Yanlış bilinen diyet hatalarına kanmayın!

Merjam Yazar: Merjam 21 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Diyet yaparken çevrenizden duyduğunuz gerçekliği olmayan hatalara dikkat! Kilo kontrolü sağlamak isterken sağlığınızdan olmayın. Yanlış bilinen diyet hatalarını sizler için kaleme aldık.

Yanlış bilinen diyet hatalarına kanmayın!

Yeni yıl öncesinde herkesi kilo verme telaşı sardı. Fazla kilolarından şikâyetçi olan çoğu kişi hızlı kilo vermenin çeşitli yollarını arıyor. Çünkü yeni yıla daha fit bir vücutla girmek istiyorlar. Ancak diyetle ilgili yapılan araştırmalarda pek çok yanlış bilgi de bulunuyor. Özellikle hızlı kilo vermek isteyenler sağlıksız yöntemleri denemek istiyor ve bunun sonucunda zayıflamak isterken sağlığına ciddi anlamda zarar verebiliyor. Peki, kilo verme süreçleriyle ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Gelin bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

Meyve tüketimini sınırlayın!

Diyet listelerinde genellikle meyvelere yer verilir. Meyveler vücudun doğal şeker ihtiyacını karşılar. Lifli meyveler sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı engeller. Ayrıca meyve tüketerek mideye doygunluk hissi kazandırabilir ve açlık krizlerini engelleyebilirsiniz.

Genellikle diyet yaparken istediğiniz kadar meyve yiyebileceğiniz söylenir. Ancak aşırı meyce tüketimi ile alınan früktoz, vücutta yağa dönüşebilir. Bu durumda da özellikle göbek ve karın bölgenizde yağlar depolanır. Bu sebeple diyet yaparken meyveleri kararında tüketmeniz ve aşırıya kaçmamanız gerekir.

Su içmek zayıflatır mı?

Hem sağlığınız için hem de kilo vermeniz için su içmeniz gerekir. Su sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır ve vücuttaki toksinleri ve ödemi atar. Suyun içerisinde sodyum, potasyum, kalsiyum ve klor mineralleri bulunur. Su herhangi bir vitamin, protein ve yağ kaynağını içermez. Su kalorisizdir. DolayısıylA tek başına zayıflatmaz. Su zayıflamaya sadece yardımcı olur. Çünkü sindirimi kolaylaştırır ve besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur. Sağlığınız için her gün mutlaka 2 litre su içmeniz önerilir.

Öğün atlamak doğru mu?  

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlardan biri de öğün atlamak. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes öğün sayısını azalttığında kilo verebileceğini düşünür. Ancak öğün atlamak dengeli beslenme planını bozar.

Mide uzun süre boş kaldığı için metabolizma hızı yavaşlar. Bu sebeple de kilo verme gerçekleşmez. Böylelikle sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı sağlayamazsınız. Kilo verebilmek ve sağlıklı zayıflamak için öğün atlamadan dengeli beslenmeniz gerekir.

Açken egzersiz yapmak

Egzersiz yaparken aç olmanız daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmaz. Aç karnına egzersiz yapmak daha çok halsizlik yaratır. Direncinizi ve enerjinizi kaybedersiniz. Ancak mideniz çok dolu haldeyken de spor yapmanız önerilmez.

Bu sebeple ana yemeğinizi tükettiğiniz saatten 1-2 saat sonra egzersiz yapmanız gerekir. Böylece daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yetersiz beslenmeyin!

Diyet yaparken yetersiz ve az beslenmek sanıldığı gibi hızlı kilo vermenize yardımcı olmaz. Çünkü az ve yetersiz beslenmek metabolizma hızını yavaşlatır.

Uzun süre aç karnına kaldıktan sonra tüketilen besinler vücutta yağ olarak depolanır. Bu durumda da sanıldığının aksine aslında kilo almanıza sebep olur. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir.

Kaynak: Posta

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio