Türkiye’nin lezzetleri…

Merjam Yazar: Merjam 24 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türkiye'nin birbirinden lezzetli tatları saymakla bitmez. Ancak haberimizde kısa da olsa Türkiye denilince akla gelen ilk lezzetleri yazmak istedik. İşte detaylar...

Türkiye’nin lezzetleri…

Seyahatlerde farklı yemekleri denemekten keyif alan biriyseniz dünyada birbirinden lezzetli çok tat bulabilirsiniz. Ancak her ili, hatta neredeyse her ilçesi kendine has yemekleriyle dikkat çeken Türkiye, belki de dünya üzerindeki en zengin gurme rotalarına sahip ülkelerden.

Kaynak: Paradurumu

Kebap

Kebap
Söz konusu Türkiye’nin meşhur yemekleri olunca hemen hemen her şehrin kendine özgü en az bir çeşit kebabı olduğu için elbette kebaptan bahsetmeden geçmek olmaz. Tüm Orta Doğu’da binlerce çeşit kebap olmasına rağmen hem yerel hem de uluslararası pazarda “kebabın temsilcisi Türkiye” denebilir. Yüzlerce kebap çeşidi arasından belki de en tanınmışı diyebileceğimiz Adana kebabın ise Türkiye’nin geleneksel yemekleri içinde yeri ayrıdır. Kuzu etiyle olanı makbul olan Adana kebap, tuz ve baş biber ilavesiyle hazırlanıyor ve kömür ateşinde, mangalda pişiriliyor ve özel bir pide ekmek ile sumaklı soğan eşliğinde servis ediliyor. Yumuşak bir yapısı olan kıymanın yerken ağızda dağılması ve kebaba eşlik eden lezzetlerin tadının yavaşça etle karışması belki de dünya üzerinde en keyifli kebap yeme deneyimlerinden birini sunuyor.


Mantı

Mantı
Çin’den İtalyan mutfağına pek çok farklı kültürde farklı isimlerle ve farklı şekillerde karşınıza çıkan mantının Türk mutfağındaki en popüler türü Kayseri mantısı. Hazırlanışı itibariyle diğer türlerine göre biraz daha emek gerektiren Kayseri mantısının en önemli özelliklerinden biri boyutu. Öyle ki Kayseri’de bir zamanlar bir kaşığa 40 mantı tanesi sığdıramayan genç kadınların evlenemeyeceğine inanılırmış. Türkiye’nin en meşhur yemekleri arasında olan ve isteğe göre sarımsaklı veya sade yoğurt üzerine dökülen baharat ve tereyağından oluşan bir sosla servis edilen mantının Sinop, Trakya, Çorum ve Nevşehir gibi farklı yörelerde çeşitli pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan türleri de denemeye değer.


Lahmacun

Lahmacun
Türkiye’nin meşhur yemekleri arasında yer alan lahmacun, ismini Arapça’da “etli hamuru” ifade etmek için kullanılan “lahm bi ajin”den alıyor. Türk pizzası olarak da tanımlanan lahmacun, yüzyıllarca Türkiye’nin doğusunda sevilerek tüketildikten sonra özellikle son 50 yıl içince tüm şehirlerde açılan Türk yemeği lokantaları ve kebapçılar sayesinde herkesin sofrasında vazgeçilmez bir yer kazandı. Taş fırında pişirilen ve kendine özgü baharatların harmanlanmasıyla çıtır çıtır bir tada sahip bu özel yemeğin en çok özdeşleştirildiği şehirler arasında Gaziantep ve Şanlıurfa başı çekiyor.


Baklava

Baklava
Türkiye’de olduğu kadar Orta Doğu, Balkanlar ve Güney Asya’da da sevilerek tüketilen baklava birçok farklı malzemeyle üretilebiliyor. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri ise Gaziantep mutfağının simgesi olan Antep fıstıklı baklava. Kökeni hakkında uzun yıllar süren hararetli tartışmalar ardından AB komisyonu baklavanın Türk mutfağına özgü bir lezzet olduğunu tescilledi. Gaziantep’te üretilen fıstıklı baklavanın bu denli meşhur olmasında kullanılan fıstık çeşidinin yanı sıra kıvamıyla fark yaratan özel şerbetin de etkisi var.


Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi
Hünkâr beğendi Osmanlı mutfağından günümüze ulaşan; genellikle evlerde ve bazı lokantalarda titizlikle hazırlanıp servis edilen bir saray yemeği. Amerika’nın keşfi ile yeni kıtadan Avrupa’ya gelen patlıcan bu yemeğin önemli bir malzemesi. Yemeğin aynı zamanda renkli bir hikâyesi var. Anlatılanlara göre hünkâr beğendi, yenilikçi Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülâziz ve dönemin Fransız imparatoriçesi Eugenie’nin meşhur karşılaşması sırasında iki mutfağın tesadüfi bir sentezi olarak ortaya çıkıyor. Yemeğin hazırlanmasında kullanılan et çeşidi kadar patlıcanın pişirilmesi de önemli yer tutuyor. Közlenmiş patlıcan ezmesi, süt ve undan hazırlanan püre kıvamındaki malzemenin üzerine çeşitli baharatlarla tatlandırılan kuzu etinin pişirilip eklenmesiyle ortaya çıkan bu enfes yemek, Türk mutfağının simge lezzetleri arasında yer alıyor.


Zeytinyağlı sarma

Zeytinyağlı sarma
Zeytinyağlı sarma Osmanlı mutfağının günümüzde ulaşan bir başka önemli mirası ve Türkiye’nin zeytin ambarı olarak da tanımlanan Ege Bölgesi ile özdeşleşmiş bir yemek. Zeytinyağlı sarma, asma yapraklarının pirinç ve çeşitli baharatlar kullanılan iç harca sarılmasıyla hazırlanıyor. Genellikle üzüm yaprağı kullanılsa da zeytinyağlı sarmanın farklı ağaç yapraklarıyla hazırlanan türleri de mevcut. Ayrıca zeytinyağlı olanı ön plana çıksa da etli yaprak sarma da sıklıkla yapılıyor ve sevilerek tüketiliyor. Bunların en özel örneklerinden biri ise Malatya’da kiraz yaprağıyla hazırlanan çeşidi.


Pide

Pide
Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan pide, yalnız Türkiye’de değil; Orta Doğu ve Balkanlar başta olmak üzere eski Osmanlı coğrafyasının pek çok bölgesinde yoğun şekilde tüketiliyor. Zaman zaman ekmeğin yerini alan pide; Adana kebabı, İskender ve döner gibi pek çok sevilen tadın yanında servis ediliyor. Ancak Trabzon pidesi gibi tek başına bir öğünün yerini tutacak pide türleri de bulunuyor. Tıpkı köfte gibi ülkemizin farklı bölgelerinde çeşit çeşit malzemelerle hazırlanan farklı pide çeşitlerine rastlamak mümkün. Türkiye’nin en meşhur yemeklerinden olan ve Karadeniz pidesi olarak da bilinen Trabzon pidesinin hamuru, pizza gibi yuvarlak şekilde açılıyor, ortasına leziz Trabzon peyniri eklenip odun ateşinde ısıtılmış fırına atılıyor. İsteğe bağlı olarak, pişmeye yakın veya fırından çıkarılırken üzerine bir yumurta kırılıyor. Trabzon pidesinin ortasındaki yumurtanın sarısını patlatıp sıcakta eriyen peyniri uzatarak yemenin keyfini mutlaka tatmalısınız.


Döner

Döner
İçyağı ve iyice terbiye edilmiş baharatlarla karıştırılan etin şişe geçirilip uzun bir pişme süresinin sonunda servis edilmesiyle hazırlanan döner, hem kullanılan et çeşidine göre hem de servis şekline göre farklı farklı isimlendiriliyor. Yanında çeşniler, domates ve yeşilliklerle sunulan döner, kimi zaman ekmek arası olarak da servis ediliyor. Bir Türk “fast food”u olarak bilinen ekmek arası döner bugün sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her yerinde sevilerek tüketiliyor.


Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio