Yemek yedikten sonra yapılan büyük yanlışlar

Merjam Yazar: Merjam 9 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek çok zor. Fakat sağlığınızı korumak ve vücudunuzu formda tutmak istiyorsak yemekten sonra yaptığımız büyük yanlışlara bir göz atalım.

Yemek yedikten sonra yapılan büyük yanlışlar

 

Listede sizin de sıklıkla yaptığınız maddeler varsa bir an önce vazgeçmenizi öneriyoruz. İşte yemekten sonra yapılan o büyük yanlışlar…

 

 

Meyve yemek 

 

Vücut, ara öğün olarak tüketilen meyveyi hızlıca sindirebilir. Ancak yemekten hemen sonra yenilen meyve midede uzun süre kalır ve çürümeye neden olur. Bu da mide hastalıklarına davetiye çıkarır. Yemekten hemen sonra meyve yemek aynı zamanda selülit oluşumunu teşvik edebilen gaz ve toksinler salgılar. Bu nedenle mideniz boşken veya yemekten iki saat önce veya sonra meyve yiyin.

 

 

Çay içmek 

 

Yemekten sonra taze demlenmiş çay gibi yok, değil mi? Neredeyse hepimizin sahip olduğu bu alışkanlık vücudumuz için bir hayli zararlı. Yemekten hemen sonra çay içmek sindirim sistemini yavaşlatır. Bu da özellikle anemik insanlar için çok zararlıdır. Çay içmek için yemeğin üzerinden 1 saat geçmesini bekleyin.

 

 

Duş almak 

 

Uzmanlar, yemekten hemen sonra duşa girmenin zararlı olduğunu söylüyor. Su vücuttaki kan akışını iyileştirir ancak yemek yediktensonra kanımız sindirimin gerçekleştiği mideye gider. Duş aldığımızda vücudumuz sıcaklıkta ani değişiklikler yaşar.

 

 

Bel egzersizi yapmak 

 

Bu hepimizin sahip olduğu bir alışkanlıktır. Yyemek yedikten sonra yapılan bel egzersizi bağırsakların dolaşmasına ve sindirimin yavaşlamasına yol açabilir. Ayrıca yemek yedikten sonra bel egzersizinin kötü olmasının başka bir nedeni de kilo almaya yol açabilecek olması.

 

 

Fiziksel aktiviteler 

 

Herkes yemek yedikten sonra fiziksel aktivitenin iyi olduğunu düşünüyor olsa da gerçek oldukça farklı. Fiziksel aktiviteler, sindirim sisteminizi bloke ediyor. Egzersiz ya da yürüyüş için yemeğin üzerinden biraz geçmesini bekleyin.

 

 

Sigara içmek 

 

Uzmanlar bu alışkanlığın göründüğünden daha zararlı olduğu konusunda uyarıyorlar, çünkü yemekten sonra içilen tek bir sigara, 10 sigara içmişsiniz gibi bir etkiye sahip.

 

 

Uyku 

 

Uyuduğumuzda tüm vücut fonksiyonları beynimizle birlikte uyur. Bu sebeple yedikten sonra uykuya dalmak önerilmez. Yatış pozisyonu da tavsiye edilmez çünkü sindirim ve mide suları için iyi değildir. Bu alışkanlık mide problemlerine yol açabilir.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio