Evinizin enerjisini değiştirecek tüyolar!

Merjam Yazar: Merjam 5 Ağustos 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Evinizin arada bir yenilenmeye tazelenmeye ihtiyacı vardır. Bu hem size hem aile fertlerine iyi gelebilir. Özellikle mevsim değişimlerinde sıkça hissedilen bu ‘değişim’ ihtiyacını çok ciddi harcamalar yapmadan sağlamanız mümkün. Şimdi sizler için evinizin enerjisini değiştirecek tüyoları sıralayacağız.

Evinizin enerjisini değiştirecek tüyolar!

Yenilenmeyi, rahatlamayı ve değişmeyi sadece bedenimiz, ruhumuz veya giysi dolaplarımızın ihtiyacıymış gibi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günlük yaşamımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimiz de ferahlamak ve en çok da modumuzu yükseltecek enerjilerle değişmek istiyor. Özellikle pandemi sonrası değişen alışkanlıklarımız, evlerimize olan bağımız ve ofislerimizi evlere taşımamızı göz önünde bulundurulduğunda iç mekân tasarımlarının hiç olmadığı kadar önemli olduğunun farkındayız. Söz konusu ev olduğunda aklımıza gelen anahtar sözcük ise rahatlık oluyor. Bizim de iç mekân tasarımlarında tercihini doğal ve rahat görünümlerden yana kullananlara, birkaç küçük ama etkisi büyük üç önerimiz var.

Renk katın

Renklerin yaratabileceği gücün yeterince farkında mıyız? Evet, renkler mekânların enerjilerinde büyük farklar yaratabiliyor. Üstelik renk deyince aklınıza göz yoran çok enerjik tasarımlar gelmesine gerek yok. İki ya da üç temel renk etrafında şekillenen, sakinleştirici dinamik ve minimal tasarımlar elbette mümkün. Size iyi gelen, enerjinizi yükselttiğini bildiğiniz renkleri düşünüp iç mekânlarınıza adapte edebilirsiniz. Renkli yastıklar, parlak koltuk örtüleri ya da aksesuarlar… Sınır yok.

Bitkileri misafir edin

Son birkaç yıl bize doğayla iç içe olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmasının yanı sıra doğayla olan bağımızı güçlendirmemize de vesile oldu. Oturma odanızda, çalışma köşenizde, balkonunuzda ya da mutfağınızda bakabileceğiniz bitkiler iç mekânlarınıza sakinlik katabilir. Başlangıçta bakımı nispeten kolay bitkiler tercih edebilir, dış mekânların iyi gelen atmosferinden ilham alarak organik dokular yaratabilirsiniz.

Işığın gücünden yararlanın

Aydınlatma hem sağlığımız hem de bir mekânın görünümü üzerinde güçlü etkileri olan bir diğer önemli faktör. Öyle ki doğru ışıkla küçük bir odada bile daha geniş bir alan hissi yaratabilirsiniz. İlk olarak odanın ortasındaki tek bir ışık kaynağına güvenmeyin. Bir tavan lambası, yalnızca zeminin ortasına etki eden görece daha karanlık bir atmosfer yaratacaktır. Masa lambaları ve abajurlarla ışığın gücünü desteklemek atabileceğiniz ilk adım olabilir. Eski bir tasarım hilesi olan aynalara da odalarınızda ye açabilirsiniz. Pencerelerden sızan doğal ışığa güveniyorsanız tam karşısına büyük bir boy aynası yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde benzer bir etki için aynaları duvar ışıklarınızın karşısına da yerleştirebilirsiniz. Işığın gücüne güvenin.

Kaynak: Vogue Türkiye

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio