Hangi odaya hangi renk kullanmalısınız?

Merjam Yazar: Merjam 1 Şubat 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Renklerin her biri insan psikolojisi üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle evinizin farklı odaları için doğru renkleri seçerek hem estetik bir görünüm elde edebilir hem de hem de ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Gelin evin ayrı odaları için renk seçimleri hakkında ipuçlarına göz atalım.

Hangi odaya hangi renk kullanmalısınız?

Yatak odaları

Pembe, şeftali, ekru gibi açık tüm renkler yatıştırıcı etkileri ile yatak odalarında tercih edilebilir. Pastel tonları dinginlik ve huzur verir, bu nedenle yumuşak tondaki maviler, pembeler, yeşiller, sarılar ve lavanta renkleri yatak odanız için çok iyi seçimler olacaktır. Ayrıca pastel tonları dar alanları da daha geniş gösterir. İç karartıcı bir his verebileceğinden yatak odanızda aşırı siyah ve gri kullanımından kaçınmanızda fayda var.

Salon

Salonlarda kullanabileceğiniz renk alternatifleri daha geniş bir skalaya sahip.

Mint Yeşili: Bulunduğu ortama ferah bir hava katar. Bu rengi duvar rengi olarak seçtiğinizde, yaşam alanınıza adım attığınız anda huzuru ve rahatlığı hissedebilirsiniz.

Gri: Gri salonda hem zarif hem de modern bir dekorasyon oluşturur. Aynı zamanda sıcak tonlarla da mükemmel bir uyum yakalar.

Mavi: Özellikle kahverengi ve krem gibi nötr renklerle bir bütünlük oluşturan mavi ve tonları huzuru ve ferahlığı simgeler. Doğanın enerjisini salonlara taşımayı kolaylaştırır. Salonunuz az ışık alıyorsa, mavinin koyu tonlarından kaçınmalısınız. Örneğin turkuaz rengi ile salonunuza ferahlık katabilirsiniz.

Bej: Salonlarda sıkça tercih edilen bir diğer renk ise bej. Bulunduğu ortama sıcak bir atmosfer katan bu rengi duvar boyası olarak tercih edebilirsiniz. Hareketlilik katmak için de bej ile uyumlu canlı tonları mobilyalarınızda kullanabilirsiniz.

Siyah: Siyah da salonlarda kullanılabilecek renklerden birisidir. Fakat kullanımında dikkatli olmazsanız sıkıcı ve kasvetli bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu noktada salonunuzun aldığı ışık miktarının yanı sıra tavan yüksekliği ve salonunuzun genişliği de önemli. Özellikle küçük bir mekana sahipseniz, siyahı sadece belli başlı yerlerde kullanmalısınız. Ayrıca siyahı açık tonlar ile birlikte kullanarak yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Banyo

Banyolar genelde diğer odalara göre küçük olduklarından çok koyu renk yerine açık renkleri tercih ederek, banyonuzu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Beyaz olmazsa olmaz renklerdendir. Mavi ve yosun yeşili de banyonun atmosferini en iyi yansıtan renkler arasında yer alır. Fakat daha farklı renkler kullanmak isterseniz, eflatun, şeftali rengi, menekşe rengi ya da açık yeşil gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Mutfak

Mutfaklar yeteneklerin sergilendiği ve lezzetli yemeklerin hazırlandığı mekanlardır. Bu yüzden beyaz, fildişi, yeşil, mavi, kırmızı ve gri gibi davetkar bir hava katacak renkleri seçebilirsiniz. Sarı mutfaktaki enerjiyi artırabilir, kırmızı ise iştahları daha da kabartır. Ancak tüm mekanı kırmızı yapmak yerine nötr renklerle dengeyi yakalamaya çalışmalısınız. Yeşili mutfağınızda toprak tonları ve beyaz ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mavinin birçok tonu da mutfakta kullanılabilir. Dilerseniz maviyi beyaz ile bir araya getirerek kendinizi bir sahil kasabasında hissedebilir ya da çelik renginde detaylar ile birleştirerek modern bir his yakalayabilirsiniz. Griyi de aynı şekilde mutfağınızda kullanacağınız diğer canlı renkler ile eşleştirebilirsiniz.

Kaynak: Brandlife

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio