Klasik şıklığın stil kodları

Merjam Yazar: Merjam 11 Şubat 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Klasik şıklık her zaman duru ve sade bir görünüm sunar. Peki, klasik şıklığı günlük yaşantımıza nasıl entegre edebiliriz?

Klasik şıklığın stil kodları

Ofis stillerinde belirli bir çizginin dışına çıkılamayan sektörlerde, kombin üretmek zor olabiliyor. Zaman zaman klasiklerden sıyrılarak stili daha trend ve daha iyi noktaya taşımak isteyebiliyoruz. Renkler, dokular ve tamamlayıcı parçalar, her zaman giydiğimiz takım elbiseyi bile farklı gösterebiliyor. Tam da burada bazı kurallar devreye giriyor. Peki, nedir bu kurallar, gelin 6 maddede anlatalım.

Renklerin uyumu

Fazla neşeli renkleri kaldıramayan kamu, bankacılık finans gibi sektörlerde, daha ağır isimler mesai saatlerinde kullanılıyor. Bu anlamda tek düze siyahlardansa bu görünümü kontrast uyumlarla hareketlendirmek gerek. Mesela ikili takımlarda siyah – kırmızı gibi kontrast uyumlarla denemeli. Ayrıca açık renkler konusunda resmi görünmekten çekiniyorsanız, monokrom uyumu deneyerek tek renk görünün.

Takım oyunları

Ofis stilinde takımlar her zaman başrol. Ancak onları klasikler yerine yeni nesil görünümlerle kullanmak gerek. Bir zamanlar olduğu gibi bele oturan ceketlere kalem eteklere dar pantolonlara mesafeli olmak şart. Şimdilerde bol paça pantolonlar, A kesim etekler ve oversize ceketler moda. Geçmişi bir kenara bırakıp mesai saatlerine güncel formları katın.

Trend parçalarla klasik görünüm

Trendler arasında ofis stiline uyarlanacak güncel parçaları tanımak gerekiyor. Mesela 2022 kışında yelekler ve jileler bu anlamda fazlasıyla genç ve ikonik. Gömleklerle kombinleyerek mesai saatine dahil edeceğiniz jileler resmiyeti bozmuyor. Yine takımlara eşlik eden yelekler de gömleklerle kombinlenerek ofise geçiş yapıyor.

Ekose parçaların hâkimiyeti

Resmiyeti bozmadan kombinleri hareketlendirmenin bir yolu da desenlerden geçiyor. Gri – siyah gibi ağır tonların hâkimiyetindeki ekose desenler, kazayağı ve zebra baskıları mesai saatlerine çok iyi gelecek seçeneklerden. Ceket, dış giyim ya da pantolonlara çok yakışacak bu isimleri, takımların içine kullandığınız gömlek ve bluzlarla da patlatabilirsiniz.

Farklı kumaş türlerini özgürce kullanın

Mesai saatlerine güncel bir dokunuş katmak için mevsimin dokularını kullanın. Kadife, deri, süet, şifon, organze, saten gibi farklı ışıltılara sahip dokular, ofis görünümlerinin klasik parçalarına farklılık getirecek. Bu anlamda, 2022 kışında yıldızı parlayanlar arasında kadife blazerlar, deri takımlar, organze gömlekler, şifon etekler var.

Işıltılı parçalar

En sıradan takım elbiseyi bile aksesuarlarla şıklaştırabilirsiniz. Belki iri ışıltıları resmi bir ofis ortamında kullanmak olmayabilir ama kendi detaylarınızı oluşturabilirsiniz. Mesela ceketin içine kullanacağınız gömleği fular, fırfır detaylı gömleklerden ya da kabarık omuzlardan tercih edin. Ayrıca ayakkabı seçimlerinin de stili bir anda değiştireceğini unutmayın. Bilekleri saran bootie’ler, kalın topuklu çizmeler sezonun favorilerinden.

Kaynak: Yeşiltopuklar

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio