Kış depresyonundan nasıl korunur? Uzmanlar açıkladı

Merjam Yazar: Merjam 3 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Daha uzun gecelerin ve kapalı havanın olduğu kış mevsiminde birçok insan artan karamsarlık veya depresyon duygularından şikayet ediyor. Üstelik doğal güneş ışığından mahrum kalıyor. Peki kış depresyonundan korunmak için neler yapmalı? İşte sizler için hazırlandı...

Kış depresyonundan nasıl korunur? Uzmanlar açıkladı

Nutrients adlı dergide yayınlan yeni bir araştırmaya göre ise her 20 ABD’li yetişkinden 1’i sonbaharın sonlarında başlayıp kış boyunca devam etme eğiliminde olan bir tür depresyon olan mevsimsel duygusal bozukluk (SAD) geliştiriyor.

Kış depresyonundan korunmak için neler yapılmalı? Uzmanlar açıkladı – 2Araştırmacılar, halk arasında sonbahar ya da kış depresyonu denilen bu hastalığın önelm almadığı takdirde kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozabileceği konusunda uyardı. Bilim insanları, insanların bu durumdan daha az etkilenmeli için beslenme ve yaşam tarzlarına yönelik çeşitli önerilerde bulundu.

YÜKSEK KARBONHİDRATLI YİYECEKLERDEN KAÇININ

Düşük karbonhidratlı, ketojenik bir diyet , nörolojik bir durum olan epilepsiyi ve Tip 2 diyabeti tersine çevirebiliyor. Çalışma, ketojenik bir diyetin depresyon, Alzheimer hastalığı, Parkinson ve migren dahil olmak üzere bir çok hastalık üzerinde tedavi edici olabileceğini gösterdi. Ketojenik diyet; yüksek yağlı, orta düzeyde protein, çok düşük karbonhidrat (günde 20 gramın altında) içeren besinlerden oluşuyor. Harvard Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü olan Chris Palmer, “Kendi sağlığım için 20 yılı aşkın bir süredir kişisel olarak düşük karbonhidratlı keto diyeti uyguladım ve bunu 15 yılı aşkın bir süredir hastalarla, özellikle kilo kaybı için kullandım. Ketojenik diyetin tıbbi versiyonunun kronik akıl sağlığı bozukluğu olan hastalarda antipsikotik etkilere ve ruh hali faydalarına sahip olduğunu buldum. Bu nedenle ketojenik diyetin psikiyatride klinik kullanımına öncülük ediyorum” diye konuştu.

HER GÜN SABAH VE ÖĞLEN GÜNEŞ IŞIĞI ALIN

Uzmanlar, Güneş’in bedava ve doğal bir antidepresan olduğunu belirtiyor. 2017’de Jeffrey Hall, Michael Robash ve Michael Young, dünyadaki herkes için sirkadiyen ritmi kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfettikleri için Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı. Nobel ödüllü çalışmaya göre insanların beyninde, günlük davranışlarının ve vücutsal işlevlerinin Güneş’e göre çalışmasını sağlayan suprakiazmatik çekirdek adı verilen bir saat bulunuyor.

Kaynak: CNN Türk

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio