Yemek kültürü değişti, kebapçı dışında restoranlara giden yok

Merjam Yazar: Merjam 22 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Koronavirüs salgınında yaşanan normalleşme sürecinde AVM'lerin açılmasına rağmen restoran sahipleri eskisi kadar rağbet görmemekten yakınıyor. 3 ay kapalı olan AVM'lerdeki restoranlar, açıldıktan sonra da yeteri kadar ilgi görmüyor.

Yemek kültürü değişti, kebapçı dışında restoranlara giden yok

 

Ziyafe Kayseri Mutfağı Yönetim Kurulu Başkanı Salim Yiğit, "Koronavirüs korkusu var ama çoğu kişinin karantina sürecinde evde yemek yapmayı eğlenceli hale getirmesinin de rağbetin azalmasında etkisi var. Bu süreçte herkes evinde aşçı oldu, değişik tatlar denedi. Hamur işleri, pizzalar, hamburgerler, börekler, sulu yemekler. Sadece kebap özleyenler var. Onun dışında AVM'lerin restoranlarına uğrayan yok. Cirolar yüzde 80 düştü." dedi.

 

 

'YENİDEN GÜVEN VAKİT ALACAK'

 

Erciyes, Dilim Börek ve Pastannecim markalarını bünyesinde bulunduran Payna Grup Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eker ise "Virüs bulaşma korkusunun neden olduğu müşteri psikolojisi gıda sektörünü sekteye uğrattı. İnsanların dışardan alacakları yiyecekleri evde yapmaları işlerimizi olumsuz etkiliyor. Yeniden güven oluşması vakit alacak." dedi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı, restoran zinciri sahibi Ramazan Bingöl de "Evde yemek alışkanlığından en az kebap ağırlıklı restoranlar etkilendi. Onun dışındaki yemekler evde yapılıyor" dedi.

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio