Dizilere stil dokunuşu

Büşra Hacıhasanoğlu Yazar: Büşra Hacıhasanoğlu 12 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Tarih boyunca yaşayan tasarımcılardan markalara kadar birçok kişi ve isim dizilere konu olmuştur. Elbette yalnızca diziler değil filmler de hem moda dünyasından ilham almış hem de ilham olmayı başarmıştır. Dizi ve filmlerdeki karakterlerin giydiklerinden taktıklarına, saç modellerinden saç renklerine kadar birçok detay moda dünyasında yer bulmuştur. Bu durum yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de hâkim olan akımları ortaya çıkartmıştır.

Dizilere stil dokunuşu

Günümüzün en popüler dizi/film platformlarından biri olan Netflix sunduğu içerikler ile dünya genelinde yoğun ilgi görüyor. Netflix’te yer alan yerli ve yabancı birkaç dizi konusu kadar kahramanların stilleriyle de ön plana çıkıyor. Özellikle ülkemizde “Top 10” listesinde yer alan dizilerin kahramanlarına gelin yakından bakalım.

Emily in Paris

Amerika’da bir firmada pazarlama yöneticisi olarak çalışmakta olan Emily Cooper, iş için Paris’te bulunan Fransız bir firmada görevlendirilir. Kısa süreliğine buraya geldiğini düşünen Emily daha sonra Paris’i çok sevip dönmek istemeyeceğinden habersiz bir şekilde Amerikan pazarlama faaliyetlerini Fransız firmasına da yansıtmaya çalışır.

Emily ve dizide yer alan tüm kadın ve erkek karakterler birbirinden şık ve stil sahibi oluşları ile diziyi izlerken sizi görsel olarak da doyuran görüntülere ev sahipliği yapıyor. Aslında Sex and the City ve Gossip Girl’den esintiler de söz konusu. Emily’nin zaman zaman Blair Waldroff olarak karşımıza çıkması nostaljik bir hava da yaratmıyor değil.

Dior, Louis Vouitton, Chanel, Bottega Vaneta, Hermés ve Louboutin gibi birçok ünlü ve lüks markayı dizide sıklıkla görüyoruz. Fransız modasının ince detaylara kadar titizlikle kadın karakterler üzerinde yansıtıldığı bu yapım aslında bize modanın tek bir kalıp üzerinden yürümeyeceğini asıl şıklığın çeşitlilikle sağlanabileceğini gösteriyor. Elbette zamansız parçaları göz ardı edemeyiz ama modaya renklerin ve desenlerin ne kadar yakıştığını bir kez daha anlıyoruz.

Kuş Uçuşu

Miray Daner ve Birce Akalay’ın yer aldığı Kuş Uçuşu dizisi Netflix’te yayınlandığı günden itibaren trendler arasında yer almış ve yüksek izleyici sayısına ulaşmıştır. Dizide işlenen konu için iki farklı kuşağın çatışması da diyebiliriz, bir hayranlığın sona ermesi ve nefret duygusunun ön plana çıkması da. Aslında izleyicinin baktığı perspektif burada belirleyici oluyor.

Dizide yer alan Lale Kıran karakterine Birce Akalay, Aslı Tuna rolüne ise Miray Daner hayat veriyor. Her iki kadın karakterinde tarzları birbirinden şık iken yaşlarına uygun zarafeti taşıdıklarını görüyoruz. Dizideki kostümlerin marka açısından çeşitliliği ise ulaşılabilir birçok kıyafetle renkleniyor. Yalnızca lüks markalar değil ülkemizde birçok yerde satışı yapılan kıyafet ve aksesuarların kullanılması da dizi ile beraber kıyafetlere olan ilgiyi de artırıyor.

Zeytin Ağacı

Tuba Büyüküstün, Seda Bakan ve Boncuk Yılmaz’ın kadın oyuncuları arasında yer aldığı Zeytin Ağacı enteresan ve düşündürücü konusuyla seyircileri ile buluştu. İzlerken birçok duyguyu aynı anda yaşamanızı sağlayan bu dizide kız kıza hayatın tatlı taraflarını da görüyoruz. Üç kadın, üç farklı tarz ve sıcacık bir dostluk.

Dizide “Ada” karakterini canlandıran Tuba Büyüküstün’ü izlerken sade ama zarif bir stil ile karşılaşıyoruz. Tek parça elbiselerdeki siyah ve canlı tek renklerin baskın olması, duru güzelliğini zahmetsiz şekilde ortaya koyuyor. Seda Bakan ise Leyla karakterini canlandırırken daha renkli ve cool bir tarza sahip. Enerjik stili aynı zamanda canlı renkler ve pastel tonlar ile zaman zaman çeşitleniyor. Sevgi karakterini canlandıran Boncuk Yılmaz’ı ise diğer kadın karakterlere kıyasla daha sade ve yer yer özensiz görüyoruz.

Zeytin Ağacı dizisi ile sezonun trend renklerini ve tasarımlarını şık ve zarif bir sunu içinde izliyoruz. Dizi ile birlikte özellikle Tuba Büyüküstün’ün yani Ada karakterinin kullanmış olduğu aksesuarların trendler arasında yer almaya başladığını görüyoruz.

Inventing Anna

Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan Inventing Anna aslında gerçek hayattan uyarlanan bir dizi. Gerçek ismi Anna Sorokin olan Anna Delvey, New York’ta zengin bir Alman varis gibi görünmeye çalışarak birçok zengin ve başarılı insanı kolaylıkla dolandırıyor. Bir Vakıf kurma hayali olan Anna, onu kurabilmek için detaylı bir şekilde çalışır ve öyle ki yüklü miktardaki kredisini dahi onaylatmayı başarır. Ancak sonunda dolandırıcı olduğu anlaşılan ve adında türlü suçlamalarla davalar açılan Anna, hırsızlıktan mahkûm edilir.

Dizi boyunca Anna ve hayatına dahil olmaya çalıştığı kişilerin hem yaşam tarzları hem de stilleri izleyicileri etkisi altına almıştı. Dizi hazırlık sürecinde dizi kostüm tasarımcıları Laura Frecon ve Lyn Paolo yaklaşık 2 ay Anna’nın instagram hesabını inceleyerek Anna’nın gerçek tarzını yansıtmaya çalışmışlardır. Anna’nın mahkeme sürecindeki kıyafetleri ise modaya olan bakış açısını ve duyduğu prensipli tutkuyu açıkça yansıtıyordu. Öyle ki “giyecek güzel kıyafetleri olmadığı sürece mahkemeye çıkmayı reddeden” Anna, mahkeme salonuna her girişinde dikkat çeken stili ile gözleri ve kameraların ilgisini üzerinde toplamayı başarmıştı.

Gucci, Dior, Chanel, Celine, Balenciaga, Alexander McQueeen ve Valentino gibi markaların birçoğu dizi boyunca Anna başta olmak üzere karakterler üzerinde karşımıza çıkıyor. Modaya olan hayranlığını her an hissettiğimiz ve gördüğümüz Anna Delvey, 20’li yaşlarında stil sahibi bir genç kız olurken yaşadığı zor durumlara rağmen asla lüks marka tutkusundan ödün vermiyor.

Bridgerton

19. yüzyıl Londra sosyetesini konu alan Bridgerton dizisi, döneminde yaşayan ailelerden biri olan aynı zamanda diziye ismini veren Bridgerton ailesini konu alıyor. Elbette yalnızca Bridgerton’ları değil onlarla birlikte o dönem yakın çevrelerinde bulunan diğer aileleri de izliyoruz.  Sık sık düzenlenen balolar hepimizi 19. Yüzyılın ihtişamlı kıyafetleri ile etkisi altına alırken aksesuarların zarif ışıltısı da geçmişe olan özlemimizi yeniden haklı çıkarıyor.

İnceliğin ve zarafetin benimsendiği karakterler ve kostümler aslında Regencycore moda akımını bize tam anlamıyla yansıtıyor. Korselerin, dantel ve fiyonkların incilerle buluştuğu tasarımlar, o dönemin ince zarafetini bizlere yaşatmayı başarıyor. Dizi ile birlikte korse, taç ve inci kullanımının arttığı araştırmalar söz konusu olurken, moda trendlerinin de bu durumu yeniden severek kucakladığını görüyoruz. Jean, dantel, kaşmir, pamuk, saten ve deri gibi çeşitli kumaşlar ile hazırlanan korseler, günümüzde sıklıkla tercih edilen kıyafetlerden biri. Öyle ki lüks markalardan yerli üretimlere kadar hemen her markanın koleksiyonunda yer alan bu bluzlar artık iç giyim olmaktan çıkmış durumda.

Büşra Hacıhasanoğlu

Büşra Hacıhasanoğlu

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı