“Kadınlara destek veriyor olmak BooBagIstanbul’un ruhunu oluşturuyor”

Şeyma Ercanlı Yazar: Şeyma Ercanlı 7 Şubat 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

BooBagİstanbul markası 3 yıl önce sürdürülebilir malzemelerden ortaya çıktı. Markanın kurucusu Burcu Hakyemez Dal ile markanın oluşum sürecini konuştuk.

“Kadınlara destek veriyor olmak BooBagIstanbul’un ruhunu oluşturuyor”

Burcu Hakyemez Dal, Türkiye’de Eczacıbaşı’ndaki profesyonel voleybol hayatının ardından şimdi de tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Boobagİstanbul markasını 3 yıl önce kuran Burcu Hanım, kadınlardan oluşan harika bir ekiple çalıştığının altını çiziyor ve “Kadınlara destek veriyor olmak BooBagIstanbul’un ruhunu oluşturuyor” diyor. Birbirinden şık, elegant ve kaliteli çantaların oluşum sürecine birlikte tanıklık edelim.

BooBagİstanbul, 2019 yıllında kurulan yeni bir marka. Marka kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

3 yıl önce hobi olarak kendime kullanılmış kahve çuvallarından terzim yardımıyla bir çanta yaparak başladım. Sonrasında çantamı arkadaşlarım beğenince BooBagIstanbul’un ilk adımları atılmış oldu. 15 sene Türkiye’de Eczacıbaşı’ndaki profesyonel voleybol hayatım ardından Amerika’da üniversite bursu kazandım. 4 sene New York’ta hem voleybol oynayıp hem de üniversite okuduktan sonra ülkeme geri döndüm. Türkiye’ye döndükten sonrada sporculuğu bırakma kararı aldım. Voleybol kariyerimden sonra 10 senelik NTV Spor’da sunuculuk ve program yapımcılığı ile sporun içinde kalmayı tercih ettim. Ama sanırım yaş ilerledikçe insan değişik ve her zaman arzuladığı şeyleri hayata geçirmek istiyor. Babamın ani ölümüyle beraber hayata daha farklı bakmaya başladım. Aslında alıştığım ortamdan çıkıp değişik bir dünyaya adım atmak BooBagIstanbul ile gerçek oldu. Hayatta hiçbir şeyi ertelememek lazım, bende hayallerimin peşinden gittim.

Türkiye’de markalaşma oldukça uzun ve zor bir süreç. Özgün tasarımlar bundan dolayı daha hızlı dikkat çekiyor. Markalaşma sürecinde nelerle karşılaştınız? Olumlu ve olumsuz anlamda…

Türkiye’de her alanda butik üretimin zorluklarıyla karşılaştık. Ülkemizde çıraklıktan yetişmiş çok iyi ustalarımız var ancak bu yetenekli ustalarımızın markalaşma ve kurumsal disiplinle iletişim kurabilmesi bir hayli yıpratıcı oluyor. Tecrübelerimizden yola çıkarak ‘Ne üretiyorsanız üretin, üretimi kendi bünyenizde kurgulayın’

Tasarımları hazırlarken doğal malzemeler ve el yapımı teknikleri tercih ediyorsunuz. El emeği hazırlanan tasarımların arkasında nasıl bir ekip var?

BooBagIstanbul bir aile markası. Eşimle beraber çalışıyoruz. Üretim ayağında da çok yetenekli bir kadın ordumuz var. Kadınlarımızın ne kadar yetenekli ve çalışkan olduğunu, hayal ettiğimiz her modeli bizlere kusursuz sunduklarında daha iyi anlamış oldum. Ekibimizi kendimiz oluşturduk. Bizim için en önemli nokta BooBagIstanbul’u kendi markaları olarak benimsemeleriydi. Onlara istihdam sağlamak yanında BooBagIstanbul’un büyümesini onlarla paylaşmak beni çok mutlu ediyor.

“Önemli olan kadınlarımızın el işçiliğini taçlandırabilmek”

Kadın emeğine dayanan bir markanız var. İstihdam sağlıyorsunuz. Kadınların meslek hayatında rol alması için bu tür kolektif çalışmalar nasıl arttırılabilir?

Kadınlara destek veriyor olmak BooBagIstanbul’un ruhunu oluşturuyor. Burada önemli olan kadınlarımızın el işçiliğini taçlandırabilmek. Buradaki hassas denge iş gücünün işveren tarafından sömürülmeden gerçek iş emeğinin karşılığı ödenerek marka ile çalışanların aidiyet duygusunu oluşturmak. Bu uzun yolda beraber yürüyebilmek ve beraberce büyüyebilmek en önemli hedefimiz.

BooBag markasını tercih eden kadınlar nasıl giyinmeyi severler? 

BooBag kadını kendine güvenen, tarzıyla dikkat çeken, moda olanı değil kendine yakışanı ve eşsiz olanı tercih edendir. Doğal elementlere, el işçiliğine ve sanata değer veren, eğlenmeyi seven BooBag kadını rahatlığı ön planda tutarken aynı zamanda şıklığından ödün vermez. Şehirli, aktif ve sosyal Boobag kadınları olarak elegant ama gösterişten uzak mekânları tercih ederiz.

“Yaz itibariyle Los Angeles, Mikonos ve Londra’da satış noktalarında yer alıyor olacağız”

BooBag markasına nasıl ulaşılabilir. Yurt dışı satışında hangi ülkeyi hedefliyorsunuz?

BooBagIstanbul şu anda Türkiye’de online ve mağaza olarak toplam28 noktada satışta. Satış noktalarımız dışında bize aynı zaman da www.boobagistanbul.com websitemizden de ulaşılabiliyor. Yurtdışında ise bu yaz itibariyle Los Angeles, Mikonos ve Londra’da satış noktalarında yer alıyor olacağız. Ayrıca kendi web sitemiz üzerinden dünyanın her noktasına gönderim yapabiliyor durumdayız. Hedefimiz dünyanın her noktasında ulaşılabiliyor olmak.

“Materyalleride belirlerken doğaya dost olmasına ve ruhumuzu yansıtmasına özen gösteriyoruz”

BooBagİstanbul markası gelecek sezonlarında neler bizi bekliyor? Renk, tasarım anlamında…

Dünyayı ve yeni trendleri her gün takip ediyoruz. Okuyoruz, araştırıyoruz ve en önemlisi farklı olmaya çalışıyoruz. Materyalleride belirlerken doğaya dost olmasına ve ruhumuzu yansıtmasına özen gösteriyoruz. Birden fazla materyali birbiriyle kullanarak yapılmayanı yapmak ve ilk olmak bizim için önemli. Hedefimiz BooBag’in karakterini her farklı materyalde müşterimize geçirebilmek. Şu ana kadarda bunu başardığımızı düşünüyorum. 2022 Yaz için rafya koleksiyonumuz olacak. Rafya ile farklı materyalleri birleştirmeyi planladık. Genelde her mevsim iki koleksiyon çalışıyoruz, diğer koleksiyonumuzda sürpriz olsun…

Burcu hanım, eski milli voleybolcu, yapımcı, sunucu ve sporcusunuz. Şuanda sadece moda, tasarım ile mi ilgileniyorsunuz? Sektör değiştirmeye nasıl karar verdiniz?

BooBagIstanbul asıl konsantrasyonum haline geldi ama tabii ki dönemsel olarak voleybolda projelerde aktif olarak çalışıyorum. Aynı zamanda özel organizasyonlarda sunuculuk yapmaya devam ediyorum. Çalışmayı üretmeyi çok seviyorum o yüzden birden fazla kulvarda yer alıyor olmak benim yaşam enerjimi besliyor. O yüzden tamamen sektör değiştirdim diyemem sadece tek bir kulvarda değil birden fazla kulvarda koşmaya devam ediyorum.

Burcu hanım, kendi stilinizden biraz bahsedersek nasıl giyinmeyi tercih edersiniz? Dolabınızın olmazsa olmaz parçaları nelerdir?

Burcu rahatına düşkün diyebilirim. Renk, takılar ve rahatlık benim vazgeçilmezliklerim. Marka olmayan ama farklı olan her parçayı kullanmayı seviyorum. Moda olanı değil bana yakışanı giymeyi tercih ediyorum. Bence en önemli olan insanın vücudunu tanıması ve ona göre giyinebilmesi. Küpelerim ve yüzüklerimin bana enerji verdiğini düşünüyorum. Spor ayakkabılarım, takılarım ve kot şortlarım olmazsa olmazlarım diyebilirim. AAAAA tabii bir de BooBag’lerim J

Asla geri gelmesin dediğiniz trendler nelerdir? Özellikle çanta alanında…

Açıkçası küçücük yeni trend çantaları hiç sevmiyorum, çanta işlevselliğini kaybetmemeli bence… kaliteli işlevsel ve ergonomik totebag’ler her markada favorim olabilir…

“Pandemi öncesine göre hammadde ve üretim anlamda çok zorlandığımız dönemler oldu”

Pandemi dönemi hayatımızı derinden etkiledi. Siz markanızı bu süreçten nasıl korumaya çalıştınız?

Pandemi döneminin ilk yazında ekstra üretim yapamadık, yeni model anlamında. Ama olabildiğimiz kadar aktif olmaya çalışarak hali hazırdaki BooCamo serimizle müşterilerimize ulaştık. Ve aslında tahminimizin çok üstünde rakamlara ulaştık. Aslında bu da bizim motivasyonumuzun hiç azalmamasına neden oldu. Yaz ardından kış dönemi ile beraber yeni modeller ve materyallerle üretime devam ettik. Tabii ki pandemi öncesine göre hammadde ve üretim anlamda çok zorlandığımız dönemler oldu ve halen devam ediyor. Ama önemli olan hayal edip ne olursa olsun inatla çalışmaya devam etmek. Bizi bu yolda satışlarımız, ürünlerimizin beğenilerek kullanılıyor olması ve müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşler motive ediyor. Bence en önemlisi de bu J

Şeyma Ercanlı

Şeyma Ercanlı

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio