Fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken 5 kural!

Merjam Yazar: Merjam 15 Nisan 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Makyaj rutininin vazgeçilmez ürünü fondötenleri seçerken nelere dikkat edilmeli? 5 Adımda fondöten seçme rehberiyle karşınızdayız. İşte detaylar…

Fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken 5 kural!

Mükemmel bir cilt görünümün sırrı cildinizle bütünleşen bir fondötenden geçiyor. Birden fazla renk seçeneği, kapatıcılık düzeyi ve içerik farklılığı fondöten seçmeyi oldukça zorlaştırabilir. İşte doğru fondöteni bulmak için dikkat etmeniz gerekenler…

Doğru renk tonu

Fondöten seçerken en çok zorlanılan konulardan biri şüphesiz renk tonudur. Gün içinde fondöteniniz yüzünüzle bütünleşecek ve cildinizde biriken sebum ile giderek koyulaşacaktır. Bu nedenle fondöteniniz cildinizle tamamen aynı renkte olmak zorunda değil, bir ton daha açık renk olabilir.

Cilt alt tonuna dikkat

Sıcak tonlarda bir cilde sahipseniz sarı alt tona sahip fondötenlere yönelmelisiniz. Cildinizin renk tonu daha soğuk ise pembe alt tonlu fondötenleri tercih edebilirsiniz.

Cilt tipini belirleyin

Eğer yağlı bir cildiniz varsa pudra bazlı, parlama yapmayan fondötenlere yönelmelisiniz. Cilt tipiniz kuru ise su bazlı bir fondöten ile nemli bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kapatıcılık oranını seçin

Neden fondöten kullanıyorsunuz? Amacınız renk eşitlemek, kusurları kapatmak veya sadece mermer gibi bir cilde sahip olmak olabilir. İnce yapıdaki fondötenler, hafif kusurları kapatarak cilt eşitsizliklerini giderir. Yüksek kapatıcılığa sahip fondötenler ise leke veya akne gibi cilt kusurlarının kapatmanıza yardımcı olur.

Sezona göre hareket edin

Bir fondöteni tüm sene kullanmanız mümkün değil. Yaz mevsiminde güneş kremi kullansanız bile cilt tonunuz mutlaka koyulaşacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak sezona göre hareket edin.

Kaynak: NTV

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio