Yeni Normal ve Yeni Normlar

admin Yazar: admin 9 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yeni normali anlatmak için kaleme aldığım bu yazıyı karantinada ve pijamalar içerisinde yazmanın elbette ironik bir yanı yok. İronik olan ilk kez Paris Moda Haftası’nda Covid-19 ile tanışan moda dünyasının, yeni normali ve tüm dünyanın geldiği bu noktayı bekliyormuşçasına Covid ile kucaklaşması.

Yeni Normal ve Yeni Normlar

 

Ne demek mi istiyorum? Konuyu biraz açalım…

 

Öncelikle moda hakkında “Fashionkiller” olan veya olmayan herkesin hak vereceği bir gerçek var. Moda, trendler ile birdir. Trendler değiştikçe moda olan şey değişir ve yerini de-moda yani “Demode” olan şeye bırakır. Öyleyse yeni gelen şey, her ne ise moda ya onun yaratıcısı ya da kucaklayıcısıdır. Peki, bu durum bir salgın içinde geçerli midir?

 

Salgın, 2019 sonlarında Çin’de ortalığı ayağa kaldırmaya başladığında henüz hiçbir moda haftasının konuyla ilgili ne bir düşüncesi ne de bir ön hazırlığı yok gibiydi. Ancak işler hızla değişti. Şubat 2020’de Milano Moda Haftası kapsamında düzenlenen Sonbahar/Kış defilesi, aslında moda haftalarının yakın geleceği hakkında bir ön izleme oldu. Salgın tehdidi ile ilk kez seyircisiz bir defilenin önünü açan ilk luxury marka Armani’ydi. Armani’nin ardından işler daha da büyüyünce diğer moda evleri ne defile konuklarını ne de model ve çalışanlarını riske atmamak adına moda haftasını sonlandırdıklarını duyurdular.

 

 

Dünya virüsün akıbetini konuşa dursun, peki moda haftalarının akıbeti nasıl olacaktı?

 

İşte, tam burada modanın değişimle karşılaşma, onu anlama ve ayak uydurma hızı devreye girdi. Biz henüz virüsle nasıl baş etmemiz gerektiğini sorgularken bazı hazır giyim firmaları çoktan “Stay home” koleksiyonlarının tanıtımlarını yapmaya başlamışlardı. Şüphesiz online alışveriş mecralar ve kargo firmaları da bu zamanı hiç boş geçirmedi. Ama moda haftaları için bu kadar hızlı bir dönüşüm beklenen bir şey miydi?

 

 

“Le Mythe Dior” Yeni Dior Evreni

 

Paris Haute Couture Moda Haftası’nın devlerinden Dior, Sonbahar/Kış 2020-2021 koleksiyonunu İtalyan yönetmen Matteo Garrone imzalı bir kısa filmle sergiledi. Maria Grazia Chiuri imzalı koleksiyon tüm klasik Dior figürlerinin mitoloji ile buluşmasını masalsı bir şekilde ele alıyordu. Kreasyondaki silüetler yaratırken, Sürrealist hareketin beş önemli figürü Lee Miller, Dora Maar, Dorothea Tanning, Leonora Carrington ve Jacqueline Lamba’dan ilham alındığı açıktı. Otuz yedi look içeren koleksiyonun tamam reklam filmi içerisinde gösterilemese de buzdağının görünen kısmı bile moda severleri etkilemeye yetti.

 

Çevrimiçi yapılan film gösterimi (ya da yeni nesil defile) moda tutkunlarını ve Dior hayranlarını büyülese de moda evi bir sonraki cruise defilesini 22 Temmuz’da davetliler olmasa bile canlı bir runwayde yapacağını açıkladı. Eylül ayında gerçekleşecek defilede ise artık seyircisi ile kucaklaşmaya hasret olduğunu söyledi. Marka CEO’su Pietro Beccari’ye göre moda haftaları, moda dünyasının duygusal ve geleneksel bağlarından biriydi ve bu olguyu geride bırakmayı kimse istemezdi.

 

 

Moda evlerinin olumsuz düşüncelerine rağmen dünya çapında en önemli moda platformlarının isim sponsoru olan Mercedes-Benz,  MBFW Rusya ile dijital moda haftası deneyimini başlattı. Sosyal medya mecraları ve canlı yayın kanalları ile defileleri 830.000’den fazla kişi izledi. Bu sayıya fiziksel bir moda haftasında ulaşılabilmenin imkânı yoktu.

 

Moda haftalarının dijitale dönüşmesi aslında bir yerden de modayı demokratikleştiren unsurlardan biri olabilirdi. Ara sezonların anlamını yitirmesi veya birleşmesi, moda haftası kapsamında düzenlenen seyahatler, konaklamalar ve eventlerin masrafları… OGGUSTO’ya bu konu hakkında konuşan Vogue Türkiye Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Seda Domaniç’e göre dijital moda haftaları İstanbul gibi ilk sırada yer almayan moda haftaları için de bir şans demekti. Programını ilk üç moda haftası ile dolup taşıran editörler, influencerlar ve moda yazarları dijitalleşme sayesinde boş olan anlarında İstanbul Fashion Week’e de dahil olabileceklerdi.

 

 

İstanbul’da İlk Dijital Fashion Week

 

Türkiye’nin en önemli moda etkinliği olan Mercedes-Benz İStanbul Fashion Week 15. sezonunda ilk kez dijital olarak izleyicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 12- 16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve 4 gün sürecek olan etkinlik, www.mbfwistanbul.com adresinden takip edilebilecek.

Bakalım bizler bu yeni normaldeki yeni norma nasıl ve ne hızla adapte olabileceğiz?

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı