Vücut tipimizi nasıl öğreniriz? Vücut tipine göre giyinmenin püf noktaları

Sümeyye Tülü Yazar: Sümeyye Tülü 28 Eylül 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Herkese merhabalar, Zarif ve şık hanımların hepsi burada ise muhteşem bir yazıya başlıyorum.

Vücut tipimizi nasıl öğreniriz? Vücut tipine göre giyinmenin püf noktaları

 

Giyinmeyi süslenmeyi hepimiz seviyoruz, evet. Peki, doğru şekilde giyinebiliyor muyuz? Doğru aksesuarları kullanarak şıklığımıza şıklık katabiliyor muyuz? Sadece aksesuar seçimi ve vücudumuza, ten rengimize uygun aksesuar püf noktaları ile ilgili de bir yazı hazırlıyorum, ilerleyen günlerde o yazıyı da okuyup bilgi edinebilir, püf noktaları öğrenebilirsiniz.

 

Şimdi gelelim vücut yapımıza. Eğer vücudumuzu tanıyıp uygun seçimler yaparsak hepimiz istediğimiz şeyleri, istediğimiz renkleri giyip kombin yapabiliriz. Vücut tipleri ana hatları ile dörde ayrılır:

 

  • Elma Tip vücut,
  • Armut Tip Vücut,
  • Kum Saati Tipi Vücut,
  • Dikdörtgen Düz Tip Vücut.

 

İlk olarak hangi kategoriye ait olduğumuzu keşfetmeli ve ona göre seçimler yapmalıyız.

 

 

Elma Tip Vücut yapısının özellikleri;

Yukarıdan aşağıya doğru daralan yapıya sahip vücutlardır. Üst beden ve omuzlar oldukça geniş yapılıdır, bele doğru indikçe vücut daralır. Kalça dar bir yapıya sahiptir ve düz dar bacak yapısı vardır.

 

Armut Tip Vücut yapısının özellikleri;

Üst beden omuzlar dardır, küçük göğüslere ve ince bir bel hattına sahiptir. Alt beden geniştir. Kalça yapısı büyüktür. Elma tip vücudun tam tersine, yukarıdan aşağıya genişleyen bir yapıya sahip olan vücutlara denir.

 

Kum Saati Tipinde Vücut yapısının özellikleri;

En şanslı sayılan kadın vücudu tipidir. Üst beden ve alt beden orantılı fakat bel ince yapıdadır. Genellikle kıvrımlı ve fit bir görüntüye sahiptirler.

 

Dikdörtgen, Düz Tip Vücut yapısının özellikleri;

Bel oyuntusu yoktur. Alt beden, bel ve üst beden aynı hizada aynı genişlik yapısına sahiptir. Vücut postürü düz bir şekilde iner. Halk arasında kadınlarda gözlenen kıvrım tabiri bu vücut yapısındaki hanımlara pek uygun değildir. Genellikle zayıf atletik yapıda olurlar.

 

 

Vücudumuzu tanıdık ve hangi gruba dâhil olduğumuzu öğrendik.

Şimdi asıl mesele bizi en şık ve güzel gösteren kıyafet seçimlerimiz nasıl olmalı?

 

Gelin hep birlikte vücudumuzu orantılı ve zarif göstermenin püf noktalarına beraber bakalım.

 

Elma Tip Vücut Yapısına sahipseniz; üst bedeniniz geniş, alt bedeniniz daha dardır. Orantılı ve hoş görünmek için vücuda oturan bluzlar, croplar tercih edebilirsiniz. Alt bedende ise belden aşağı kloş kesim, A kesim etekler ve pileli altlar tercih ederseniz; bel oyuntusunu vermiş ve orantılı giyinmiş olursunuz. Elbise seçimlerinizde üst kısımda hareketten fırfır desen vs. kaçınıp alt kısma doğru fırfır ve değişik modelli elbiseler tam bu tip vücutlar için birebirdir.

 

Armut Tip Vücut Yapısına sahipseniz; üst bedeniniz dar, beliniz ince, kalça kısmınız geniştir. Vücudu orantılamak ve hoş bir görünüm elde etmek için havalı, hareketli, desenli üstler tercih edebilirsiniz. Etek ve pantolon seçimlerinde düz kesim fit kalıplar tam size göredir. Armut stil hanımlar, ince bellerinin avantajını kullanarak kombinlerine belden kemer eklerseler şıklık ve zerafet kaçınılmaz olur.

 

Kum Saati Vücut Yapısına sahipseniz; orantılı bir omuz göğüs ve kalça fiziğine sahipsiniz demektir. Bunun yanı sıra kum saati vücudun en belirgin özelliği belin oyuntusunun ince olmasıdır. Hemen hemen her kalıbı, her kesim kıyafeti giyebilmekle beraber özellikle bel oyuntusunun ortaya çıkartılması, bu gruptaki vücut yapısına sahip olanlar için avantajdır. Çok fazla hareketten kaçınılması gerekir.

 

Dikdörtgen, Düz Tip Vücut Yapısına sahipseniz; kol omuz genişliği, bel ve kalça oranı neredeyse dümdüz bir hatta sahiptir ve bu vücut tipinde avantaj sağlayacak kalıplar her koşulda belden oturtmalı pantolon ve eteklerdir. Üst bedende aşırıya kaçmadan hemen hemen her kalıbı giyebilmekle beraber vücuda kıvrım verebilmek için mutlaka belden oturan kesimler seçmeye özen gösterilmelidir.

 

Genel olarak her vücut tipinin özen göstermesi gereken bazı püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz:

 

– Bol paça uzun pantolonları gizli topuklular ile giyip boy uzatma hilesi,

– Bele ince ve sıkı bir kemer takarak beli ince gösterme hilesi,

– Boğazlı body ve kazakların boğaz kısmını uzun tutarak boynu uzun gösterme hilesi,

– Yaka kısmını ince tutarak yine boynu uzun gösterme hilesi.

 

Bunlar gibi birkaç püf noktasını günlük kıyafet stilimizde uygularsak şıklık, zariflik kaçınılmaz olur.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Sümeyye TÜLÜ – Stil Danışmanı

Etiketler:
Sümeyye Tülü

Sümeyye Tülü

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı