Cilt bakım ürünlerinin içindeki gizli tehlikeye dikkat!

Merjam Yazar: Merjam 26 Mayıs 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin içeriğini bir kez daha kontrol edin. Çünkü hiç beklemediğiniz olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Cilt bakım ürünlerinin içindeki gizli tehlikeyi sizler için kaleme aldık.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki gizli tehlikeye dikkat!

Cilt bakımı hem cildimize olan özeni gösterdiğimiz bir uygulama hem de aynı zamanda psikolojik olarak kendimizi daha iyi hissettiğimiz özel bir ritüel. Söz konusu düzenli olarak yaptığımız cilt bakımı olunca en önemli nokta kullandığımız ürünlerin içeriği oluyor. Daha önce hiç kullandığınız cilt bakım ürünlerinin içeriğini kontrol ettiniz mi? Bu soruya evet dediğinizi umuyoruz ama eğer cevabınız hayırsa dikkat etmeniz gereken ürünler sizlerle. Dikkatsizce kullanılan ürünler ve kalitesiz içerikler cildinizi daha iyi hale getirmek isterken, kalıcı hasar bırakmanıza sebep olabilir.

Saf Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar bitkilerin saf özlerinden oluşurlar. Gül ve lavanta gibi bazı uçucu yağlar, halk arasında sıklıkla yaşanan kontakt dermatiti tetikleyen geraniol gibi bileşikler içeriyor. Ciltte oluşan reaksiyonunu önlemek için kulandığınız ürünlerin içeriğindeki uçucu yağ miktarını ve uçucu yağa sağlam bir zemin oluşturacak herhangi bir sabit yağ kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.

Sodyum Lauril Sülfat

Yaygın bir temizlik maddesidir ve genellikle şampuanlarda, cilt temizleyicilerinde ve duş jellerinde bulunur.Sodyum Lauril Sülfat içeren ürünler düzgün bir şekilde yıkanmazsa ve arındırılmazsa cildinizin susuz kalmasına ve cildi onaran seramidlerin seviyesinde ciddi düşüşlerin yaşanmasına neden olabilir.

Paraben

Uygun fiyatlı olduğu için çoğu cilt bakım ürününde yer alan paraben ciltte egzama başta olmak üzere birçok alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ürünlerdekoruyucu işlevi gören paraben kanser oluşumunda da önemli rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Son yıllardaki en popüler içeriklerden biri olan hindistan cevizi yağı cildiniz için oldukça tehlikeli. Göründüğü kadar masum olmayan hindistan cevizi yağı, tüm gözeneklerinizi tıkayarak özellikle sivilceler için büyük ve kalıcı bir hasar bırakabilir.

Silikon

Nemlendiricilerden serumalara cilt bakım ürünlerinde sıkça yer alan silikon ve türevleri cildin dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlarken bir diğer yandan oldukça büyük bir tehlike yaratıyor. Silikon da hindistan cevizi yağı gibi gözenekleri tıkayarak cildinizin nefes almasını engelliyor. Cildinizde meydana gelen tıkanıklık sivilce ve akne problemlerine ek olarak cilt reaksiyonlarına sebep olabilir.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio