Yalnızlıktan ölebilir misiniz?

Merjam Yazar: Merjam 24 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Ne yazık ki, yalnızlık büyüyen bir salgın gibi görünüyor (özellikle mevcut pandemi sırasında). Araştırmalar, Amerikalıların yarısının kendilerini yalnız ve kimsesiz hissettiklerini gösteriyor.

Yalnızlıktan ölebilir misiniz?

 

Teknolojinin günümüzdeki büyük gelişiminden önce akıllı telefonlar, tabletler ya da dizüstü bilgisayarlar yoktu. Ve tabii ki Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin ve Snapchat gibi uygulamalar da. Başkalarıyla bağlantı kurmak için insanları şahsen ziyaret etmek ve plan yapmak için uzun uğraşlar verilirdi. Günümüze kadar insanlarla tanışmak, yani yüz yüze bir iletişim kurmak sadece buluşmalarla sınırlıydı.

 

Teknolojinin onları başkalarına bağladığına inanan birçok insan var, ancak yine de yalnız hissediyorlar. Nadiren arkadaşlarla tanışır ve görüşürler, daha az samimiyet kurarlar ve daha az sohbetler paylaşırlar. Bu yüzden insan kendini her zamankinden daha fazla yalnız hissediyor.

 

Yalnızlık, çeşitli fiziksel sağlık sorunlarına, psikolojik sorunlara ve toplumsal sorunlara yol açabilecek büyük bir sorundur. Ne yazık ki, yalnızlık büyüyen bir salgın gibi görünüyor (özellikle mevcut pandemi sırasında). Araştırmalar, Amerikalıların yarısının kendilerini yalnız ve kimsesiz hissettiklerini gösteriyor.

 

 

Yalnız Olmak ve Yalnız Kalmak Arasındaki Fark

 

Yalnızlık, yalnız kalmakla aynı şey değildir. Biraz yalnızlık herkes için iyidir. Yaşamın tadını kendi başınıza nasıl çıkaracağınızı görmek çok faydalı bir şeydir. Ancak sağlıklı olması için yalnız olmanın bir seçim olması gerekir. Arkadaşlık isteyen ancak ziyaretçiden yoksun olan yaşlı insanların, yalnız olmanın fiziksel ve duygusal etkilerini deneyimlemeleri daha olasıdır.

 

İnsanların etrafındayken bile yalnız hissetmek de mümkündür. Etrafınızdakilerin sizi gerçekten anladığını hissetmiyorsanız ya da “Gerçek sizi” tanıdıklarında sizi kabul etmeyeceklerinden korkuyorsanız, insanların etrafında bulunmak, yalnızlığınızı azaltmayacaktır.

 

 

Yalnızlık Neden Zararlı

 

Araştırmacılar, yalnız insanların erken yaşta ölme olasılığının sağlıklı sosyal ilişkileri olanlara göre yüzde 50 daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Yalnızlığın ölümcül olabilmesinin birkaç nedeni vardır. İlk olarak yalnızlık, bağışıklığınızı düşürerek sizi hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Ayrıca vücuttaki iltihabı arttırır, bu da kalp hastalığına ve diğer kronik sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

 

Peki, yalnızlıktan nasıl kurtulabilirsiniz?

 

1. Arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş yerindeki arkadaşlarınızla daha samimi bir ilişki geliştirin.

Düzenli olarak check-in yaparak, önemli yaşam olaylarını kabul ederek, dinleyerek, size ihtiyaç duyduklarında ortaya çıkarak ve hayatın iniş çıkışlarında orada bulunarak en yakın ilişkilerinizi sürdürmeye çaba gösterin. Dostlarınızı telefonla arayın ve dışarı çıkma planları yapın (ikiniz de rahat hissediyorsanız). Söz veriyoruz sonra daha iyi hissedeceksiniz.

 

2. İş / Yaşam programınızı dengelemeye öncelik verin.

Doğal olarak zevk alacağınız veya anlamlı bulacağınız yaratıcı, sosyal veya gönüllü etkinlikleri düşünün. Biraz araştırma yapın ve bunların yoğun programınıza nasıl uyacaklarına dair özel bir plan geliştirin.

 

3. İlişkilerinizin envanterini çıkarın.

İlişkilerinizin çoğu yüzeysel ise, bu insanlarla daha derine inmek isteyip istemediğinizi düşünün. İstediğiniz türden yakın arkadaş olabilirler mi? Cevaba bağlı olarak, ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla konuşmaya, daha fazla iletişim kurmaya ve daha fazla şey paylaşmaya veya müsaitler mi?

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı