Dünyaca ünlü İrlandalı Müslüman şarkıcı Sinead O’Connor (Şüheda Sadakat) hayatını kaybetti

Merve Sarı Yazar: Merve Sarı 27 Temmuz 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Ünlü sanatçının ailesinden yapılan açıklamada, “Sevgili Sinead’ımızın vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Ailesi ve arkadaşları mahvoldu” ifadesi kullanıldı. Vefat haberiyle ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama yapan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ise "Müziği tüm dünyada seviliyordu ve yeteneği eşsizdi ve kıyaslanamazdı” diyerek “onun müziğini seven herkes” sözleriyle taziyelerini paylaştı

Dünyaca ünlü İrlandalı Müslüman şarkıcı Sinead O’Connor (Şüheda Sadakat) hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü İrlandalı Müslüman şarkıcı Sinead O’Connor, 56 yaşında hayatını kaybetti. O’Connor, Müslüman olmuş ve Şüheda Sadakat ismini almıştı.

1990’da Prince’s Nothing Compares 2 U’nun yürek burkan kapağıyla dünya çapında yıldız olan O’Connor, dört çocuk annesiydi. İrlandalı şarkıcı, 17 yaşındaki oğlu Shane’in intihar nöbeti sırasında hastaneden kaçtıktan sonra Ocak 2022’de intihar etmesinden bir yıl sonra yaşamını yitirdi. Sinéad Marie Bernadette O’Connor, 8 Aralık 1966, Dublin doğumlu, İrlandalı şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir. Adını, İngiltere’ye karşı girdiği bağımsızlık savaşıyla tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı’nın eşinden alan O’Connor, anne ve babasının boşanmasından sonra, annesinin kendisine şiddet uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı.

Bob Dylan’dan Bono’ya kadar, Fachtna O’Ceallaigh ve Marco Pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı. 1990 yılında söz yazarının Prince olduğu ve zirveye çıkmasına yol açan şarkı olan “Nothing Compares 2 U” adlı şarkıyı yaptı. Layık görüldüğü Grammy Ödülü’nü reddeden O’Connor, politik kimliğini sanatıyla birlikte ön plana çıkararak, ABD ve savaş karşıtı bir çizgi izledi.

1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekti. 

Dört çocuk annesi Sinead O’Connor, 17 yaşındaki oğlu Shane’in intihar nöbeti sırasında hastaneden kaçtıktan sonra Ocak 2022’de intihar etmesinden bir yıl sonra yaşamını yitirdi.

Merve Sarı

Merve Sarı

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı