Yürüyüş mü daha sağlıklı, yoksa koşu mu?

Merjam Yazar: Merjam 20 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yürümenin koşmaktan daha sağlıklı bir aktivite olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Sağlıklı bir egzersizin yüzde 90’ı yürüyüşse, yüzde 10’unu koşmak oluşturur. Sağlıklı ve fizyolojik olanı budur. Aşırı egzersiz yaşam süresini azaltır ve vücudun erken dönemde yaşlanmasına neden olur” dedi.

Yürüyüş mü daha sağlıklı, yoksa koşu mu?

 

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz, vazgeçilmezler listesinde ilk sırada yer alıyor. Ancak yapılacak egzersizin süresi ve ağırlığı da önem taşıyor. Stres arada bir gerekli, devamlı olan bir şey değil. Onun için genelde yürümek ender olarak da koşmayı ekleyebiliriz. Bunları dengeli bir şekilde dağıtmak gerekiyor.

 

Çünkü normal fizyolojik yaşantımızda çok fazla koşma ihtiyacımız yoktur, yürüme ihtiyacımız vardır. Bu nedenle genelde yürürüz. Ne zaman koşarız? Sabah otobüsü kaçırdığınızda, stres anında bir şeyden kaçarken koşarsınız. Koşmak çok ender yapılacak egzersizlerden birisidir. Düzenli olması gereken egzersiz yürümektir.

 

 

Günlük egzersizin yüzde 90’ını yürüyüş, 10’unu ise koşmak oluşturur. Sağlıklı ve fizyolojik olan budur. Aşırı egzersiz önerilmemektedir. Bu yaşam süresinin kısalmasına ve vücudun erken dönemde yaşlanmasına neden olur. Düzenli ve dengeli egzersizle beraber aktif bir hayat, sosyal yaşam, hareketsiz yaşamdan uzak durmak gerekiyor.

 

 

Bunun kriteri de adım sayısına bakmaktır. Günlük 10 bin adımın üzerindeyse biz buna aktif bir yaşam diyoruz. Altında ise 6 bin adıma kadar düşürebiliriz. Günde 6 bin adımın altında sosyal yaşantı artık hareketsiz bir yaşama dönmüş demektir.

 

 

Oksijen düzeyi yüksek, kirletilmemiş bir hava söz konusuysa ciğerlerinize alacağınız havanın size katkısı daha fazla olacaktır. Kaslarınıza giden oksijenin katkısı çok iyi olacaktır. Ancak bununla beraber daha kapalı bir ortamda yapılacak egzersiz kesinlikle kötüdür.

 

 

Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemde dış ortamda egzersiz yapmamak gerekir. Alacağınız partiküllerin akciğerlerinize vereceği zararı tahmin bile edemezsiniz. Astım, KOAH gibi ek kronik rahatsızlığı olan kişilerde zarar daha fazla olabilir.

 

 

Egzersizi dengeli bir şekilde yaparsak genel olarak nabız sayımız düşer. Nabzımız 45-50'nin üzerindeyse daha doğrusu buna ne kadar yakınsa o kadar iyi demektir.Nabzın düşük olması yaşam süresinin uzun olması anlamına gelir. İnsanlar için 50 rakamı önemli. 50'ye yakın olan herhangi bir değer bizim için oldukça iyi bir nabzı ifade eder.

 

80-85'in üzerindeyse dikkat etmek gerekiyor, hareketsiz bir yaşam var demektir. Nabzımızı düşürecek kadar egzersiz yapmak gerekir.

 

 

Maskeyle egzersiz yaparken tempoyu biraz daha düşürmek iyi olacaktır. Süreyi kısaltmak faydalı önlem. Mümkünse açık alanlarda bulaştırma imkanınız yoksa çıkarabilirsiniz. Ancak kalabalık alanda maske kullanarak spor yapmaya dikkat edin.

 

 

Özellikle solunum kaslarının dengeli şekilde güçlenmesi önemlidir. Fakat bu body egzersizlerine dönerse, kocaman kol ve göğüs kasları olursa biz bu durumu sağlıklı olarak görmüyoruz. Aşırı egzersizle şişirilmiş kaslarda sadece kaslarımız değil aynı zamanda kalp üzerinde de bazı kasılma ve genişlemeler oluyor. Temel prensip fizyolojik olarak normale yakın ve normali devam ettirecek düzeyde bir egzersiz yapmaktır. Normalin üzerine çıktığınız anda bir hata yaparsınız. Bir hafta yatıp bir gün çıkıp top oynamayın. Ya bir yerinizi kırarsınız ya da kalbinizi bozarsınız. O nedenle rutinde günlük yaşama yaydığımız egzersizler bizim için oldukça önemlidir. Bunun süresi de haftada 4 gün değil, en az 4 gündür. En ideali ise haftada 6 gün yapıp 1 gün ara vermektir. Ama yapabiliyorsanız günlük en az 10 bin adım atıp bunu hayatınızın bir parçası haline getirmenizdir.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio