Büyük şehirlerden uzakta yaşamak için 6 sebep!

Merjam Yazar: Merjam 15 Haziran 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Son yıllarda özellikle eğitimli ve beyaz yaka dediğimiz kesimde şehirlerden kırsala göç başladı. Bunların çok farklı özel sebebi olabileceği gibi genel nedenleri de var. Şehir dışında, küçük bir köy ya da kasabada yaşamak için pek çok neden sayabiliriz. İşte detaylar…

Büyük şehirlerden uzakta yaşamak için 6 sebep!

Pek çok kişi daha stressiz bir yaşam sürmek ya da çocuklarını daha sağlıklı bir ortamda büyütmek için küçük sahil kasabalarına taşınmaya başladı bile… Şehirde yaşamanın da avantajları yok değil ama işte size küçük bir yerde yaşamak için 6 neden…

Birlik duygusu

Bütün kasabayı tanımanıza ve herkesle görüşmenize gerek yok ama küçük yerlerde herkes birbirini az çok tanır. Herhangi bir problemle karşılaştığınızda herkes yardıma hazırdır. Köpeğiniz mi kayboldu ya da evinizi su mu bastı? Pek çok kişinin yardımınıza koşması sizi şaşırtabilir.

Yıldızları izlemek lüks olmaktan çıkar

Çocukluğunuzu, hayatın kaos haline gelmeden önceki halini düşünün. Pek çoğumuz geceleri gökyüzüne baktığımızda, geniş bir açıklık ve pekçok parıldayan yıldız gördüğümüzü hatırlayacaktır. Küçük bir köyde yaşadığınızda, her gece yıldızlarla dolu gökyüzünü seyretme şansınız olacak. Bunun özlemini duyuyorsanız, şehirdeki ışık kirliliğini arkanızda bırakarak, küçük bir yere taşınmanın zamanı.

Trafik çilesinden uzakta olmak

Bir süre şehir dışında yaşarsanız, şehir trafiğine alerjik bir hale gelebilirsiniz. Küçük yerlerde bir traktörün arkasına takılmanız ya da koyun sürüsünün yolu bloke etmesi dışında trafik sorununuz olmayacak. Bonus olarak, köy ya da kasaba merkezinde her zaman arabanızı park edecek yer bulursunuz. Büyük ihtimalle arabaya da çok ihtiyacınız olmayacaktır zaten.

Temiz hava ihtiyacı

Şehirde yaşarken havanın ne kadar kirli olduğunu, egzoz dumanlarıyla kirlenmiş bu havayı solumanın sağlığımıza nasıl etki ettiğini düşünmüyoruz bile. Çocuklarımıza temiz havayla büyüme şansını vermek için bile küçük bir köye taşınmaya değer.

Sessizliğin muhteşem sesi

Farkında olmadığımız diğer bir şey şehirlerdeki gürültü kirliliği. Küçük bir yerde yaşamaya başladığınızda sessizliğin nasıl huzur verici ve rahatlatıcı olduğunu görüp, o kadar yıl nasıl şehirde yaşadığınıza hayret edeceksiniz.

Basit ve huzurlu yaşam

Küçük köy ya da kasabalarda yaşam çok daha basit. Şehirdeki zaman alıcı trafik, alışveriş merkezleri ya da yüzlerce restorandan uzak olacaksınız. Bahçenizde sebze yetiştirmek, örgü örmek ya da köpeğinizle uzun yürüyüşler yapmak gibi basit zevkler edineceksiniz.

Eğer şehir dışına yerleşmek için başka nedenlere ihtiyacınız varsa, çocuklarınızı güvenli ve doğal bir ortamda büyüteceğinizi düşünün. Pek çok kişi, şehir yaşamının karmaşasından uzakta, aileleri ile daha çok zaman geçirebilmek için şehirleri terk ediyor. Küçük bir kıyı kasabasına taşınmak için sizin nasıl bir nedene ihtiyacınız var?

Kaynak: HT Hayat

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio