Yükselen moda trendine farklı bir bakış açısı: Dadali Giyim’e sorduk

Merjam Yazar: Merjam 12 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Dadali Tekstil'in sahibi Erhan Küpşi ile sıcak bir söyleşi gerçekleştirdik. Erhan bey, kendisi gibi genç girişimcilere "Azim ve ısrarlı çaba sizi başarıya götürecektir." tavsiyesinde bulundu.

Yükselen moda trendine farklı bir bakış açısı: Dadali Giyim’e sorduk

 

 

Bize kendinizden, firmanızdan ve çalıştığınız sektörden kısaca bahsedebilir misiniz?

 

1988 Siirt doğumluyum. Eğitim hayatıma İstanbul’da başladım. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin işletme bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Firmamız, kadın tesettür ve spor tesettür imalatı üzerine faaliyet göstermektedir.

 

 

Dadali Tekstil’in kuruluşunu ve çalışma alanını sizden dinleyebilir miyiz? Hangi alanlarda, ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Dadali Tekstil’in hedefleri nelerdir? 

 

2014 yılında mezun olduktan sonra aile işletmesinde çalışmaya başladım. Yaklaşık iki yıl boyunca bu şekilde devam ettik. Bu süre zarfında sektörün ve aile işletmesinin swap analizi yaptım. Sektörel olarak muazzam bir rekabet ortamı olduğunu fark ettim. Bununla beraber saklı fırsatları da keşfettim. Bu rekabet ortamında sıyrılmanın ve çıkış yapmanın yolunu inovasyondan geçtiğini fark edince farklı bir bakış açısıyla aile işletmesinin yönünü doğacak bir markanın oluşumuna çevirdik. 2016 yılının ilk çeyreğinde Dadali Giyim olarak yeni bir bakış açısı ve konseptte kuruluşunu yaptık. Tesettür ve spor tesettür giyim ürünlerinin üretim ve tasarımına odaklandık. Firmamızın hedeflerine gelecek olursak iç piyasada tanınmış ve kendini ispatlamış bir marka değeri olarak ihracata yönelip dünya pazarında bir marka haline gelmek ve söz sahibi olmak diyebilirim.

 

 

Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

 

Koleksiyonlarımızı oluştururken yılın renk ve tonlarını baz alarak, pazar araştırmasından elde edilen veriler doğrultusunda model tasarlayıp üretim aşamasına hazırlanıyoruz. Yaptığımız koleksiyonları model onaylama ekibimizle beraber değerlendirilip üretim sürecine dâhil ediyoruz.

 

 

Çalışanlarınızın Dadali Tekstil için başarı payını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir tekstil firmasının başarılı olabilmesi için olmazsa olmazları nelerdir?

 

Çalışanlarımız Dadali Giyim’in başarısında çok büyük yeri vardır. Ekip ruhunun verdiği özveriyle Dadali Giyim’in hedeflerine ulaşmasında büyük bir öneme sahiptir. Bir tekstil firmasının başarılı olması, öncelik olarak olmazsa olmazlardan en önemlisi tutarlı bir vizyona sahip olup bu doğrultuda özverili bir şeklide sürekli ama sürekli mücadele etmesidir. Tekstil sektörü çok esnek, değişken ve rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör bu alanda başarının altın anahtarı verimli ve doğru bir şekil de sürekli mücadele etmektir.

 

 

Üretiminizdeki en önemli kriterler ve ürünlerinizi diğer markalardan ayıran en önemli özellikler nelerdir?

 

Kumaş teknolojisini yakından takip edip mevsime ve gündeliğe en uygun kumaşı belirleyerek kalite odaklı bir üretim aşamasından geçirip mükemmel sonucu hedefleyerek üretimi gerçekleştirmekteyiz.

 

Ürün özelinde sığındığımız faktörler; kalite, tarz ve günün ihtiyaçlarını en uygun biçimde kullanıcıya sunulmasıdır.

 

 

Şu anda geçmişe göre hedeflediğiniz yerde misiniz ve gelecekte ki hedefiniz nedir?

 

Firmamızın kuruluş vizyonunda kısa, orta ve uzun vadede olmak üzere hedefler belirledik. Orta vadedeki hedeflerimizi gerçekleştirme aşamasında olup uzun vadedeki hedeflerimize odaklanmış bulunmaktayız. Uzun vadedeki hedefimiz dünya pazarında bir marka değeri kazanıp geniş pazarda büyük bir yere sahip olmak ve sektöre yön vermektir.

 

 

Peki, Türk tekstil sektörünün daha ileriye gitmesi açısından ne gibi çalışmalar ve yenilikler yapılmalı?

 

Türk tekstil sektöründe muazzam bir deneyim ve bilgi birikimi olduğunu keşfettim bununla beraber en büyük eksikliğin bu bilgi birikiminin somut bir şekle çevirip dünya pazarında sergilenememesi olarak görüyorum. Dünyadaki tanınmış markaları neredeyse tamamına yakını Türkiye de üretim ayağı bulunmaktadır, bu da Türk tekstil sektörünün kabiliyetini ve kalitesini göstermektedir. Sektör olarak en büyük eksiğimizin marka değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında bulunmamızdır. Özellikle entelektüel çalışmalara odaklanılıp dünya pazarında marka değeri yüksek ürünler oluşturulmalıdır.

 

 

Türkiye'nin tekstil ürünleri kaliteli mi? Avrupa'nın Türkiye'yi tercih etmesinde kalite yeterli oluyor mu?

 

Türkiye tekstil sektörün sahip olduğu bilgi ve tecrübe doğrultusunda dünya pazarındaki en iyi ürünü yapabilecek potansiyele sahiptir. Avrupa’nın Türkiye’yi tercih etmesinde sadece ürün kalitesi tek başına yeterli olmayıp bununla beraber iyi pazarlama ve iyi hizmet ile donatılmalıdır. İyi pazarlamayan hiçbir ürünün aslında olası gerektiği değerde olmuyor.

 

 

Peki, trendler önceden nasıl belirleniyor?

 

Trendlerin belirlenmesinde kumaş teknolojisi, pazar araştırması, tüketicinin ihtiyaçlarının saptanması ve bu faktörlerin bir araya getirilerek en iyi sonucu elde etme çabasıdır.

 

 

Kumaş teknolojisinde son dönemde ne gibi gelişmeler var, hangi kumaşlar ne için tercih ediliyor?

 

Kumaş teknolojileri sürekli bir değişim ve gelişime sahip olup moda, trendler ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmektedir. Kullanıcının hayatının kolaylaştıracak şık ve modern gösterecek kumaşlar tercih edilmektedir.

 

 

Kış koleksiyonunuzdan bize biraz bahsedebilir misiniz?

 

Kış koleksiyonumuzu yılın renkleri ve modasına uygun olarak tasarladık. Daha öncede vurguladığımız gibi rakiplerimizden ayrılmanın en büyük basamağı olarak günün ürünü ve yüksek kalite odağı da ürün sunmaktır.

 

 

Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söyleyebilirsiniz?

 

Moda dünyası çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Haftalık hatta bazen günlük değişmektedir. Bu hızı önceden tahmin etmek ya da yetişmek çok zordur. Sektördekilerin de şahit olduğu olaylardan biri de aynı ürünün aynı modelin haftalık renk değişimi bile satışını önemli bir şekilde etkilemektedir. Aynı zaman bu alanda şahit olduğum gerçeklerden biri de modanın tarih gibi kendini tekerrür etmesidir.

 

 

Günümüzde tesettür giyim tek tip olmaktan çıktı. Tesettürlü hanımların giyim tarzlarındaki değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

 

Tesettür giyim çok hızlı değişen bir modaya sahip sürekli yenilik istiyor. Tesettür modasının diğer modalarla yarış halindedir. Kesinlikle klasik tesettür kalmadı denecek kadar azaldı. Günümüzde tesettür modası sürekli değişim ve sürekli yenilik istiyor. Biz de bunları anlayarak konumuzu belirlemeye çalışıyoruz.

 

 

İş yaşantısına hazırlanan veya kendi işini kurmak konusunda hevesli olan gençlere tavsiyeleriniz neler?

 

Genç Girişimci olarak genç kardeşlerime şunu söylemek isterim; Kendi işini kurmak isteyen gençlere tavsiyem bulundukları şartları iyi saptayıp bu doğrultuda hedeflerine sürekli, ısrarlı bir şekilde ilerlemek, hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmeden mücadele etmeleridir. Gençler elinizdeki imkânlar sizin hayattaki hızınızı belirler ama sonuç itibariyle yüksek azim ve ısrarlı çaba sizi başarıya götürecektir. Hiçbir zaman bahanelerin ardına sığınmayın gördüğünüz ışığa odaklanıp sürekli efor ve çaba göstererek ilerleyin. Benim bir felsefem var şöyle derim; kimse gökten zembille inmedi o yaptıysa sen de yapabilirsin.

 

 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

 

Dadali Giyimin Kurucusu ve Yönetim kurulu üyesi olarak sizlere teşekkür ederim. Sizin vesilenizle Kendimizi değerlendirme ve tanıtma şansı yakaladık.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio