Aksesuarım şekil önümden çekil 2020

Ayşıl Özaslan Yazar: Ayşıl Özaslan 31 Aralık 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kim demiş kemer sadece bel çevresine pantolon ile birlikte giyilir diye? Son yıllarda modanın gelişimi ve evrimi ile birlikte pantolon dışında kemer takmak oldukça popüler trendler arasında yerini aldı ve neredeyse her kıyafetle birlikte kullanılır oldu. Yeni nesil bu işi gerçekten iyi biliyor arkadaş.

Aksesuarım şekil önümden çekil 2020

 

Covid-19 sayesinde son aylarda dolu dolu bir ilkbahar -bir yaz -bir sonbahar- ve bir kış mevsimini dolabımızdaki sayılı birkaç kıyafeti giyerek geçirdik. Eminim herkes aslında çok fazla alışveriş yaptığını ve bunun gereksiz olduğunu anladı, yani umarım anlamıştır. Bana sorarsanız, bu salgının bize öğrettiği en önemli üç nokta var; birincisi her şeyden en önemlisinin sağlığımız olduğu, ikincisi hayatın kısa ve pamuk ipliğine bağlı olduğu, üçüncüsü ise gereksiz yere çok fazla alışveriş ve tüketim yapıyor olduğumuz. İtiraf edelim, biz kadınlar alışveriş yapmayı çok seviyoruz. Bir kesim bu dönemi avantaja çevirerek dolaplarındaki gereksiz fazlalıklardan kurtuldu ve daha minimalist bir yaşam tarzına dönmeyi planlayarak ilk adımı attı. Her şey normale döndüğünde bu arkadaşlar ne yapacak gerçekten çok merak ediyorum. Kıyafetlerimizin çok olmasının yanında, kıyafetin tamamlayıcısı olan aksesuarlar da hepimizin dolaplarında yer alıyor. Kıyamayıp başkasına veremediğimiz veya atamadığımız eşyalar her evde oldukça yer kaplıyor. Evde yalnız olduğu için güzel bir kahve yapıp giyinme odasına giden, ayakkabı ve çantalarıyla muhabbet edenler, takı ve gözlükleriyle dertleşenler, evet evet siz, saklanmayın rahat olun çünkü yalnız değilsiniz, hepimiz bir şekilde yaşadık bu hâlleri son aylarda…

 

 

Çantalarını sıra sıra dizip hepsine isim verenlere bile şahit oldum bu dönemde. Kadınların en büyük zaaflarından biridir çanta, ayakkabının da en yakın dostudur. Ayakkabı olmadan bir yere gitmez, illâki uygun renkte olup birbirlerini tamamlamak isterler. Aralarından su sızmaz. Geçen haftaki yazımda ayakkabılardan bahsettiğim için, çanta darılmasın, bu hafta da biraz ondan bahsedelim. Çanta bir stil tamamlayıcısıdır ve kadınların en fazla yatırım yaptığı parçalar arasındadır. Çantaya pek ihtiyaç duymadığımız son dönemde askılı minik telefon çantaları çok revaçtaydı. Geçmişte çok moda olan kapitone çantalar, günümüzde de trend oldu. XL çantalar ise ara ara moda oluyor ama genel olarak yanında çok eşya taşıyan kadınların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Özellikle bugünlerde yanınızda dezenfektan, maske, kolonya gibi malzemeleri taşırken en büyük yardımcınız olabilir. Yün-tüy-suni kürk detaylı çantalar da çok moda. Geçtiğimiz yıllarda sırt çantalarının her boyu ve çeşitli materyalden imal edileni modaydı, bu çok da değişmedi. Eskinin kutu çantaları da geri döndü, haberiniz olsun.

 

 

Gelelim diğer tüm aksesuarlar gibi dönem dönem modası tekrarlanan bir aksesuar olan kemere. Kim demiş kemer sadece bel çevresine pantolon ile birlikte giyilir diye? Son yıllarda modanın gelişimi ve evrimi ile birlikte pantolon dışında kemer takmak oldukça popüler trendler arasında yerini aldı ve neredeyse her kıyafetle birlikte kullanılır oldu. Yeni nesil bu işi gerçekten iyi biliyor arkadaş. Bir elbise, uzun bir gömlek veya tunikle kullanılabiliyor. Geçmişte genellikle bel çevresine takılıp belin en dar kısmını vurgulamak için kullanılırken, gövde üzerine alçak veya yüksek bir şekilde de konumlandırılıyormuş. Ne renk olursa olsun, klasik kemer her kadının dolabının olmazsa olmazıdır. Bu tarz kemerler her türlü kıyafetle çok rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Tokalı ya da delikli bir deri gibi çok ufak detaylarla sadelikten çıkıp çok şık bir kemer hâline getirilebilir. Deri bir kemer ise kıyafete çok sade ve kaliteli bir görüntü verebilir. Bir de gümüş veya altın gibi görünen, oldukça kalın ve esnek bir malzemeden yapılan, ucu birbirine geçmeli olan kemerler eskiden çok kullanılırmış, özellikle elbiseler üzerinde görsel olarak çok hoş durduğu kesin. Kemerin o kadar çeşidi var ki saymakla bitmez; örgü görünümlüsü, korse gibi kalını, incecik olanı, büyük tokalısı… Bir de zincir şeklinde olan var ki işte benim favorim; çünkü spor bir görüntü elde etmek için birebir. Bu tip kemerler jeanler üzerinde çok güzel durduğu gibi elbiselerle kullanıldığında da bu ufacık dokunuşla inanılmaz şık bir görüntü elde edilebiliyor.

 

 

Gözler kalbin aynasıdır derler. E hâliyle gözlük de oldukça önemli bir aksesuar… Ne çeşitler var, anlat anlat bitmez. Tamamen transparan renkli camları ile yüzü kaplayan ekstra büyük köşeli hatlı -veya tam tersi küçük yuvarlak- çerçevelerle âdeta geçmişe ışınlanabilirsiniz. Kemik çerçeveler yakın tarihte yine moda oldu, hem de sadece güneş gözlüklerinde değil, numaralı gözlüklerde de… Hatta gözü bozuk olmayan birçok kişi bile bu çerçevelerden takar oldu. Çekik çerçeveli tasarımlar ise yüz hatlarını keskin göstererek kedi gözlerine sahip olmak isteyenler için çok doğru bir seçim. Bir de keskin hatlı ve kocaman ayna camlı gözlükler var ki, bu yüzden halkın içine karışmış gerçek ajanları anlayamaz olduk. Gözlük modası ne olursa olsun, benim favorim aynalı damla modeldir ve hiç değişmez. Sonuçta her yüz tipi farklı, kendi yüzüne yakışan en tarz ve en modadır, nokta.

 

 

Şapka için baştan sona apayrı bir yazı yazılması mümkün. Şapkalar, önceki yıllarda genellikle soğuktan veya güneşten korunmak için kullanılan bir aksesuardı. Ancak modanın gelişmesi ve trendlerin değişmesi ile çok geniş kapsamlı kullanıma geçiş yaparak sınıf atlamış oldu. Tasarımcılar şapkaların koruma fonksiyonundan çok stil fonksiyonu önde tutmaya başladı. Tahminen kraliyet ailelerinde kullanılan parçalardan esinlenilmiş olan tül detaylı şapka modelleri benim favorilerim arasında. Bu tarz şapkaların beyaz renkli olanı gelinlikler üzerinde muhteşem bir görüntü sağlayabildiği gibi aynısının siyah renklisi hüzünlü seremonilerde gözyaşlarını saklamak için kullanılabilecek bir kalkan görevine bürünebilir. Bir dönem kadınlar sahillerde, Vahşi Batı’da atını nereye bağladığını unutup arayan kovboylar gibi dolaşıyordu. Neyse ki zarif, hafif, ve kullanışlı olan büyük hasır şapkalar trend oldu da etraftaki Calamity Janeler, yüzlerinin oldukça büyük bir kısmını örten bu şapkalar sayesinde gizemli varlıklara dönüştüler. Hasır şapkalar, hasır çanta ve ayakkabı modasının revaçta olması ile bu sene tarihi bir zirve yaptı diyebiliriz. Geçmişte moda olan kova şapkalar bir ara yine moda oldu ama bu defa rengarenk keçeden yapılanları gönüllerde ayrı bir taht kurdu. Asıl bomba ise tenis maçına gidiyormuş havası yaratan vizör şapkalardı, gelin bunda anlaşalım: Yetmişli yılları günümüze taşıyan fularlar bile geçtiğimiz yazlarda şapka olarak kullanıldı, acaba daha neler göreceğiz?

 

 

Saçlarda taç kullanımı ise saçın öne gelmesini önleyen bir araçtan çok bazen saçını o gün bir şekle sokamayan kadınların yardımcısı bazen de makyaj yapılmamış sade bir yüzün tamamlayıcısı oluyor. Eskiden taç söz konusu olduğunda genellikle çocuklardan bahsedilirken günümüzde kullanımı artık çok geniş, son yıllarda taçların bile öylesine bir modası oluştu ki şaşırmamak elde değil. Bir Atina seyahatimde almış olduğum ve yukarıdan aşağı değil de aşağıdan yukarı olarak ters şekilde takılarak kullanılan zeytin yaprağı tacımın benim için ayrı bir değeri vardır ve yıllardır başımın tacı olamaya devam ederek birinciliği henüz başkasına kaptırmamıştır.

 

 

Takı dendiğinde hemen herkesin aklına sıra sıra birkaç sarkanı olan kolyeler geliyor, buna eminim. Son yılların modası…Sanki tüm kadınlar sahip oldukları tüm kolyeleri neredeyse boyunları gözükmeyecek şekilde üst üste takmış gibiler. Genel olarak çok trend olsa da benim gibi sadeliği tercih edenler için bir işkence… Modaya uyayım dedim, denedim, çok abartmayayım hiç olmazsa üç sıralı bir kolye alıp takayım dedim ama yok maalesef olmadı, on beşinci dakikadan sonra bir daha hiç kullanılmamak üzere takı askısında yerini aldı, uslu uslu takılıyor diğer takılmayan arkadaşlarının yanında. Kolyeler boyunda ne kadar çoksa, küpeler de kulaklarda o kadar büyüktü. Geçmişte de büyük küpeler çok modaymış. Hayal meyal hatırlıyorum, eskiden klipsliydi takma yerleri, acaba neden şimdi hiç denecek kadar az kullanılıyor klipsli küpeler, mutlaka vardır bir sebebi. Kulağın üst kısımlarına kelepçe şeklinde farklı modeller takmak da bir ara çok modaydı. Bir dönem tüm parmaklara ve hatta parmak kemiklerinin üzerine bile yüzük takmak nasıl moda olduysa, tek bileğe sığdığı kadar bileklik takmak da modaydı. Yazın vazgeçilmezi halhallar ise geçtiğimiz yaz aylarında kolyelerle yarışarak birkaç kat olarak kullanıldı. Saat ise kişiye özel bir durumu olduğu için modası olmasına rağmen çok da modaya bakılmadan kullanılan tek aksesuar sanırım.

 

 

Hepimiz için çok enteresan bir yıl oldu 2020 yılı. Vakalar arttı-azaldı, sınırlar kapandı-açıldı, test sonuçları negatif-pozitif, aşı çıktı-çıkacak, ay hadi artık bitti-bitiyor derken yedik bitirdik bütün bir yılı ve geldik yılın son gününe. Güle güle 2020, ne yalan söyleyeyim hiç özlemeyeceğim seni, bekleme yapma, devam et! Adını söylemesi güzel ve kafiyeliydi oysa ki…

Yeni yılda görüşmek üzere, hepinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

Ayşıl ÖZASLAN

Etiketler:
Ayşıl Özaslan

Ayşıl Özaslan

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio