7 Soruda saç dökülmenizin normal olup olmadığını test edin!

Merjam Yazar: Merjam 2 Eylül 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Saç dökülmesi çoğumuz için can sıkıcı olabilir. Saç dökülmesi kimi zaman mevsim geçişlerinde sıklıkla görüyor kimi zamanda bir hastalığın habercisi olabiliyor. Saç dökülmenizin normal olup olmadığını test etmek için 7 soru sıralayacağız.

7 Soruda saç dökülmenizin normal olup olmadığını test edin!

Herkesin saçları dökülür ve bir noktaya kadar bu normal bir durumdur. Eğer saçlarınızın normalden fazla döküldüğünden şüpheleniyorsanız, bu 7 yöntemle saç dökülmenizin normal olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Günde 50-100 tel saçımız dökülür, her sabah kalktığınızda yastığınızda birkaç tel saç görmeniz ve duş giderinde de bir miktar saçınızın birikmesi normaldir. Saçınızın dökülme miktarı uzunluğuna ve kalınlığına bağlıdır. İlginç bir şekilde bunun yastık kılıfınızla da ilgisi bulunur. Ancak saçlarınızın çok fazla dökülmeye başladığını fark ediyorsanız endişelenmekte haklı olabilirsiniz.

Peki saç dökülmenizin normal olup olmadığını nasıl anlarsınız?

1- Saçınızı çekin

Saçınızın normalden fazla döküldüğünden şüpheleniyorsanız, parmaklarınızı saçınıza dolayın (avucunuzda en az 50-60 tel olduğundan emin olun) ve çekin. Elinizde 3 telden fazla saç kalmıyorsa endişelenmenize gerek yok.

2- Duş giderinize dikkat edin

Duş alırken bir miktar saçınızın dökülmesi normaldir. Saçınızı taradıktan sonra bu miktarın artması da sizi korkutmasın. Ancak duş aldığınızda saçınızın aşırı derecede döküldüğünü fark ediyorsanız bu bir soruna işaret ediyor olabilir.

3- Dökülen telleri sayın

Saçınızın normalde fazla dökülüp dökülmediğini anlamanın bir başka yolu da kaç tel döküldüğünü saymaktır. Saçlarınızı yaklaşık 60 saniye boyunca tarayın ve kaç tel döküldüğüne bakın. 10 tele kadar dökülmesi normaldir ve endişelenmemeniz gerektiğini gösterir.

4- Saçınızın gürlüğüne bakın

Saçınızın gürlüğünün azaldığını düşünüyorsanız bunu anlamanın en iyi yolu saçınızı at kuyruğu yapmaktır. Eğer saçınızın gürlüğünde büyük bir değişiklik fark ediyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir.

5- Saç derinizi kontrol edin

Saçınız normalden fazla dökülüyorsa, saç derinizde bazı bölgelerin kelleştiğini fark edebilirsiniz. Eğer saç derinizde küçük ama tamamen saç olmayan bölgeler varsa bu saçınızın dökülme potansiyelinin fazla olduğunun bir göstergesidir.

6- Saçınızı ayırdığınız yere dikkat edin

Eğer saçlarınızı iki yana ya da ortadan ayırdığınızda saç deriniz kolaylıkla görünüyorsa bu da saçlarınızın olması gerekenden fazla döküldüğüne dair bir işarettir.

7- Yastığınıza bakın

Özellikle pamuklu bir yastık kılıfınız varsa her gece 5-20 saç telinizin dökülmesi gayet normaldir. Pamuklu yastık kılıflarının saç nemini emdiği bilinir ve bu da saçınızın kurumasına, kolay dökülür hâle gelmesine neden olur. Ancak yastık kılıfınızda çok fazla saç teline rastlıyorsanız bu da aşırı saç dökülmesi yaşadığınız anlamına gelebilir.

Kaynak: HT Hayat

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio