Ünlü model Tatjana Patitz hayatını kaybetti

Merjam Yazar: Merjam 12 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Dünyanın beş gerçek süper modellerinden biri olan Tatjana Patitz, 56 yaşında meme kanseri nedeniyle hayata veda etti.

Ünlü model Tatjana Patitz hayatını kaybetti

Patitz 2020 tarihli bir röportajında “Ruhumu asla satmadım” demişti. Estonyalı bir anne ve Alman bir babanın çocuğu olarak Hamburg’da doğdu, ailesiyle birlikte oldukça gençken İsveç’in güneyindeki pastoral bir sahil kasabası olan Skanör’e taşındı. 1983’te, 17 yaşında bir “erkek fatma” ve rekabetçi bir at binicisi olarak, Stockholm’de Elit Model Yarışmasına katıldı. İsveç’te üçüncü oldu. Ödül, Paris’e bir gezi ve sınırlı süreli bir sözleşmeydi. “Bir yıldız hemen doğmaz. Tatjana bir yıl boyunca iş bulamadı.”

Patitz’in kariyerinin “vaftiz babası” ise Peter Lindbergh idi. Rötuşsuz görüntüleri ve “doğal” bir güzellik görünümünü tercih etmesiyle tanınan Alman fotoğrafçı, Patitz’i 1988’de ünlü “Beyaz Gömlekler: Altı Süpermodel, Malibu” fotoğrafı dergi için Ocak 1990 süpermodel kapağı için çekecekti. George Michael bu sorunu gördüğünde, aynı “kızları” “Freedom ’90” müzik videosunda görünmeleri için davet etti.

Orijinal süper modellerden biri olan Patitz hiçbir zaman “sürünün” bir parçası gibi görünmedi. Bu kısmen, evini New York veya Paris’te değil, doğaya ve hayvanlarına daha yakın olabileceği Kaliforniya’da yapmayı seçmesiyle de kendini gösteriyor. Coğrafya bir yana, Patitz’in güzelliğinde belli bir gizem unsuru vardı, yüzünün nazik şeklinde, kendine hakimiyet ve tutkuyu anlatan gözlerinin şeklinde bir şeyler vardı. Condé Nast’ın içerik sorumlusu Anna Wintour, “Tatjana her zaman, Romy Schneider-Monica Vitti ile tanışır gibi Avrupa’da şıklığın simgesi olmuştur,” diye anımsıyordu: “Akranlarından çok daha az görünürdü – daha gizemli, daha yetişkin, daha ulaşılmaz – ve bunun kendi çekiciliği vardı.”

Patitz’in cazibesi kadınsı ve bilgiliydi, iri gözlü saf zekanınki değil ve bir aktör olarak aldığı eğitimle, hesaba katılması gereken bir güçtü. 1988 tarihli bir röportajında söylediği gibi, “Tatjana: Milyon Dolarlık Güzellik”, “İnsanlar her zaman özel göründüğümü, kimseye benzemediğimi  söylerdi; bu yüzden başaracaktım.”

Tatjana Patitz’in onu sık sık “olay yerinde” fotoğraflayan Lindbergh, Herb Ritts ve Patrick Demarchelier ile uzun süredir devam eden çalışma ilişkileri vardı. Son görünümleri aile içindeydi. Model, Annie Leibovitz tarafından çekilen bir denim süpermodel hikayesi “Good Jeans” için akranlarıyla yeniden bir araya geldi. 2012’de Patitz ve oğlu Jonah Johnson, Lindbergh tarafından Santa Ynez Vadisi’ndeki çiftliklerindeki evlerinde pastoral bir cennette gibi çekilmişti. Yine 2019’da anne ve oğul Tina Barney portföyünde yer aldı. Süpermodel geçen yıl oğlundan bahsederken, “Jonah benim mutluluk kaynağım” demişti.

Vogue: Vogue

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio