Moda markaları sürdürülebilirlik yarışında mı? 

Merjam Yazar: Merjam 29 Eylül 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sürdürülebilirlik kavramı son yıllarda hayatımızda önemini arttırdı. Özellikle tekstil sektöründe markalar sıklıkla bu kavrama gönderme yapıyor. Peki, bu bir yarışa mı dönüştü? Etik üretim ciddiye mi alınmaya başlandı?

Moda markaları sürdürülebilirlik yarışında mı? 

Şirketlerin iş ve yatırım kararlarında sürdürülebilirlik de önemli rol oynamaya başladı. İş ve üretim modelleri değişirken, tekstilde koleksiyonlar bile ‘sürdürülebilir’ olmaya başladı.

İklim değişikliği dünya üzerinde olumsuz etkilerini gösterirken; sürdürülebilirlik kavramı ülkelerin, kurumların, şirketlerin ve bireylerin gündeminde artık daha fazla yer buluyor. İş ve yatırım kararlarında ekonomik ve finansal kriterlerin yanı sıra sürdürülebilirlik kavramı, yani çevresel ve sosyal etki, risk ve fırsatların da dikkate alınması suretiyle toplumun ve gelecek kuşakların yararının gözetilmesi önemli bir rol oynamaya başladı. Markalar gündemine sürdürülebilirlik ve çevre dostu marka olma hedefini aldı. Gelecekte var olmanın, daha çevre dostu bir anlayışla mümkün olduğunun bilinci, markaların operasyonlarını ele almalarını, atıkların geri dönüşümünü, yeniden kullanımını sağlayarak, karbon ayak izini sıfırlama hedefi ile harekete geçmelerini sağladı. Bu da markaların anlamlı bir amaca yönelik olarak, içeride ve dışarıda iş yapış şekillerinde köklü değişiklik yapmalarına neden oldu.

Kaynak: Takvim 

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio