Yağmurda ıslanan maske virüsten koruma özelliğini kaybeder mi?

Merjam Yazar: Merjam 13 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yağmurlu havada ıslanan tıbbi maskelerin koruyucu olup olamayacağı da bunlardan biri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, "Maskeler belli mikroskobik delikler içeren yapılardır. Maske ıslanırsa bu mikroskobik delikler büyüyor, bazı yerlerde iplikçikler birbirine yapışıyor" diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Yağmurda ıslanan maske virüsten koruma özelliğini kaybeder mi?

 

Nefes alıp verirken maskenin nemlendiğini ifade eden Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, "Maskeler dışarıdan yağmur ya da nem gibi nedenle ıslanırsa maske özelliğini yitirir. Ancak kumaş maskelerde bu durum yaşanırsa tekrar kurutulup kullanılabilir. Ancak cerrahi maskeleri kullanmamak gerekir" diye konuştu.

 

 

'Islanırsa damlacıkların girmesi kolaylaşıyor' 

 

Prof.Dr. Ceyhan, "Yağmurdan dolayı maske ıslanmış ise maske özelliğini kaybeder. Maskeler belli mikroskobik delikler içeren yapılardır. Maske ıslanırsa bu mikroskobik delikler büyüyor, bazı yerlerde iplikçikler birbirine yapışıyor. Oradan damlacıkların girmesi kolaylaşıyor. Zaten bu maskeler virüsün geçirgenliğini azaltacak, girmesini önleyecek yapıda değiller.

 

Çünkü virüsler bu deliklerden çok daha küçüktür. Ancak virüs tek başına ağızdan çıkmayıp damlacık şeklinde çıktığı için o damlacığı tutabilecek kadar küçük. O zaman o özelliğini de yitiriyor.

 

Dolayısıyla maskeyi ıslatmamaya çalışmak lazım. Nem maskenin gözeneklerini büyütüyor. Bazı iplikçikler birbirine yapışıyor. Bu yüzden maskede bulunan deliklerin büyüklükleri artıyor. Maske süzme özelliğini kaybediyor" ifadelerini kullandı.

 

 

Islanmadan kullanma süresi maksimum 4 saat 

 

Standart cerrahi maskelerin maksimum kullanma süresinin 4 saat olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Ceyhan, "Kişi eğer maskeyi ıslatmadan uygun bir şekilde saklayabilirse örneğin el değmeyecek bir yere ya da plastik bir torba içine koyarsa, 4 saat daha kullanabilir.

 

Bir gün sabah taktığınız maske ıslanmadığı sürece kişiyi akşama kadar idare edebilir ancak ertesi güne bu maskeleri kullanmamak lazım.

 

 

Ultraviyole ışınına 5 gün kullanıyorlar 

 

Bez maskeleri de yıkayıp daha sonra kurutup bu şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca biz doktorların kullandığı N-95 maskeler var.

 

Biz o maskeleri akşamları ultraviyole ışınına tutarak 5 gün kadar kullanabiliyoruz.

 

Ancak vatandaşların böyle bir imkanı olmadığı için uzun süre kullanamazlar. Halkın normalde kullandığı maskelerin 1 günlük olduğunu unutmamak lazım" ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı