Bu sezon trend sadelikten gelen özgürlük!

Büşra Bektaş Yazar: Büşra Bektaş 10 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Önümüzdeki yıl kendimize daha yakın durmak en büyük trend olacak. Bu da hayatımıza dahil ettiğimiz renklerden, desenlere kadar her şeyde kendini gösterecek. Nasıl mı? Önceliğimiz ferahlık, rahatlık ve tüm bunların sergilendiği uyumlu iç mekânlar yaratmak olacak.

Bu sezon trend sadelikten gelen özgürlük!

2022-2023 sonbahar – kış sezonunda nötr iç mekanların popülaritesi artıyor. Ev dekorasyonunda en sık tercih edeceğimiz renkler; bej, gri, siyah ve olabildiğince çok beyaz. Bu sezon yaşam alanlarımızı daha konforlu ve özgür hale getireceğiz. Elbette ortamı canlandıracak bizi ısıtacak birkaç gözde renkte var. Turuncu ve fuşya bu sezonun tüm dingin renkleriyle kombinlenmeye uygun ve tüm enerjiyi tek başına sağlamaya müsait canlılıkta iki alternatif olarak sezon trendi renkler arasında öne çıkıyor.

El emeği dekorasyon ürünleri geri geliyor

Ev dekorasyon ürünlerinde sadeliğin hâkim olduğu bir sezon bizi bekliyor. Bunu tabii ki tek başına nötr renkler sağlamıyor. Desen konusunda öne çıkan modellerse yeni sezonda çoğunlukla el emeği olacak. El sanatlarına düşkün olanların yılı da diyebiliriz. Etrafta yeniden bize eskileri hatırlatacak nevresim takımları, pikeler, yastık kılıfları görmeye hazır olun.

Mumlar bu sezonda popülerliğini koruyor

Yine geçmişten beri her dönem evde hoş bir ortam yaratmak istediğimizde elimizin gittiği mumlar bu sezon sık sık başköşelerde hem içimizi hem evimizi aydınlatıp bize keyif vermeye devam edecek. Mum ışığının insanları birbirine yaklaştıran, özel ve sıcak hissettiren o büyülü alanından bu yıl daha da çok yararlanmaya ne dersiniz? Ayrıca zevkinize uygun kokulu mumlarla bu deneyimi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Odanıza tazelik sağlamak daha karakterli bir mekân yaratmak için odunsu aromaları deneyebilirsiniz.

Kıvrımlı objeler her yerde!

Sonbahar- Kış sezonunda yuvarlak ve kıvrımlı şekiller dekorasyonda sık sık karşımıza çıkacak. Cam vazoları farklı farklı şekillerde görmeye alışacağız. Doğala ve doğaya dönüşün yaşandığı günümüzde cam eşyalar da yeniden gün yüzüne çıkacak. Desende sadeliğin hâkim olacağı bu sezonda farklı şekillerde tasarım objeler daha yoğun kullanılacak.

Kırlentler yine yanı başımızda

Önümüzdeki sezonda koltuklarımız kırlentsiz kalmayacak. Bu sezon dokulu, kendinden desenli kumaşların ön planda olması kırlentleri de daha sade ve nötr kullanmamıza neden olacak. Tabii sezonun canlı renkleri fuşya ve turuncu düz bir kırlentte de yeterince gösterişli duracaktır. Keten dokulu, gofre görünümlü soft renkli kırlent kılıfları ise şimdiden ev dekorasyon kategorisindeki birçok markada satışa hazır.

Pantone bizim için bu yıl hangi renkleri seçti?

Yeni yılda trend renkler bizi doğaya döndürüyor. Mağaza vitrinlerinden, ev dekorasyon ürünlerine kadar her alanda yavaş yavaş yer almaya başlayan yeni sezon renkleri sakin, dingin, doğal yaşama atıf yapan seçeneklerden oluşuyor. Romantizmi de tetikleyen

2022 -2023 sezonunun trend renklerini sizin için derledik.

Yeni sezonda her yer göreceğimiz 9 renk:

Her sonbaharın rengi yeşil ve kahverengi doğaya dönüşü vurgulayan yeni sezonda da kendine özgü tonlarıyla modaya ilham verenlerden. Sonbahara en çok yakışan renklerin başında gelen yeşil, çoğu tasarımcının kış sezonu koleksiyonunda yer alıyor. Pantone her kış sezonu için kendi renk kodlarından yeşili öne çıkartıyor. Bu senenin kazananı coşkulu bir yeşil olan Pantone 18 – 6024 kodlu Amazon rengi oldu. 

Yeşil zeytinden ilham alan Pantone 18 – 0625 kodlu Martini Olive rengi bu sezonun öne çıkan ikinci yeşil renk alternatifi oldu. Meyve esintili yeşil ton ile tuzlu su karışımı anlamına gelen rengin bu sezon en çok kombinlenen renklerden biri olacağı şüphesiz.

Daha tatlı ve sıcak bir kahverengi tonu olarak açıklanan Pantone 18 – 1148 kodlu Caramel Café rengi 2023 yılında kahverengiler arasında en çok kullanılan renk olacak.

Sonbaharda her alanda açık ara çok kullanılan kahverengi bu sezon caramel cafe renginden sonra buzlu kahve tonu ile de çok sık karşımıza çıkıyor. Pantone 15 – 1040 kodlu Iced Coffee olarak isimlendiriyor.

2023 renk trendleri arasında Pantone’nin Pantone 19 – 4127 kodlu Midnight rengide var. Mavinin koyu bir tonu olan Midnight büyüleyici gece rengi olarak vurgulanıyor.

Sakin ve dingin doğa tonlarının yanında capcanlı yeni sezon renkleri de kendinden söz ettiriyor. Pantone 18-1552 kodlu Lava Falls olarak Türkçeye lav şelalesi olarak çeviriliyor. Kullanıldığı her yeri parlattığı ve çarpıcı bir sıcaklık yarattığı için gerçekten isminin hakkını veriyor.

2023 sonbaharında canlılığıyla dikkatleri çeken diğer bir renk Türkçe kaplan turuncusu olarak çevrilen Pantone 16 – 1358 kodlu Orange Tiger. Pandemi sonrası nötr renklerin ve rahata dönüşün yaygınlaşması sonrası bu sezon her alanda parlayacağımız kıyafetler, objeler, dekorlar herkes için kaçınılmaz olacak.

Pantone bize sonbaharda yaz mevsimini yaşatacak gibi görünüyor. Çünkü turuncudan sonra fuşya pembesini andıran Pantone 17 – 26234 kodlu Rose Violet rengi ilk görüşte akla yazı getiriyor. Eğer siz de canlı renklere alışık olmayanlardansanız Rose Volet rengini evinizde mum, kırlent kılıfı, bardak gibi küçük detaylarda kıyafetlerinizde de atkı, şal, eldiven gibi küçük aksesuarlarla kullanabilirsiniz.

Pantone 12-0602 kodlu Arctic Wolf adındaki rengini 2022 -2023 sonbahar kış sezonu için açık tonlar arasına aldı. Bu tonu sezonun tüm canlı renkleri ile kombinleyerek dengeli bir renk dağılımı sağlayabilirsiniz. Fuşya, turuncu renklerin kullanılacağı alanlarda yatıştırıcı bir ton olarak ağırlıklı tercih edilecektir.

Sezonun rengi mi? Benim rengim mi?

Son olarak trend ürünlere göre seçim yaparken ‘hangisi moda?’ diye değil, ‘moda olanın bana hitap eden versiyonu hangisi?’ diye araştırmayı ihmal etmeyin. Tıpkı bir takıyı bir kıyafeti seçerken olduğu gibi yaşam alanlarımızda yer alacak her bir parçanın da ‘kendimiz gibi’ hissettiğimiz versiyonunu seçmeliyiz. Yaşadığımız alan kişiliğimizin bir yansımasıdır. Dağınık ve toplu olması nasıl kişiye özelse odamızda yer alan bir fotoğraf, bir sandalye ya da minik bir obje olsun hepsinin bize bağlanan bir nedeni var. Bu nedenle, yalnızca size iyi hissettiren ve ihtiyacınız olan ortamı sunan ev dekorasyonu oluşturmaya yönelin. Etrafımızdaki her şeyin ruh halimiz üzerinde çok güçlü bir etkisi olduğunu unutmayın.

Büşra Bektaş

Büşra Bektaş

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio