Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Farklı esansların arkasındaki tarihin izini süren ve parfümün yolculuğuna yönelik hikayeleri duyulara en güzel şekilde hitap ettirerek sunan bu koku mabetleri, “burnunu sokmak” deyimini olumlayan yegane yerler.

Kokunun izinde zaman yolculuğu Parfüm Müzeleri

İster koklamak ister parfümün anlatılmamış hikayelerini dinlemek ya da geçmişine göz gezdirmek olsun, bu müzeler, üzerine parfüm sürmeden dışarı çıkamayan herkes için bir nevi zorunluluk niteliğinde; geriye kalan için ise başarılı birer kültür, keşif ve zaman yolculuğu anlamı taşıyor.

Parfüm şişesinden yükselen kokular sadece moda ve güzellik unsuru değil, aynı zamanda bir sanat. Ve dünyanın pek çok yerindeki parfüm müzesi, bu sanatın varlığını dünü ve bugünü ile en güzel şekilde kutluyor. Farklı esansların arkasındaki tarihin izini süren ve parfümün yolculuğuna yönelik hikayeleri duyulara en güzel şekilde hitap ettirerek sunan bu koku mabetleri, “burnunu sokmak” deyimini olumlayan yegane yerler.

Fransa

Grasse Uluslararası Parfüm Müzesi

Lüks çılgınlığını başlatan şehre bir gezi yapmadan “parfüm dünyasını keşfettim” demek eksik kalır. Parfümeri dünyasının beşiği Grasse ve onun ünlü müzesi, duyular için gerçek bir şölen sunuyor. Parfüm görselleri, şişeleri, eserleri, zengi tarih ve kültürel geçişleri ile bu büyüleyici mekan, 1918 yılında şehrin ilk özel müzesi olarak açıldı. 19. yüzyıla tarihlenen binası, güzel bahçeleri, nefes kesici manzaraları ve sembolik alanları ile aynı zamanda başarılı bir mola noktası olan müze, Fransa’nın dünyaca ünlü kokularının lüksü ile zenginleştirilmiş geniş hazinesiyle ziyaretçilere kokunun tarihinin izlerini anlatıyor.

Müze, kokuyla büyülediği ziyaretçilerini unutmayarak, diledikleri kokuyu alabilecekleri dükkanlar da barındırıyor.

Türkiye

İstanbul Parfümane Müzesi

Tarihin, kültürün, sanatın ve lüksün başkentlerinden İstanbul da kokunun izini süren destinasyonlardan biri.

Kapalıçarşı’da bulunan Parfümane Müzesi, koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın eseri.

Arap ve İslam dünyasına özgü kokuları sergileyen Parfümane, 10 binden fazla eserden oluşan olağanüstü koleksiyonu ile parfümeri sanatını en güzel şekilde yansıtan yerlerden biri.

Farklı ülkelerden bir araya getirilen eserler arasında antik parfümler, Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa, Orta Doğu, Arap Yarımadası ve Uzak Doğu’dan kalma eski şişeler, parfüm damıtma makineleri, ham maddeler, orijinal parfüm yapma malzemeleri yer alıyor.

Almanya

Köln Farina-House Parfüm Müzesi

Farina House, ziyaretçileri Rokoko dönemine, yaklaşık 300 yıl öncesine, parfümün en eski ve en lüks zamanlarına götürüyor. Esans Odası isimli özel bölmede parfüm yapımının perde arkasını anlatan, asırlık kokulara ve şişelere tanıklık ettiren, parfüm sanatında kullanılan malzemeleri tanıtan müze, parfümlü geçmişinin yanında tablolar, mücevherler ve vitrinler ile antik çağlardan günümüze ulaşan pek çok eseri de görme imkanı sunuyor ve buradan yola çıkarak parfümün lüks ile eşdeğer olduğu hikayeler anlatıyor.

İtalya

Milan Parfüm Müzesi

Medeniyetler için büyük öneme sahip olan kokuların sergilendiği ve gezenlerin hayran kaldığı yerlerden biri de Milan Parfüm Müzesi. Spesifik olarak 1900’lerin parfüm tarihine, sanatına ve tasarımına adanmış bu müze, birbirinden başarılı kokulu hikayelere sahip.

Tanınmış sanatçıların ve deneyimli parfümcülerin başyapıtlarına sahip koleksiyonunun yanında bir parfümeri araştırma merkezi olan Milan Parfüm müzesi, geleceğin kokularına da tanıklık ettiriyor.

İspanya

Barselona Parfüm Müzesi

Avrupa’nın ana kültür merkezlerinden biri olan Barselona’nın tam kalbinde yer alan Museo del Perfum (Barselona Parfüm Müzesi), 1960’lı yıllarda açıldı. Parfüm dünyasından 5 binden fazla eserden oluşan sıra dışı bir koleksiyona ev sahipliği yapan müze, her şekilden, boyuttan şişelerle oluşturulmuş üç boyutlu bir ansiklopedi gibi. Koku dünyasına geniş bir zaman aralığından hitap eden del Perfum; Mısır, Antik Yunan ve Roma kökenliler de dahil olmak üzere çok çeşitli parfüm şişelerine sahip. Müze salonlarına yerleştirilmiş çeşitli kokular ve sürpriz unsurlar, mistik bir şekilde iç içe geçmiş durumda. Ziyaretçileri zengin kokulara boğan müzede parfümün sunulma biçimindeki ilerlemelerin sunulduğu sergileme alanları koku duyusunu görme duyusu ile en güzel şekilde birleştiriyor.

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı