Afrika Kültüründen Dünya Modasına Örgüler

admin Yazar: admin 9 Ekim 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Afrika Kültüründen Dünya Modasına Örgüler

Afrika kültürünü ifade etmenin en şık yollarından biri olan örgüler, binlerce yılı aşarak küresel moda içinde yerini almış bir saç kullanım biçimi. Afrika’da nesilden nesle aktarılarak bugüne gelen örgüler bugün binlerce farklı seçenek ile kadınların şıklık taleplerine cevap veriyor.

Bu çok yönlü örgüler hem saçları dinlendirmenin hem de estetik bir görsellik kazandırmanın en etkileyici yollarından biri olarak son yıllarda en gözde trendlerden biri olarak bir yıldan diğerine sıçrıyor.

Bu senenin de trendleri arasında olan örgülere, bu senenin defilerinde farklı denemelerle tanık olduk. Yüzlerce hatta binlerce farklı şekli olan Afrika örgülerinin her bir şeklini yazmak mümkün olmasa da temellerine değinmek mümkün.

Kalın Cornrow

Kalın cornrow’lar, saç bakımına biraz mola vermek ama dikkatleri toplamaya devam etmek isteyenler için son derece ideal bir seçim. Kafa derisine çok yakın örülen cornrow’lar özellikle gür saçlara şekil vermeyi kolaylaştırırken daha az saçlarda ise renkli saç aksesuarları ile destekleniyor.

Her sabah saçlarınızı şekillendirmek için endişelenmek istemediğiniz günlere özel bu modelin en iyi tarafı yapımının çok uzun sürmemesi ve çözülmesinin kolay olması.

Saç, conrrow’lardan rastalara kadar uzanan örgülerle Afrika kültürünü ifade etmenin ve onu yüceltmenin bir yolu. Her bir model, kişinin medeni ve toplumsal durumunu tanımlamak için kullanıldı, kölelerin kaçış yollarını gösteren harita işlevi gördü. Son dönemde daha da dikkat çeken ve popülaritesini artıran Afrika örgüleri, moda olmanın ötesinde kültürel kalıpları da yansıtıyor.

Köleliğin Afrikalı kadınlar üzerindeki etkisi, örgü tarihini anlama çabasının ayrılmaz bir parçası. Yaşanan psikolojik ve fiziksel travmanın yanı sıra kimliklerinden arındırılmaya çalışıldılar ve kamusal alanda örgü saç kullanmaları yasaklandı.

Ancak 1960’lardaki Siyah Güç hareketi örgülü saçları kutlayarak Avrupa merkezli güzellik standartlarına karşı isyan etmelerine yardımcı oldu. Dünyanın en eski saç modellerinden birini oluşturan Afrika örgüleri, nesilden nesle aktarılarak devam ettirilen bir kültür ve bu Afro kültür günümüzde çok güçlü bir modaya dönüştü ve dünyanın dört bir yanına dağıldı.

Kutu Örgü

Zamansız, klasik, basit ve güzel. Siyahi kadınların imzası niteliğindeki kutu örgüler, farklı kalınlıkları ile her tarza hitap ediyor. Ünlü dünyasında pek çok kadında denk geldiğimiz bu klasik model, artık renkli tasarımları ile gönülleri fethediyor.

Yarım Cornrow Yarım Kutu

Yarım cornrow, yarım kutu örgü, her yerdeki örgü kullanıcıları arasında oldukça popüler bir stil ve bunun iyi bir nedeni var. Kutu örgüler ve cornrow’ların kombinasyonu çok çeşitli stil seçenekleri sağlıyor. Ancak seçeceğiniz örgü saçın rengi de en az stilin kendisi kadar önemli olabiliyor. Kendisi iddialı olan modelde kullanılan rengin de iddialı olması stile daha yüksek sükse katıyor.

Asimetrik Boyutlar

Doku ve boyut oluşturmak için farklı boyutlardaki örgü stillerini karıştırmanız yeterli. Kalın ve ince örgüleri birleştirmek, beklenmedik bir dikkat yaratır. Ayrıca normal örgülerden çok daha heyecan verici. Benzersiz parçalar saç modelinin taze ve eğlenceli kalmasını sağlar. Kişiselleştirmenin son dokunuşu için boncuklar veya altın manşetler ekleyebilirsiniz.

Topuzlar

Basit ama çok yönlü bir saç modeli olan örgü at kuyruğu hem şık hem de işlevseldir. At kuyruğunuzu ensede ya da tepede zarif bir topuza dönüştürerek örgünüze ve saçınıza farklı bir boyut katabilirsiniz.

Uzun bir süre boyunca örgülü topuzlar yaşlı kadınlarla özdeşleştirilmişti ama artık eski olan her şey yeni ve topuzlar her yaştan kesime hitap ediyor.

Mohawk

Saçlarınızı kestirmek yerine farklılaştırmanın yollarından biri de Mohawk stili. Amerika’da Kızılderililer gibi yerel bir halkı tanımlayan bu sözcük, saçta kenarları kazınmış, ortası bırakılmış bir modeli tasvir ediyor. Özellikle saçınızın uzun kısmını şekillendirmek söz konusu olduğunda sonsuz seçenekler sunan Mohawk, oldukça iddialı ve bir o kadar da çekici. Mohawk saçınızı çözdüğünüzde ise bir aslan yelesine sahip olacaksınız.

Kalpli Desenler

Merkezinde bir kalp bulunan bu saç modeli benzersiz, ilginç ve kesinlikle kendine baktırıyor ve son yıllarda örgülerin klasikleri arasında girmeyi başardı. Diğer yandan önden ciddi, arkadan parti havası sunan kalpli model örgüler aslında ilham verici bir örnek.

At Kuyruğu

Saçları toplamak eskisi kadar zor olmayacak. Normal saçlarda dahi gündelik kullanımda ya da davetlerde zarif bir görüntü oluşturan at kuyruğu toplama biçimi, örgü saçlarda daha estetik bir görüntü oluşturuyor. Oldukça havalı duran at kuyruğu, örgü görüntüler içinde en güçlü yarışmacılardan biri.

Yılan Örgü

Bu modeldeki fikir cornrow’daki ile aynı olsa da görüntü aynı değil, adından da anlaşılacağı üzere bu örgü türünde görüntüyü kıvrımlar oluşturuyor.

Bob Marley Tarzı

Bu asla başarısızlığa uğramayan ve ismini taşıdığı sanatçıyla kült hale gelen örgü; ince, orta boy veya kalın çizgilerle yapılabilmesi bakımından son derece başarılı. Her zaman güzel ve parlak saçlar sağlan Bob örgüler, özellikle kısa saçlarda yaratıcılık ve dramatik görüntü sağlıyor.

Boksör Örgü

Kişiliğinizi ve kişisel zevkinizi sergilemenin gösterişli bir yolu olan boksör örgüler, kullanımı ve yapımı açısından son derece rahat. Spor şıklığın bir yansıması olan bu model, doğal saçlarınızı koruyan ve onu en iyi şekilde sergileyen karmaşık modelleri ile son yıllarda daha da revaçta.

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı