Yemek seçen çocuklar için çare bulundu!

Merjam Yazar: Merjam 1 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Ebeveynlerin sevineceği bir haberle karşınızdayız. Uzmanlar çocukların yemek seçme soruna bir çözüm sunuyor. Sadece yemek yerken seçici davranan çocuklar için sürpriz bir yöntem bulundu. Yapılan son araştırmaya göre yemek seçenlerin, tabağın renginden bile etkilendiği ortaya konuldu. İşte bulguların devamı haberin detaylarında...

Yemek seçen çocuklar için çare bulundu!

Beslenme; sağlığımızı korumak için önemli bir durumdur. Yediğimiz besinlerin koku ve yapısının özellikle yemek seçimine dikkat eden kişilerde tat algısını etkilediği bilinmektedir. 70’den 70 bir sorun olan seçme problemi özellikle çocuklarda daha baskındır.  Çocuklar ilk dünyaya geldiklerinden itibaren anne sütü ile beslenmektedir. Yaş aldıkça farklı besinlere ihtiyaç duyan çocuklar, gelişim dönemi açısından ek gıda takviyesine başlar. Bu süreçte oluşan yemek seçme problemi, ebeveynlerin en çok şikayet ettikleri durum arasında yer almaktadır. Portsmouth Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yürüttüğü çalışma yemek seçme konusunda tabağın renginin tat algısını değiştirdiği yönde yeni bulgular ortaya koydu.

50 Denek kullanıldı!

Yapılan araştırmalar sonucunda 50 kadar denek bir araya geldiği ve gıda neofobisini düzeyleri ölçüldü. Yemek seçen ve seçmeyen olarak iki gruba ayrılan deneklere kırmızı, beyaz ve mavi renkteki tabaklarla atıştırmalıklar verildi. Deney sonucunda veriler ortaya konuldu. Yemek seçen grupta kase renginin atıştırmalıkların tuzluluk algısını ve beğeniyi değiştirdiğini, diğerlerinde ise benzer bir etki yaratmadığı bilim insanları tarafından açıklandı. Yemek seçme alışkanlığı olan kişiler kırmızı ve mavi kasedeki atıştırmalıkları beyaz kasedekine göre daha tuzlu olarak değerlendirirken, kırmızı kasede servis edilen atıştırmalığı en düşük düzeyde beğendi.

Yemek seçme sorunu hastalıklara davetiye çıkarıyor!

Bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalar sonucu yemek seçme davranışı gösteren insanlar kısıtlı beslenme oldukları için bazı hastalıklara kolaylıkla yakalandığını ortaya koydu. Uzmanlar, kalp-damar hastalıkları, kemik, diş çürüklerinde artış gibi hastalıkların yetersiz beslenme sonucu görülebildiğinin üzerinde durdu. Yemek seçenler kişiler sosyal açıdan da kendilerini baskı altında hissedip strese girdikleri ve ruhsal sıkıntı yaşadıkları ileri sürülüyor.

Uygun renkteki tabak çözüm olabilir!

Seçtiğimiz besinlerin ruhsal ve fiziksel olarak birçok getirisi görülmektedir. Kişiye hazırlanan özel yemekler, önemli besinlerden yeterli vitaminleri alamama durumu yaşanmaktadır. Uzmanların yemek seçenler içi tarafında alternatif yönler araştırıyor. Food Quality and Preference dergisinde yar alan çalışma alanında bir ilke imza attığı düşünülüyor. Yemek seçen insanlar için acı olarak algılanan sebzeleri daha fazla yemeye yönlendirmek için bunlar tatlılık algısını artırdığı bilinen renkte bir tabakta sunulmasının kişiyi daha verimli yemesini sağladığı bilim insanları tarafından ortaya konuldu.

Kaynak: Yasemin

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio