Çalışırken 4 adımda rahatlamanızı sağlayacak ipucular!

Merjam Yazar: Merjam 21 Aralık 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Çalışırken çok yorulduğunuzu düşünüyorsanız doğru şekilde nefes almıyor olabilirsiniz. Biraz kendinize zaman verin esneyin ve 4 basit adımda gevşeyin. Zihninizi boşaltabilmek için yalnız geçireceğiniz uzun sürelere ihtiyacınız yok. İşte size çalışırken biraz nefes almanızı sağlayacak vakti yaratabilmeniz için birkaç ipucu.

Çalışırken 4 adımda rahatlamanızı sağlayacak ipucular!

Düşünüp taşınmaya, plan yapmaya zaman yaratmak mı? Kim istemez ki bunu? Sayısız önceliğe yetişmeye çalışırken, projeden projeye atlarken, tatile çıkmak veya birkaç gün dinlenmek için zaman ayırmak bile bu kadar güçken rahatlamak bir hayal gibi gelebilir. Hâlbuki çalışırken kendinize ayıracağınız kısacık bir mola bile sinir sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur. Ofis içerisinde kendinize nasıl vakit ayıracağınızı bilmiyorsanız, önerilerimize kulak verin:

Ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirleyin

 Ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirleyin
Öncelikle sizin için ne kadar zamanın yeterli olduğunu ve buna ne sıklıkla ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Kahve içip dergi okuyabileceğiniz bir 10 dakika ya da her gün biraz kitap karıştırabileceğiniz bir 20 dakika; fazla yoğun olmadığınız günlerde ya da toplantı aralarında kendinize vakit yaratmanız daha kolaydır. Ayrıca günün hangi anının sizin için en iyisi olduğuna karar verin. Örneğin sabah insanıysanız ve gün sonuna yetiştirmeniz gereken işleriniz oluyorsa, sabahları 10 dakikalık bir mola, odaklanmanıza ve güne hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Ya da akşamları bir projeyi teslim ettikten sonra yürüyerek rahatlamayı tercih edebilirsiniz. Hafta başında ya da gününüzü planladığınız anda, gün içerisinde ihtiyacınız olan mola zamanını da düşünmeyi unutmayın. Bu konuda elbette ki birlikte çalıştığınız kişilere dürüstçe açıklama yapmanız ve zaman planlarını aksatmayacak şekilde sorumlu hareket etmeniz yerinde olur.


Zamanınızı nasıl kullanmak istediğinizi iyi belirleyin

Zamanınızı nasıl kullanmak istediğinizi iyi belirleyin
Örneğin vaktinizi gün içerisinde olanlar üzerinde düşünmek ve deneyimlerinizi sindirmek için kullanabilirsiniz. Hafta içerisinde herhangi bir toplantının olmadığı ve rahatsız edilme ihtimalinizin düşük olduğu bir günü, rahatlatıcı molalar vermeniz için daha uygun bir gün olarak ayarlamaya çalışın. Bu günü çalışma alanınızı temizleyip organize ederek, stratejik planlar yaparak, işinizle ilgili okuyarak ya da yazarak geçirin – size kalmış. Bu mola anlarına kariyerinize odaklanma yöntemi olarak bakıyorsanız eğer, bu fikirleri bir düşünün.


Teknoloji gerekli değilse, uzaklaşın

Teknoloji gerekli değilse, uzaklaşın
Zamana, beyin fırtınası yapmak için ihtiyacınız varsa eğer, hızlı bir Google araması yapabilmek son derece faydalıdır. Ancak bu teknolojik olanakları planlama yaparken ya da düşünürken dikkat dağıtıcı olarak görüyorsanız, mola anlarında teknolojiden uzak durmak en iyisi. Ancak cihazlarınızı müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler için kullanmayı tercih ediyorsanız, tüm bildirimleri kapatın ya da uçak moduna alın. Sadece 5 dakika sürecek bile olsa bu zaman diliminin gerçek bir mola olmasının en iyi yolu budur. Teknoloji iş yerinizde yardımcınız oluyorsa, bilgisayarınıza zamanı idare etmenize yardımcı olacak uygulamalar kurarak dikkat dağıtıcı etmenleri sınırlandırın. Örneğin Concentrate adlı uygulama, halletmeniz gereken işleri listeliyor ve bu işlerle ilgisi olmayan programları bloke ediyor.


Programınızdan çok uzaklaşmayın

Programınızdan çok uzaklaşmayın
İşin en zor kısmı bu, programa bağlı kalmak... Özellikle ekonomik gelişmelerin adeta dakika dakika değiştiği dönemlerde belli bir program uygulamak neredeyse imkansız hale gelebilir. Ancak molalarınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız kabaca da olsa bir planlama yapmalı ve bu planlara sadık kalmalısınız. Öncelikle mola zamanlarınızı takviminiz üzerine yinelenen aktivite olarak yerleştirin ki hem siz hem de takviminizi görebilen iş arkadaşlarınız belirlenen zamanın dolu olduğunu görmeye alışın. Ayrıca zamanınızı programlayarak şansa bırakma ihtimalinizi de düşürmüş olacaksınız. Kaynak: HT HAYAT


Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio