Dünyadan haberler: Moda haftası rüzgârı sert esti

Büşra Hacıhasanoğlu Yazar: Büşra Hacıhasanoğlu 21 Ekim 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Moda endüstrisinin en sevilen etkinliği nedir? diye sorulsa sanırım hepimiz “moda haftası” cevabını veririz. Moda tasarımcılarının ve markaların sezon için hazırlamış oldukları tasarımlardan, look’lara kadar her detayın zevkle ve büyük bir emekle bir araya getirildiği defileler bu sezonda da nefes kesti.

Dünyadan haberler: Moda haftası rüzgârı sert esti

Her yıl eylül ayları, moda dünyasının sezona başladığı, defilelerin ardı ardına gerçekleştiği en keyifli zamandır. “Big Four” ya da “Büyük Dörtlü” olarak da bildiğimiz moda haftaları bu sezonda da sırayı bozmadan gerçekleştirildi. İlki New York’ta başlayan moda haftalarını sırasıyla Londra, Milano ve son olarak Paris takip etti.

Moda haftalarında, markaların ve tasarımcıların ortaya koydukları tasarımların yanı sıra tasarımlarda kullanılan renkler, kumaşlar, aksesuarlar, ayakkabılar ve çantalar o sezonda bizleri nelerin beklediğinin ipuçlarını veriyor. İşte 2022 İlkbahar/Yaz sezonu kapsamında gerçekleştirilen moda haftalarının bir kez daha tadını çıkaralım.

New York Moda Haftası (7-12 Eylül 2021)

New York Moda haftası, dünyada beklenen moda haftalarının ilki ve en dikkat çekeni olarak kabul ediliyor. 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle dijital platformlarda gerçekleştirilen defileler bu yıl yerini özlenen fiziksel defilelere bıraktı. 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarının yer aldığı defileler, Empire State’ten Brooklyn’deki Botanik Bahçe’ye kadar New York’un en sevilen ve gözde olan mekânlarında düzenlendi.

Yüz yüze gerçekleşen sunum ve defileler için Covid-19 tedbirleri kapsamında katılımcı sayısı azaltılmıştı. Moda haftasında yer alan modellerden, saç ve makyaj sanatçılarından, sahne arkasında çalışanlardan ve moda haftası katılımcılarından Covid-19 aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları istendi.

Defilelerde en dikkat çeken nokta ise sokağa çıkma yasaklarının kısıtlı olarak sona erdirilmesi ile özgürlüğünü ilan etmiş gece kıyafetleri oldu. Satenlerin, parıltıların, canlı renklerin ve payetlerin sıklıkla kullanıldığı tasarımlarda gündüzden geceye devam edişi kolaylaştıran parçalara da yer verildi. Pandemi sonrası normal hayata geçişin vurgulandığı defilelerde özellikle canlı ve hayat veren renkler söz konusuydu.

İşte New York Moda Haftası’nın öne çıkan tasarımcı ve markalarından bazıları şöyle;

Collina Strada

Tom Ford

Coach

Dundas x Revolve

Peter Do

Puppets & Puppets

Michael Kors

Gabriela Hearst

Carolina Herrera

Anna Sui

Christian Siriano

Moschino

Reem Acra

LaQuan Smith

Monique Lhuillier

New York Moda haftasında tasarımcılar, markalar ve tasarımlar kadar dikkat çeken bir diğer başlık ise elbette konuklar ve stilleri oldu. Stilleri ile adından söz ettiren konuklar arasında Kate Hudson, Jane Krakowski, Camila Coelho, Emily Ratajkowski, Elsa Hosk, Ciara, Chloe Fineman, Andrea Meza, Alessandra Ambrosio ve Aimee Song bulunuyor.

New York Moda Haftası kapsamında düzenlenen birçok defile New York Fashion Week’in resmi sitesinden yapılan canlı yayınlarla da sunuldu.

Londra Moda Haftası (17-21 Eylül 2021)

New York Moda Haftasının sona ermesiyle Londra Moda Haftası başladı. Yüz yüze etkinliklerden partilere, keyifli akşam yemeklerinden sunumlara kadar çeşitli fiziksel aktivitelerin de yaşandığı Londra Moda Haftası göz kamaştıran şovlara da ev sahipliği yaptı. İngiliz Moda Konseyi CEO’su Caroline Rush Londra Moda Haftasına ilişkin şu sözleri söyledi: “ Londra Moda Haftası’nı bu sezon fiziksel bir formatta tekrar karşılamaktan mutluluk duyuyoruz.”

100’den fazla marka ve onaylanmış tasarımcının katıldığı Londra Moda Haftası’nda 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını tanıtıldı. İngiliz mordernizminin hissedildiği tasarımların yanı sıra klasik İngiliz stilinin ayırt edici özellikleri de tekrar tasarımlarda ve koleksiyonlarda bizlere hatırlatıldı desek yanlış olmaz. Ayrıca crop ceketlerden deri parçalara, neon renk oversize takımlardan ipek şallara kadar birçok tasarım göz doldurdu.

Erdem Moralıoğlu, Londra Moda Haftası kapsamında 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu modaseverlerle buluşturdu. Cambiridge Düşesi Kate Middleton, Oprah, Gwyneth Paltrow ve Michalle Obama gibi isimler tarafından tercih edilen Erdem, 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyon’nu 15. Yeni koleksiyon halinde tanıttı. Koleksiyon için şunları söyledi: “Son 15 yıla ait gizli anlar ve parçalar var, ancak manipüle edilip neredeyse gizlice yerleştirilmiş şekildedir. Arşivi kullanıyormuş gibi hissetmemesi çok önemli. Bu belirli anların kabulü gibi aslında.”

Londra Moda Haftası’nda yer alan marka ve tasarımcılardan birkaçı ise şunlar;

Rejina Pro

Nensi Dojaka

Molly Goddard

Margaret Howell

Mark Fast

Bora Aksu

Halpern

Temperley London

Richard Malone

Emilia Wickstead

Toga

Simone Rocha

Milano Moda Haftası (21-27 Eylül 2021)

Milano Moda Haftası, yüz yüze defilelerin yanı sıra dijital sunumlara ve sanal etkinliklere de ev sahipliği yaptı. İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen defilelerde halka açık etkinlik sayısı ise oldukça fazlaydı.

Fendi ve Versace, Milano Moda Haftası’nın en fazla konuşulan ve dikkat çeken markaları arasında yer aldı. FENDANCE adını verdikleri defile ile iki isim arasında sezilen işbirliği de ortaya çıkmış oldu. Defilede ve koleksiyonda dikkat çeken detay ise Fendi’nin Versace için tasarım yaptığı Fendi by Versace koleksiyonu ile Versace’nin Fendi için tasarım yaptığı Versace by Fendi koleksiyonları oldu. Ayrıca defilede yer alan Kate Moss, Gigi Hadid, Naomi Champbell ve Emily Ratajkowski gibi isimler gözleri üzerlerine çekmeyi başardı.  

Milano Moda Haftası’nda yer alan diğer marka ve tasarımcılar ise şöyle:

Fendi

Jil Sander

MAxMara

Roberto Cavalli

Alberta Ferretti

Prada

Etro

DSquared

Moncler x Palm Angels

Paris Moda Haftası (27 Eylül-5 Ekim 2021)

Big Four’un sonuncusu olan Paris Moda Haftası ise geçtiğimiz günlerde son buldu. Türk tasarımcıların da yer aldığı Paris Moda Haftası birbirinden eşsiz tasarımlara ve koleksiyonlara ev sahipliği yaptı. Elbette fiziksel defilelerin yanı sıra diğer moda haftalarında olduğu gibi Paris Moda Haftası’nda da dijital defileler söz konusuydu.

Paris Moda Haftası da şovları ve etkinlikleri yanı sıra katılımcıları ile dikkat çeken moda haftaları arasında yer aldı. 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarının tanıtıldığı defilelere katılan izleyici ve konuklara baktığımızda dikkat çeken isimlere rastlıyoruz. Bu isimler arasında Carla Bruni, Carine Roitfeld ve Georgia MayJagger bulunuyor.

Paris Moda Haftası kapsamında, İstanbul merkezli moda markası olan Les Benjamins, bir akşam yemeği düzenledi. Paris Moda Haftası resmi takviminde yer alan bir diğer Türk isim de Dica Kayek oldu. Dice Kayek de 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyon filmini moda haftası kapsamında sundu. 

İşte Paris Moda Haftası’nda yer alan diğer marka ve tasarımcılar ise şöyle:

Balmain

Chloe

Valentino

Alexandre Vauthier

Lanvin

Hermes

Louis Vuitton

Miu Miu

Chanel

Givenchy

Giambattista Valli

Schiaparelli

Stella McCartney

Coperni

Saint Laurent

Paris Moda Haftası’nın kapanış defilesini gerçekleştiren Louis Vuitton, asimetrik kesimleri ve işlemeli kumaşlardan oluşan parçaları ile izleyicileri etkisi altında bıraktı. Markanın kreatif direktörü olan Nicolas Ghesquiére koleksiyon için şu ifadeleri kullandı: “Şu ana kadar hiç bu kadar sofistike ve daha fazla Louis Vuitton kokan bir koleksiyon hazırlamadığımı fark ettim.” Defile ile ilgili noktalardan biri de defile esnasında iklim değişikliği karşıtı bir protestocunun podyuma çıkarak pankart açması oldu. Louvre Müzesi’nde gerçekleşen defilede yaşanan bu beklenmedik olay, protestocunun güvenlik görevlileri tarafından podyumdan indirilmesi ile son buldu.

İstanbul Moda Haftası (12 -15 Ekim 2021)

Fashion Week Istanbul, bu sezonda moda tutkunları ile 13 Ekim itibariyle online platformda bir araya geldi. 38 tasarımcının koleksiyonlarını tanıttığı moda filmleri ve gösterimler ile izleyicilere eşsiz bir deneyim yaşattılar. Ayrıca moda haftası boyunca düzenlenen 29 şov da görsel sanatların modayla buluşmasını özel kılan anlardan oldu.

İstanbul Moda Haftası’nda yer alan tasarımcılar arasında Özgür Masur, Niyazi Erdoğan, Arzu Kaprol, Mehtap Elaidi, Dice Kayek, TAGG ve Lug Von Siga gibi isimler 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını tanıttılar. Hemen her moda filmi ayrı bir tema üzerine kurulu olduğundan her film kendine özel bir enerjiye sahipti.

Büşra Hacıhasanoğlu

Büşra Hacıhasanoğlu

Büşra Hacıhasanoğlu

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio