral Louis XIV’in saltanatından bu yana modaya yön veriyor.

Fransa’nın kraliyet ailesi ve aristokrasisi, Paris’in moda devriminin arkasındaki itici güç oldu. Sonuç olarak, endüstri gelişti ve o zamandan beri moda dünyasına hakim oldu. Fransa, özel terziliğin zirvesi olan haute couture’ün ortaya çıktığı yer ve Yves Saint Laurent Müzesi ve Pallais Gallierada gibi birçok ünlü moda müzesine ev sahipliği yapıyor.

Paris Moda Haftası da Paris’in modadaki imzalarından bir tanesi. 1973 yılından bu yana düzenlenen etkinlik, ilk organize moda haftası unvanına sahip. Dünya çapında tüm moda tutkunları için unutulmaz bir fırsat olan bu moda haftası, şehrin çeşitli yerlerinde düzenlediği yüzlerce etkinlik ve gösteri ile Paris’i bir uçtan bir uca “moda”ya boyuyor.

Asırladır Trend Belirleyici Milano

Burası, Avrupa modası için her şeyin başladığı yer. Dünyanın dört moda başketinden biri olan Milano’nun moda geçmişi ve trend belirleyici rolü, 19. yüzyıla kadar uzanıyor ama şehri, moda açısından büyük bir merkez haline getiren Roberto Cavalli ve Giorgio Armani gibi 20. yüzyıl İtalyan moda tasarımcılarının hakkını da teslim etmek lazım. Milano’da İtalyanlar her yıl dünyaya kendi tarzlarının neden batı modasının çok üstünde olduğunu bir kez tüm dünyaya hatırlatıyor. Bugün dünyanın en ünlü İtalyan tasarımcılarının oyun alanı olan Milano’da 12 binin üzerinde moda evi, 800 showroom ve 6 bin satış noktası bulunuyor. Milano modası, lüksle ilişkilendirilmesine ek olarak, el yapımı işçiliği ve birinci sınıf malzemeleriyle de ünlü. Şehrin tasarımları hem zarif hem de yaratıcı, yüksek sanat olarak kabul ediliyor. 1958 yılından bu yana var olan ve senede iki kez düzenlenen Milano Moda Haftası ise yüksek modayı ve İtalyan tasarımcıların şaheserlerini sergileyen podyum şovları ve sergileri ile küresel modanın nabzını tutuyor. Milano’nun moda tarihiyle dolu Arnavut kaldırımlı sokaklarında gerçekleşen etkinlik, moda adına bir açık hava gösterisi tadında.

Modanın Uyanık Tuttuğu Şehir New York City

New York City (NYC), birinci sınıf yaratıcı yetenek, kentsel alanları dolduran moda mağazaları, sınıfının en iyisi üretim şirketleri ve moda ve tasarım okulları ile dünyanın en iyi moda başkentlerinden bir tanesi.

Moda tatili için harika bir seçenek olan NYC; moda müzeleri, sergileri ve “inanmak için görmeniz lazım” dedirten türdeki lüks giysilerle dolu bir katedral havasındaki mağazaları ile dolup taşıyor.

O kadar gösterişli ki bazen müzede mi yoksa mağazada mı olduğunuzu karıştırabilirsiniz.

Uluslararası moda trendleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bu moda başkenti; moda dünyası, etkinlikler ve ticari fuarlar için hayati bir merkez niteliğinde. İlk kez 1943 yılında gerçekleşen ve senede iki kez gerçekleşen New York Moda Haftası, moda başkenti statüsünün lideri konumunda.

Etiketler:
Nilgün Mutlu

Nilgün Mutlu

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı