Femponiq markasının zamansız tasarımları göz alıyor

Merjam Yazar: Merjam 23 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Femponiq markasını mercek altına aldığımızda birbirinden şık ve zamansız parçalarla katılaşıyoruz. Femponiq‘in kurucusu ve kreatif direktörü Buket Meşelik Duran Oggusto’nun sorularını yanıtladı. İşte röportajda dikkatimizi çeken birkaç başlık.

Femponiq markasının zamansız tasarımları göz alıyor

Femponiq‘in kurucusu ve kreatif direktörü Buket Meşelik Duran ile detaylarıyla farklılaşan ve sürdürülebilir adımlarla ilerleyen markasını anlattı.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Feminen, güçlü ve benzersiz…

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Mimarlık… Moda da mimari de insanla hayat bulan ve şekillenen iki disiplin ve teknik bilgi gerektiriyor.

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Feminizmin temel taşları olan cinsiyet eşitliği, sosyal adalet, dürüstlük ve duyarlılık gibi kavramların pekişmesinde önemli rol oynayan modernist yaşam biçimi ve modern sanat kültüründen ilham alıyorum. Tate Modern ve İstanbul Modern gibi sanatsal yaratıcılığı ve çeşitli kültürel kimlikleri bir araya getirip ev sahipliği yapan, modern ve çağdaş sanat müzelerini sıkça ziyaret etmek ruhumu besliyor. Seyahatlerim sırasında keşfettiğim şehirlerin çeşitli tabiatları, mekânları ve renkli insanları da bana ilham veriyor diyebilirim.

Markanız sürdürülebilirlik adına da önemli işler yapıyor. Bu anlamda neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?

Koleksiyonlarımızın zamansız güzelliği, bütünsel bir sürdürülebilir moda modeli ile çalışma şeklinin meyvesini oluşturuyor. Tasarımcı olarak, geri dönüşümlü kumaşlar ve etik üretim yöntemleri bulmak için oldukça fazla zaman harcıyorum ve kaliteli ürün oluşturmayı temel prensip ediniyorum. Giysilerimizi Uzak Doğu’da değil, ikamet ettiğimiz iki ülke olan İngiltere ve Türkiye’de üretmek konusunda bilinçli seçimler yapıyorum. Bu da çevre dostu malzeme tedarik uygulamalarını ve etik çalışma koşullarını izlemek için üretim sahasında düzenli kontroller için üretim ortaklarımızı ziyaret etmeme olanak tanıyor. Ayrıca denizde ve havada gereksiz yere uzun mesafeler kat edilmesinin de önüne geçiyor.

2021 Eylül’de ipek alternatifi Cupro – pamuk atıklarından yapılan rejenere selüloz kumaştan yapılmış bir vegan koleksiyonunu piyasaya sürdük. OEKO-Tex sertifikalı vegan kumaşta yüzde 100 varyantlarımız ve yenilikçi malzemenin viskon ile bazı karışımları var. Yeni sezon oluşturma sürecinde de doğa dostu kumaşları tercih ederek ilerliyoruz. Daha fazla detay vermek gerekirse; e-ticaret kutularımız, etiketlerimiz, ofis araç ve gereçlerimiz geri dönüştürülmüş ve dönüştürülebilir malzemeden yapılmış olmak ile beraber, her bir tasarımımız limitli miktarlarda üretiliyor.

Kaynak: Röportajın tamamına oggusto.com dan ulaşabilirsiniz.

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio