Kedi sahiplenenler de depresyon riski daha az!

Merjam Yazar: Merjam 26 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Çağımızın genel hastalığı olan depresyon kadın erkek demeden çoğu kişiyi esir almış durumda. Korona virüsten sonra daha fazla yaygınlaşan bu hastalık antidepresan kullanımında da çoğalmaya neden oldu. Güzel haber ise bilim adamlarından geldi. Bilim adamlarına göre kedi sahiplenmek depresyondan kurtarıyor...

Kedi sahiplenenler de depresyon riski daha az!

Dünyada ve ülkemizde çoğu kişide depresyon görülebilmekte. Sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğu olan depresyon, korona virüsten sonra daha da fazla yaygınlaştı. Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre ise; kedi sahiplenmek depresyona iyi geldiğini kanıtladı.

Depresyondan kurtulun

Evde kedi bulunmasının insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kedinizi evcilleştirdiğinizde, vücudunuz yoğun bir şekilde sevgi ve güven hormonu olan oksitosin üretmeye başlar. Bu sayede genel kaygı düzeyi azalır ve sakinlik ve memnuniyet duygusu ortaya çıkar. Bıyıklı bu canlıların hanelere katılımıyla video ve fotoğrafların olağan izlenmesi bile olumsuz duyguları giderebilir. Kedi mırlaması da benzersiz bir terapötik etkiye sahiptir. İnsan beynindeki sözde zevk merkezini etkiler, mutluluk hormonu serotonin üretimini teşvik eder.

Kedi sahiplerinin IQ seviyeleri yüksek

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre, kedi sahipleri evcil hayvan severler arasında en yüksek IQ seviyelerine sahip. Kedi severler de daha çekingen ve hassas insanlardır. Uzun süre yalnız kalmayı severler, daha sık kitap okurlar, lider ruhlulardır ve başkalarının görüşlerine bağlı kalmazlar.

Uykuyu normalleştir

Kedi sahiplerinin yatağını evcil hayvanlarıyla paylaşma olasılığı daha yüksektir. Daha güvenli ve huzurlu hissettikleri için daha iyi uyurlar. Ek olarak, kedinin mırıltısıyla hızla gevşer ve bir uyku durumuna dalar. Kediler en etkili ve güvenli uyku haplarıdır!

Astım ve alerji gelişimini önleyin

Kediler insanları astım ve alerji geliştirmekten koruyabilir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Varlıkları yün, toz akarları ve polen duyarlılığını azaltabilir. Bebeğin hayatının ilk günlerinden itibaren kedinin evde bulunması için idealdir. Daha da iyisi, bunlardan birkaçı var. Ne kadar çok hayvan olursa, gelecekte alerjilerin gelişmesini önleme şansı o kadar yüksek olur. Kedilerin otizmli çocukların gelişimi üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Onların varlığında çocuklar daha kolay sosyal bağlar kurabilirler.

Kaynak: KARAR

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio